W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uratowano załogę jachtu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 lipca 2010 11:34

altDzięki sprawnej akcji ratunkowej samolotu i jednostek pływających marynarki wojennej uratowano życie czterem żeglarzom angielskiego jachtu, którzy wypadli zza burtę podczas sztormu.


Na pokładzie jachtu znajdowało się czterech brytyjskich żeglarzy. W sobotę wypłynęli oni z Łeby. W niedzielę około 4 nad ranem Brytyjczycy wysłali sygnał wzywający pomocy. Na pomoc zostały wysłane jednostki pływające Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, zaalarmowano również Marynarkę Wojenną.


Według informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że dwóch żeglarzy wypadło za burtę jachtu, a dwóch nadal znajdowało się na pokładzie. Do wypadnięcia za burtę mogło dojść na akwenie pomiędzy Łebą a Stilo. Obszar brany pod uwagę jako miejsce wypadku wynosił ponad 50 km2 .


Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły na użycie śmigłowca ratowniczego dyżurującego na lotnisku w Darłowie. Po analizie sytuacji przez służby ratownicze Marynarka Wojenna zdecydowała o skierowaniu do akcji swojego samolotu patrolowego An-28 „Bryza” stacjonującego na lotnisku w Siemirowicach. W tym samym czasie łódź ratownicza MSPiR podjęła dwóch żeglarzy z jachtu, który wskutek sztormu dryfował w kierunku Stilo. Nadal jednak nie był znany los dwóch pozostałych żeglarzy, którzy wcześniej wypadli za burtę.


Samolot Marynarki Wojennej wystartował o godzinie 05:06. Po osiągnięciu rejonu rozpoczął poszukiwania dwóch pozostałych żeglarzy, którzy wypadli za burtę. Załoga samolotu, o godzinie 06:19, namierzyła rozbitków około 500 metrów od brzegu na wysokości latarni Stilo. Samolot Marynarki Wojennej „Bryza” naprowadził siły nawodne Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) na dokładną pozycję, na której znajdowali się rozbitkowie. O godzinie 06:45 zostali oni podjęci przez jednostkę MSPiR – „R24”. Dodatkowo Marynarka Wojenna skierowała w ten rejon, z lotniska w Gdyni, śmigłowiec poddyżurny „Anakonda” wraz z lekarzem na pokładzie na wypadek, gdyby stan zdrowia rozbitków wymagał przewiezienia do szpitala. Ze wstępnych informacji wynika, że są wychłodzeni, ale ich stan jest dobry. Zostali oni przetransportowani na ląd jednostką nawodną. Wszyscy czterej żeglarze są bezpieczni. W akcji uczestniczyły także dwie jednostki MSPiR „Huragan” z Łeby i „Bryza” z Władysławowa. Dzisiejszej nocy na Bałtyku panowały trudne warunki sztormowe. Prędkość wiatru osiągała w porywach 80 km/h, stan morza wynosił 4 do 5.

Tomasz Wrzask

Fot. Marynarka Wojenna RP


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież