Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdzie są euro z Brukseli? Prezydent znów się myli

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 marca 2015 15:03

W oświadczeniu majątkowym - punkt VIII "inne dochody" - Paweł Adamowicz nie wymienia kwoty diet - 300 euro dziennie - z tytuł zasiadania w Komitecie Regionów w Brukseli. Może chodzić nawet o kwotę przekraczającą 10 tys. euro od 2011 roku. - Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania - mówi "Gazecie Gdańskiej" prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.W oświadczeniach majątkowych pomorskich samorządowców zapodziało się kilkanaście tysięcy euro. Po ich pracy w instytucjach Unii Europejskiej i niemałych dochodach z tego tytułu  w oświadczeniach nie ma śladu. A przecież 304 euro (ok. 1280 zł) za dzień posiedzenia  Komitetu Regionów to pieniądz niemały. Tyle wynosi „na rękę” (1286 zł) płaca minimalna w Polsce. Po pieniądzach z Brukseli za obecność na posiedzeniach Komitetu Regionów Unii Europejskiej nie ma jednak śladu w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i pomorskiego marszałka Mieczysława Struka.  


Udział członków Komitetu Regionów w sesjach plenarnych, komisji, grup roboczych lub wspólnych komitetów uprawnia do zwrotu kosztów podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za czas podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za każdy dzień udziału w posiedzeniu.  


Dieta za pracę w Komitecie Regionów jest równa diecie europosła, który oprócz pensji 8 020 euro (6250 euro na rękę) otrzymuje dietę w wysokości 304 euro za każdy dzień wykonywania obowiązków w Parlamencie Europejskim. Jedyny warunek – to udział w posiedzeniu potwierdzony podpisem i złożenie odpowiedniego wniosku. Przeznaczona jest ona na zakwaterowanie czy posiłki. Nie trzeba jednak przedstawiać rachunków np. za obiad w restauracji potwierdzających, że dieta została wykorzystana.


Oprócz 304 euro diety za każdy dzień posiedzenia Komitetu Regionów (czasem trwającego dwa dni) delegaci dostają  zwrot za bilet lotniczy do wysokości ceny biletu klasy biznes po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, czyli około 1 tys. euro na trasie Gdańsk-Bruksela-Gdańsk, a jeśli wybiorą podróż samochodem przysługuje im rozliczenie kilometrówki po 50 eurocentów za kilometr.
Takich posiedzeń w roku może być nawet kilkanaście.


Czekamy na odpowiedź rzeczników samorządowców oraz Komitetu Regionów w jakiej wysokości diety pobrał Paweł Adamowicz, od 2011 r. członek tego zacnego gremium wypowiadającego się na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej i marszałek Mieczysław Struk, ile razy   uczestniczyli oni w posiedzeniach Komitetu Regionów, sesjach plenarnych, komisjach, grupach roboczych i czy złożyli stosowne oświadczenia o korzyściach finansowych z członkostwa w Komitecie Regionów?    


W oświadczeniu majątkowym składanym przez osoby publiczne jest punkt VIII „inne dochody z tytułu innej działalności zarobkowej lub zajęć”. Tutaj jednak ani Adamowicz, ani Struk pożytków z Komitetu Regionów nie ujawniają. Nie mają z tym punktem kłopotu gdańscy radni np. Piotr Skiba, który w oświadczeniu majątkowym ujawnia diety z tytułu zasiadania w Radzie Programowej Radia Gdańsk SA.


Przypomnijmy, że oświadczenie majątkowe ludzi mających wpływ na ważne społecznie i gospodarczo decyzje służy transparentności i  prewencji przed korupcją. Głównym celem składania oświadczeń majątkowych jest możliwość porównania stanu majątku i jego zmian stosownie do osiąganych przychodów. Dlatego też oświadczenie majątkowe powinno zawierać dochody osiągane z tytułu zatrudnienia jak i z innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.


Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska jest członkiem Komitetu Regionów od 3 października 2011 roku. Zasiada w grupie politycznej EPP (Europejska Partia Ludowa).


Czy fakt, że w jego oświadczeniu nie są wymienione diety z tytułu podróży do Brukseli na posiedzenia Komitetu Regionów był przedmiotem zainteresowania CBA i prokuratury badającej prawidłowość złożenia oświadczeń majątkowych gdańskiego włodarza nim prokuratura postawiła Pawłowi Adamowiczowi pięć zarzutów dotyczących nieprawidłowości w jego oświadczeniach za lata 2010-12.
- Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania. Za czas jakiś będę mogła powiedzieć więcej – mówi prokurator Hanna Grzeszczyk, p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu pytana przez nas o tą lukę w oświadczeniach.


Jak się dowiadujemy w czwartek 12 marca br. Prokuratura Apelacyjna zwróciła się do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o przedłużenie tego postępowania o kolejne trzy miesiące do końca czerwca br..


Kwestie diet reguluje regulamin wewnętrzny Komitetu Regionów, na podstawie art. 306 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Artykuł 79 tegoż regulaminu mówi, iż obejmując stanowisko w Komitecie członkowie wypełniają oświadczenie o korzyściach finansowych według przyjętego przez Prezydium wzorca, aktualizują je i udostępniają publicznie.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież