Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
wtorek, 04 sierpnia 2020 13:23
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
O godz. 18.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się p ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

100 dni nowych radnych

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 marca 2015 16:32

10 marca mija 100 dni od zaprzysiężenia Rady Miasta Gdańska kadencji 2014-2018. Jak te okres oceniają radni, którzy po raz pierwszy zostali wybrani do Rady Miasta?


1 grudnia 2014 radni Rady Miasta Gdańska kadencji 2014-2018 złożyli ślubowanie. Jak sto dni od ślubowania oceniają radni, którzy po raz pierwszy zostali wybrani do Rady Miasta? Jak odnaleźli się w nowej sytuacji?


Andrzej Kowalczys (radny PO): Decydując się na kandydowanie zdecydowałem się na dodatkową pracę i służbę miastu. Szczerze mówiąc liczyłem na to, że szybciej zacznę sam kreować politykę w moim mieście. Sprawy z jakimi się mierzyłem, trudne sprawy, między innymi dotyczące gdańskiej oświaty, spowodowały, że wiele czasu, energii, swojego doświadczenia skierowałem na to, by szkolnictwo zawodowe w Gdańsku było lepsze. To jak wygląda praca radnego nie było dla mnie zaskoczeniem, ale muszę powiedzieć, że "dopadła" mnie świadomość jak wiele trudnych zadań przede mną. Przy każdym z projektów uchwał, który dotyczy spraw społecznych, oświaty, spraw komunalnych, żeby nie podjąć pochopnej decyzji trzeba te sprawy dokładnie poznać. Za każdym dokumentem liczącym zaledwie 2-3 strony kryją się sprawy dotyczące albo aspektów ludzkich, albo społecznych, albo finansowych. Chce być odpowiedzialną osobą. Sto dni zasiadania w Radzie Miasta pokazało mi jak duża jest odpowiedzialność rajców za miasto. Powiem coś może bardzo kontrowersyjnego - to nie jest tylko przegłosowanie uchwały za lub przeciw. To są decyzje, które w konsekwencji będą kształtowały przyszłość rozwoju mojego miasta. Widzę duże możliwości, aby droga pomocy dla osoby, która tego potrzebuje albo dla instytucji, która niesie pomoc jeśli chodzi o sprawy społeczne, była krótsza. Chciałbym, i będę do tego zmierzał żeby więcej środków finansowych było przeznaczonych dla organizacji pozarządowych niosących pomoc. Nie może się powtórzyć sytuacja, która ostatnio przydarzyła się w Gdańsku, gdzie matka, która zachorowała na chorobę nowotworową, wychowująca samotnie syna z autyzmem, została pozbawiona zasiłku opiekuńczego. W przyszłości jakikolwiek urzędnik zanim podejmie taką decyzję o odebraniu przysługującego zasiłku musi się poczwórnie zastanowić.


altŁukasz Hamadyk (radny PiS): Jeśli chodzi o mnie to bardzo pozytywnie oceniam pierwsze sto dni Rady Miasta nowego kadencji. Miałem obawy, że będzie mi się ciężko przebić z jakimikolwiek inicjatywami tylko dlatego, że jestem z opozycji, ale jestem mile zaskoczony. Widocznie moje propozycje są na tyle ciekawe, że udaje się zyskać uznanie nie tylko mieszkańców, ale i u urzędników. Udało mi się załatwić na przykład sprawy, które mieszkańcy starali się zmienić od lat pisząc pisma. Mam pozytywne rozstrzygnięcia. Jestem zadowolony z tego początkowego okresu w Radzie Miasta. Zgłosiłem kilkanaście interpelacji, z których część udało się zrealizować. W przygotowaniu mam, muszę ostrzec, prawie 20 kolejnych. Mam nadzieję, że nie "zanudzę" urzędników swoimi propozycjami. Jestem zaskoczony, ale pozytywnie, współpracą. Nie ma konfliktów. Gdy dochodzi do sesji to jest inna sytuacja, bo wchodzą kwestie polityczne, ale jeśli chodzi o pozostałą pracę w komisjach to sytuacja ogólnopolska polityczna nie przekłada się na naszą gdańską. I oby tak zostało, bo to będzie pozytywne dla mieszkańców. Wychodzę za założenia, że kampania wyborcza się skończyła, następna za cztery lata, i do tego czasu powinniśmy współpracować. Na pewno jeśli było się działaczem na przykład dzielnicowym przestawić się na pracę w Radzie Miasta niż z pułapu społecznika lub politykiera, noszącego teczkę za starszymi kolegami. Takie osoby mogą mieć ciężej. Ja znam te tematy, często je kontynuuję. Kandydując planowałem co będę chciał robić jak zostanę radnym. Staram się stopniowo wykonywać te zadania, które przed sobą postawiłem. Dochodzi również mnóstwo nowych z racji dyżurów czy sytuacji nagłych. Przykładem może być sprawa 100-letniego mostu na Przeróbce, który mógłby być kładką pieszo-rowerową. Udało mi się zgłosić zarówno do Komisji Sportu i do Komisji Zrównoważonego Rozwoju, których jestem członkiem, kilkanaście pomysłów do planu pracy na 2015 rok. Jest co robić i pewnie pracy będzie coraz więcej, ale po to chciałem zostać radnym, żeby tymi zadaniami się zająć.


altTomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież