Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jak pracować w upale?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 lipca 2010 17:28

altCały kraj w tym także Pomorze ogarnęła fala uciążliwych upałów. Mimo niesprzyjających warunków do pracy iść jednak trzeba. Sprawdziliśmy co zrobić, aby przetrwać upały w miejscu pracy oraz co o prawach pracowników oraz wynikających z tego obowiązkach pracodawców mówi kodeks pracy.


Przede wszystkim ma on obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia w miejscu nie oddalonym więcej niż 75 m od stanowiska pracy. Pracownik musi mieć dostęp do wody przez całą dniówkę roboczą. Kodeks nie reguluje wprawdzie szczegółowo co oznaczają warunki „uciążliwe”, ale w obecnej sytuacji niewątpliwie oznaczają one temperaturę w miejscu pracy, niezależnie od tego czy jest to magazyn, biuro czy hala, przekraczającą 28°C. Oczywiście pracownikom mikroklimatu gorącego, gdzie temperatura sięga powyżej 25°C np. hutnikom czy kucharzom pracującym w pobliżu pieców, wodę należy dostarczać przez cały rok. Prawo pracy nie reguluje maksymalnej temperatury jaką trzeba zapewnić pracownikom w miejscu pracy, toteż niestety nie możemy wymagać od pracodawcy zamontowania w pomieszczeniach w których odbywa się praca klimatyzacji. (Temperatura minimalna nie powinna być niższa  niż 14°C.) Jeśli pracownicy wykonują prace na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych.

Niestety kodeks nie mówi nic o ubiorze jaki przybrać mogą pracownicy podczas upałów, jeśli więc w naszej firmie obowiązuje strój służbowy składający się z długich czarnych spodni, garniturów z krawatami lub np. eleganckie kostiumy, rajstopy i zakryte pantofle dla kobiet, musimy się dostosować do wymagań pracodawcy. Łamiąc wewnętrzny regulamin pracownik narusza obowiązki służbowe i musi się liczyć z konsekwencjami takimi jak dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Pracownicy mogą jednie podważać kanon ubioru firmowego jeśli ten nie jest dostosowany do warunków pracy lub w tym przypadku jeśli stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.

Natomiast rzeczą, którą pracodawca zobowiązany jest zapewnić jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Okna i świetliki powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy. Chodzi np. o żaluzje, rolety czy specjalne okapy. Pracodawca powinien także dbać o stan techniczny tych okien i świetlików. Ponadto trzeba je także zaopatrzyć w mechanizm pozwalający na łatwe i bezpieczne ich regulowanie z poziomu podłogi. Pracodawca obowiązany jest dodatkowo zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń pracy spełniającą wymogi określone w ogólnych przepisach bhp. Systemy klimatyzacyjne czy wentylacyjne powinny być oczyszczone i odgrzybione. Za wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie pracodawcy grozi mandat do 1 tys. zł, a jeżeli nie nastąpi poprawa warunków pracy - skierowanie wniosku do sądu.

Państwowa Inspekaja Pracy zaleca także,  by pracodawcy skracali czas pracy w czasie upałów. Można także wprowadzać dodatkowe czy dłuższe przerwy. Oczywiście jak zawsze w przypadku, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, higieny pracy i stwarzają zagrożenie dla pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. O wszelkich uciążliwościach lub niebezpieczeństwach dla zdrowia wynikających z wykonywaniem zawodu pracownik powinien niezwłocznie powiadomić Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Niemniej jednak w każdej sytuacji niezależnie od uregulowań prawnych i zapisów w prawie pracy zalecany jest przede wszystkim zdrowy rozsądek.
Rafał Szultk 


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież