Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

My Naród - na 35 rocznicę Porozumień Sierpniowych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 30 sierpnia 2015 14:12

Koncert "My Naród" na terenach Stoczni Gdańskiej z okazji 35. rocznicy sierpniowych strajków i powstania NSZZ "Solidarność" był jednym z najważniejszych punktów obchodów 35-lecia Porozumień Sierpniowych.Wśród gości był prezydent RP Andrzej Duda.
- Dzięki "Solidarności" Polska wyszła z za żelaznej kurtyny. Stała się państwem suwerennym i niepodległym  - powiedział prezydent Duda podczas krótkiego przemówienia.


altPodkreślił, że tworzący "Solidarność" chcieli poczuć, że "żyją w swoim kraju, kraju który jest wolny, a nie który jest zniewolony".
- Gdyby nie oni, gdyby nie wy, nie byłoby tego - powiedział prezydent.


altAndrzej Duda mówił też, że muzyka była ważna:  
- To dzięki tym muzykom mieliśmy takie swoje azyle wolności przez całe lata 80-te - powiedział prezydent i dodał, że kiedy w 1980 r. powstała „Solidarność”, kiedy Polacy odkryli po wizycie papieża Jana Pawła II, że tak wielu ludzi myśli w naszym kraju podobnie i tak wielu ludzi chce się czuć wolnym, on miał osiem lat.


alt- Nie brałem udziału w „Solidarności”, ale cieszę się, że są dziś z nami ci, którzy „Solidarność” wtedy tworzyli już jako dorośli ludzie, jako robotnicy, jako ci którzy chcieli żeby poczuć, że żyją w swoim kraju, który jest wolny, a nie który jest zniewolony, w kraju, w którym można czuć się prawdziwie wspólnotą, prawdziwie razem, a nie gdzie jeden jest szczuty na drugiego. Stanęli wtedy i zbudowali „Solidarność” i doprowadzili do tego, że Polska wyszła z zza „żelaznej kurtyny”, że stała się suwerennym, niepodległym, państwem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Gdyby nie oni, gdyby nie wy, nie byłoby tego - powiedział Andrzej Duda, dziękując całej "Solidarności".


altSzef NSZZ „Solidarność” Piotra Duda podkreślił z kolei ze sceny, że przez 35 lat Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" łączył wszystkich Polaków w obronie praw pracowniczych i godności pracowniczej, ale także w miłości do naszej ojczyzny.


altPóźniej była muzyka. Wśród wykonawców byli m.in. PapaD z "Naj story", "Pocztówka z wakacji" i "Kamikadze", Lombard z "Przeżyj to sam" i "Szklaną pogodą". Sztywny Pal Azji wyśpiewał "Nie gniewaj się na mnie Polsko". Jan Pietrzak zaśpiewał  "Żeby Polska była Polską", czyli jak powiedział artysta "najkrótszy program wyborczy".  Z kolei Andrzej Nowak (TSA) tym razem z zespołem Złe Psy zaśpiewał piosenkę "Urodziłem się w Polsce". Publiczność skandowała "Polska!".  Lider TILT-u Tomasz Lipiński zaśpiewał "Mówię ci, że" i "Nie idź w tamtą stronę".


alt

Muzyczną część zaczął koncert PapaDaltW trakcie koncertu przemówili byli szefowie związku Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek. Nie wziął w nim udziału były prezydent i przywódca „S” Lech Wałęsa, który przebywa w Afryce.  


Na koniec festynu wystąpił Chris de Burgh.


Przypomnijmy, że "My Naród" nawiązuje do pierwszych słów konstytucji amerykańskiej, którymi Lech Wałęsa rozpoczął wystąpienie przed Kongresem Stanów Zjednoczonych 15 listopada 1989 roku.

ASG

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież