Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
niedziela, 05 lipca 2020 15:10
„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
Nie da się ukryć, że nadwiślańskie pejzaże Mirka Bruckiego miesz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Komunikat Krajowej SKOK

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 16 marca 2015 18:57

Kasa Krajowa wyraża najwyższe zaniepokojenie tym, że w debacie publicznej pojawiło się ostatnio szereg nieuprawnionych zarzutów w stosunku do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i ich funkcjonowania, które próbuje się włączyć w kampanię wyborczą. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są instytucjami finansowymi prowadzącymi działalność na rzecz swoich członków. Nie prowadzą one natomiast działalności politycznej.

Kasa Krajowa pragnie wskazać, że otoczenie prawne, w których funkcjonują spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe od 2012 r. jest wyjątkowo niestabilne. Ustawa o skok z 2009 r., która weszła w życie 27 października 2012 r. została w 2013 r. znowelizowana w sposób tak gruntowny, że objętość nowych regulacji znacząco przekracza pierwotny tekst ustawy. Doszło już do czterokrotnego określenia szczególnych zasad rachunkowości dla kas, praktycznie bez wystarczających okresów dostosowawczych. Kasy odprowadzają także należne składki z tytułu rezerwy obowiązkowej NBP oraz składki do BFG dzięki czemu lokaty w kasach chronione są na takich samych zasadach jak w przypadku banków – do równowartości 100.000 EUR.

Także jakość przepisów dotyczących kas budzi istotne wątpliwości. Trybunał Konstytucyjny potwierdził niekonstytucyjność przepisów ustawy o skok z 2009 r. zaskarżonych przez Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, których nie wycofał z Trybunału Konstytucyjnego Prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Bronisław Komorowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego także niektóre przepisy nowelizacji z 2013 r. Na rozpatrzenie czekają też inne wnioski o zbadanie konstytucyjności ustawy o skok z 2009 r. i jej nowelizacji z 2013 r.

Kasa Krajowa wyraża także zaniepokojenie, że w przypadku kas przejętych przez banki Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wcześniej zgody na przejęcie tych kas przez inną kasę, w oparciu o pozaustawowe kryteria zawarte w komunikacie Komisji wydanym bez podstawy prawnej.

Wątpliwości Kasy Krajowej budzi także prowadzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego w stosunku do Kasy Krajowej postępowań mających na celu wprowadzenie w Kasie Krajowej zarządcy komisarycznego, mimo ewidentnego braku podstaw prawnych do ich wszczęcia i prowadzenia (postępowanie toczy się ze względu na brak przedstawienia przez Kasę Krajową programu postępowania naprawczego, mimo, że Kasa Krajowa przedstawiła KNF już trzy programy postępowania naprawczego) oraz stosowanie w tym zakresie innych standardów niż w odniesieniu do sektora bankowego.

A tymczasem to Kasa Krajowa jest uprawniona do reprezentowania kas w relacjach m.in. z organami państwa w tym z Komisją Nadzoru Finansowego i aktywnie z tego prawa korzysta i wprowadzenie do Kasy Krajowej zarządcy komisarycznego ustanowionego przez Komisję Nadzoru Finansowego w praktyce całkowicie uniemożliwiłoby Kasie Krajowej realizację tej funkcji.

Kasa Krajowa pragnie wskazać, że jej zaniepokojenie budzi także nieprzejrzysty obieg informacji wytwarzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, związanych z systemem kas oraz brak weryfikacji zawartych w nich informacji przez Komisję z Kasą Krajową. W praktyce media mają lepszy dostęp do informacji wytwarzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego niż reprezentująca interesy kas i kontrolująca kasy Kasa Krajowa.

Kasa Krajowa potwierdza gotowość współpracy z KNF w celu poszukiwania rozwiązań służących poprawie sytuacji kas. Podstawą tej współpracy musi być jednak dialog, którego obecnie bardzo brakuje.

Z poważaniem
W imieniu Zarządu
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy
Kasy Krajowej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież