Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bój o media w Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 marca 2013 16:30

Czy spółdzielnia mieszkaniowa musi posiadać kanał telewizyjny i biuletyn informacyjny, aby skutecznie docierać do swoich mieszkańców? Ostatnie Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje”, dowiodło, że lokatorzy nie chcą utrzymywać przy życiu spółdzielczych mediów, za które płacą 300 tys. zł rocznie. Podjęto bowiem decyzję o likwidacji kanału telewizyjnego oraz wstrzymaniu wydawania biuletynu „Rozstaje”.– Wolelibyśmy, żeby za te pieniądze wyremontowano windę – mówi jeden z mieszkańców. – To są przecież nasze złotówki, jesteśmy członkami spółdzielni i chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje w SM „Rozstaje” – dodaje.

– Skąd wiemy jaka to jest kwota? Podawała ją, podczas ostatniego Zebrania Przedstawicieli Członków główna księgowa Mirosława Wojciechowska. Wyraźnie stwierdziła, że utrzymanie Działu Multimedialnego SM „Rozstaje” kosztuje spółdzielnię 300 tysięcy złotych – dodaje inna mieszkanka.

Podawane są również inne argumenty na niekorzyść spółdzielczych mediów.
– Niby łamy biuletynu są otwarte dla wszystkich, ale żeby artykuł mógł się w nich ukazać, muszą być spełnione pewne kryteria, a zatem zawierać takie informacje, które zaakceptuje zarząd spółdzielni. Stąd wynika sprzeczność interesów. Są to media spółdzielcze, ale nie dla spółdzielców – słyszę od jednej z mieszkanek.

Co na to zarząd?
Ostatni, utrzymany w żałobnym tonie biuletyn „Rozstaje”, w całości poświęcony jest decyzji ZPCz o zamknięciu osiedlowych mediów. Możemy przeczytać m.in. obszerną korespondencję pomiędzy Radą Nadzorczą a tzw. Komitetem Protestacyjnym. Cytujemy jedynie fragment.
– Nie sposób zgodzić się z prezentowanym przez Państwa stanowiskiem, jakoby zarząd świadomie dezinformował mieszkańców Spółdzielni. Całkowicie nieuzasadnione jest także stwierdzenie, jakoby Zarząd Spółdzielni stanowił ostateczną cenzurę do informacji, jakie mają być przekazywane mieszkańcom – czytamy w liście podpisanym m.in. przez Ryszarda Lenkiewicza, przewodniczącego Rady Nadzorczej SM „Rozstaje”.

Bronią swojej pracy
Zabrali w tej sprawie głos także redaktorzy, którzy na co dzień realizują materiały do kanału spółdzielczego oraz piszą teksty do biuletynu „Rozstaje”.
W artykule autorstwa Krzysztofa Gilewicza pt. „Numeru pięćdziesiątego nie będzie?” czytamy „Taka jest wola [czyli zamknięcie osiedlowych mediów – przypis red.] grupy członków Spółdzielni Mieszkańców. Nie było referendum, nikt nikogo nie pytał o zdanie. Oni wiedzą lepiej co służy mieszkańcom. Mniej wiesz, umrzesz spokojniejszy. To dla dobra wszystkich nie należy podawać informacji o tym co się dzieje na osiedlu, w mieście, jak zmieniają się przepisy prawne i czym mogą skutkować. Nikomu niepotrzebne jest przedstawianie osiedlowego życia kulturalnego.”

W innym artykule Bogusława Olszonowicza pt. „Mądrość w przysłowiach” czytamy: „Fakt posiadania własnej prasy i telewizji przez SM Rozstaje było jednym z elementów wysokiej jej oceny na firmamencie podobnych podmiotów w Polsce. Wielu nam tego zazdrości choćby z tego względu, iż powstaje jedyna w swoim rodzaju dokumentacja działalności Spółdzielni. Słowo zapisane jest zawsze dokumentem, do którego można wracać, natomiast obraz filmowy nie tylko ukazuje zmieniające się z czasem oblicze osiedla, ale również osoby i zdarzenia wyjątkowe, często w wymiarze znacznie przekraczającym granice Rozstajów. Jeśli ktoś i tego nie dostrzega, bądź nie chce, to przypomina właściciela samochodu, który jest w doskonałym stanie technicznym, ale z uporem przekonuje mechanika w warsztacie, że coś tam trzeba poprawić.”

Nie trudno zauważyć, że redaktorzy walczą o utrzymanie swoich miejsc pracy. W dobie kryzysu, a szczególnie na fali plajtujących wydawnictw prasowych ich działania można jeszcze zrozumieć.


alt

Balewski przy stole ze zbieranymi podpisami


Przekroczenie granicy...
Gorzej z innymi postawami i zachowaniami. Jak choćby z wykorzystywaniem kościoła i wprowadzaniem wiernych w błąd podczas niedzielnej sumy w kościele pw. Opatrzności Bożej.  
– Przewodniczący Akcji Katolickiej Ryszard Balewski podczas kilku mszy świętych oficjalnie wystąpił do wiernych z apelem o podpisywanie przy wyjściu z kościoła oświadczenia przeciwko likwidacji osiedlowej telewizji TVO Gdańsk. Swoimi kościelnymi apelami Ryszard Balewski pomylił swoje role. Nie wyjaśnił dokładnie, jakie były powody podjęcia 19 lutego na ZPCz uchwały niefinansowania spośród 47, jednego osiedlowego programu telewizyjnego o nazwie TVO Gdańsk, wprowadził w błąd wiernych, nakłaniając ich do podpisywania oświadczenia o fałszywej treści. Nie powiedział wiernym, że głównymi powodami likwidacji są ogromne koszty wynoszące ponad 300 tys. złotych rocznie – mówi Włodzimierz Amerski, świadek zdarzenia. – Poczynania kościelne Ryszarda Balewskiego są tym bardziej bezzasadne, ponieważ Zebranie Przedstawicieli Członków z 19 lutego zostało poprzedzone zebraniami pięciu grup członkowskich, na których szczegółowo omawiano kwestie likwidacji TVO Gdańsk i Biuletynu „Rozstaje”. Na tych spotkaniach mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się w tych sprawach.


– Balewski nie wspomniał w kościele, że już podczas przedostatniego ZPCz w czerwcu 2012 roku głosowany był wniosek likwidacji biuletynu i osiedlowej telewizji. Tylko jednym głosem wniosek nie został przyjęty – dodaje jedna z mieszkanek.

Czy osiedlowe media są potrzebne w czasach, gdy intensywnie rozwijają się lokalne telewizje internetowe, prezentujące coraz wyższy poziom, jest to rzecz dyskusyjna. Wielu mieszkańców podkreśla niski poziom przygotowywanych materiałów i niską też oglądalność TVO Gdańsk.

Przesadą należy jednak nazwać wykorzystywanie  świątyni do agitacji. To nie miejsce i czas na realizację prywatnych celów. Dlaczego ksiądz proboszcz pozwala na takie praktyki w swoim kościele?

Daria Kwiatkowska

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+4 #1 zofia 2013-03-09 13:39
Media - TVO Gdańsk jako kanal wlasnej produkcji, manipulujący ludźmi, podający informacje w takim kontekście i w takiej formie, jak życzą sobie Rada Nadzorcza, Zarząd Spódzielni no i pracownicy tzw. Dzialu Multimedialnego . Często się wykorzystuje do promowania określonych jednostek - obywateli jakby w zamian za spolegliwość w innych sprawach. Namawianie ludzi, żeby byli przeciw Uchwale najwyższego organu w Spódzielni (ZPCz) jest nieetycZne, jeśli te osoby wiedzą co pod tym slowem należy rozumieć. Bylo referendum żeby byla nasza telewizja - wtedy za 7 zl/m-c; później ZPCz uchwalilo podwyżkę na 15 z/m-c; jak zaczęli rządzic obecni podwyższono na 26 zl.m-cznie (73% więcej) już nie zapytano nikogo, sami narzucili, a tym co pytali po prostu odcięli Telewizję kablową i TVO. Pomimo tych podwyżek TVO przynosi nam czlonkom straty ponad 250 tys/rok ( pokazano w bilansie) no i daje zatrudnienie swoim osobom "spolegliwym" wladzy. Nie wpuszcza się przed ekran osób niezależnych; oprócz swoich.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież