Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jak pracować w upale?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 lipca 2010 17:28

altCały kraj w tym także Pomorze ogarnęła fala uciążliwych upałów. Mimo niesprzyjających warunków do pracy iść jednak trzeba. Sprawdziliśmy co zrobić, aby przetrwać upały w miejscu pracy oraz co o prawach pracowników oraz wynikających z tego obowiązkach pracodawców mówi kodeks pracy.


Przede wszystkim ma on obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia w miejscu nie oddalonym więcej niż 75 m od stanowiska pracy. Pracownik musi mieć dostęp do wody przez całą dniówkę roboczą. Kodeks nie reguluje wprawdzie szczegółowo co oznaczają warunki „uciążliwe”, ale w obecnej sytuacji niewątpliwie oznaczają one temperaturę w miejscu pracy, niezależnie od tego czy jest to magazyn, biuro czy hala, przekraczającą 28°C. Oczywiście pracownikom mikroklimatu gorącego, gdzie temperatura sięga powyżej 25°C np. hutnikom czy kucharzom pracującym w pobliżu pieców, wodę należy dostarczać przez cały rok. Prawo pracy nie reguluje maksymalnej temperatury jaką trzeba zapewnić pracownikom w miejscu pracy, toteż niestety nie możemy wymagać od pracodawcy zamontowania w pomieszczeniach w których odbywa się praca klimatyzacji. (Temperatura minimalna nie powinna być niższa  niż 14°C.) Jeśli pracownicy wykonują prace na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych.

Niestety kodeks nie mówi nic o ubiorze jaki przybrać mogą pracownicy podczas upałów, jeśli więc w naszej firmie obowiązuje strój służbowy składający się z długich czarnych spodni, garniturów z krawatami lub np. eleganckie kostiumy, rajstopy i zakryte pantofle dla kobiet, musimy się dostosować do wymagań pracodawcy. Łamiąc wewnętrzny regulamin pracownik narusza obowiązki służbowe i musi się liczyć z konsekwencjami takimi jak dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Pracownicy mogą jednie podważać kanon ubioru firmowego jeśli ten nie jest dostosowany do warunków pracy lub w tym przypadku jeśli stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.

Natomiast rzeczą, którą pracodawca zobowiązany jest zapewnić jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Okna i świetliki powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy. Chodzi np. o żaluzje, rolety czy specjalne okapy. Pracodawca powinien także dbać o stan techniczny tych okien i świetlików. Ponadto trzeba je także zaopatrzyć w mechanizm pozwalający na łatwe i bezpieczne ich regulowanie z poziomu podłogi. Pracodawca obowiązany jest dodatkowo zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń pracy spełniającą wymogi określone w ogólnych przepisach bhp. Systemy klimatyzacyjne czy wentylacyjne powinny być oczyszczone i odgrzybione. Za wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie pracodawcy grozi mandat do 1 tys. zł, a jeżeli nie nastąpi poprawa warunków pracy - skierowanie wniosku do sądu.

Państwowa Inspekaja Pracy zaleca także,  by pracodawcy skracali czas pracy w czasie upałów. Można także wprowadzać dodatkowe czy dłuższe przerwy. Oczywiście jak zawsze w przypadku, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, higieny pracy i stwarzają zagrożenie dla pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. O wszelkich uciążliwościach lub niebezpieczeństwach dla zdrowia wynikających z wykonywaniem zawodu pracownik powinien niezwłocznie powiadomić Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Niemniej jednak w każdej sytuacji niezależnie od uregulowań prawnych i zapisów w prawie pracy zalecany jest przede wszystkim zdrowy rozsądek.
Rafał Szultk 


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież