W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jak pracować w upale?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 lipca 2010 17:28

altCały kraj w tym także Pomorze ogarnęła fala uciążliwych upałów. Mimo niesprzyjających warunków do pracy iść jednak trzeba. Sprawdziliśmy co zrobić, aby przetrwać upały w miejscu pracy oraz co o prawach pracowników oraz wynikających z tego obowiązkach pracodawców mówi kodeks pracy.


Przede wszystkim ma on obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia w miejscu nie oddalonym więcej niż 75 m od stanowiska pracy. Pracownik musi mieć dostęp do wody przez całą dniówkę roboczą. Kodeks nie reguluje wprawdzie szczegółowo co oznaczają warunki „uciążliwe”, ale w obecnej sytuacji niewątpliwie oznaczają one temperaturę w miejscu pracy, niezależnie od tego czy jest to magazyn, biuro czy hala, przekraczającą 28°C. Oczywiście pracownikom mikroklimatu gorącego, gdzie temperatura sięga powyżej 25°C np. hutnikom czy kucharzom pracującym w pobliżu pieców, wodę należy dostarczać przez cały rok. Prawo pracy nie reguluje maksymalnej temperatury jaką trzeba zapewnić pracownikom w miejscu pracy, toteż niestety nie możemy wymagać od pracodawcy zamontowania w pomieszczeniach w których odbywa się praca klimatyzacji. (Temperatura minimalna nie powinna być niższa  niż 14°C.) Jeśli pracownicy wykonują prace na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych.

Niestety kodeks nie mówi nic o ubiorze jaki przybrać mogą pracownicy podczas upałów, jeśli więc w naszej firmie obowiązuje strój służbowy składający się z długich czarnych spodni, garniturów z krawatami lub np. eleganckie kostiumy, rajstopy i zakryte pantofle dla kobiet, musimy się dostosować do wymagań pracodawcy. Łamiąc wewnętrzny regulamin pracownik narusza obowiązki służbowe i musi się liczyć z konsekwencjami takimi jak dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Pracownicy mogą jednie podważać kanon ubioru firmowego jeśli ten nie jest dostosowany do warunków pracy lub w tym przypadku jeśli stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.

Natomiast rzeczą, którą pracodawca zobowiązany jest zapewnić jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Okna i świetliki powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy. Chodzi np. o żaluzje, rolety czy specjalne okapy. Pracodawca powinien także dbać o stan techniczny tych okien i świetlików. Ponadto trzeba je także zaopatrzyć w mechanizm pozwalający na łatwe i bezpieczne ich regulowanie z poziomu podłogi. Pracodawca obowiązany jest dodatkowo zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń pracy spełniającą wymogi określone w ogólnych przepisach bhp. Systemy klimatyzacyjne czy wentylacyjne powinny być oczyszczone i odgrzybione. Za wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie pracodawcy grozi mandat do 1 tys. zł, a jeżeli nie nastąpi poprawa warunków pracy - skierowanie wniosku do sądu.

Państwowa Inspekaja Pracy zaleca także,  by pracodawcy skracali czas pracy w czasie upałów. Można także wprowadzać dodatkowe czy dłuższe przerwy. Oczywiście jak zawsze w przypadku, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, higieny pracy i stwarzają zagrożenie dla pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. O wszelkich uciążliwościach lub niebezpieczeństwach dla zdrowia wynikających z wykonywaniem zawodu pracownik powinien niezwłocznie powiadomić Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Niemniej jednak w każdej sytuacji niezależnie od uregulowań prawnych i zapisów w prawie pracy zalecany jest przede wszystkim zdrowy rozsądek.
Rafał Szultk 


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież