”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

VI Pomorski Kongres Obywatelski: Dobro wspólne - idea napędowa czy fikcja w kulturze egoizmu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 maja 2013 16:44

Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć i przysłuchiwać się debatom na VI Pomorskim Kongresie Obywatelskim, który odbył się w sobotę w gmachu Politechniki Gdańskiej nie uważają z pewnością tego czasu za stracony. Uczestniczyło w nim blisko tysiąc osób z różnych stron kraju. Hasłem przewodnim było "Dobro wspólne - lepsza jakość życia". Paneliści zastanawiali się nad odpowiedziami na pytania: Czym jest dobro wspólne? Czym może być? Jak z niego korzystamy? Jaki ma wpływ na jakość naszego życia? 


Czy województwo pomorskie ma szansę stać się liderem społeczności obywatelskiej w Polsce? Jaka jest a jaka powinna być polska kultura? Dobro wspólne a działania poprzez sport?


Na razie przed nami długi marsz obliczany na dwie dekady by poziom życia chociażby zbliżył się do dzisiejszego, znanego z rozwiniętych landów niemieckich czy krajów Beneluksu. 


Pomorze ma jedne z najlepszych w Polsce warunków naturalnych do zastosowania odnawialnych źródeł energii.  W ramach VI Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego odbył się m.in. panel pt. ?Przyszłość energetyki obywatelskiej na Pomorzu?. Celem Kongresu była bowiem debata obywatelska wokół idei dobra wspólnego w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego, jak dla dobra wspólnego kształtować relacje między Trójmiastem a regionem, rozwijać edukację, sport i energetykę.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. dr Mirosław Gronicki, minister Finansów w latach 2004 ? 2005, prof. Dariusz Filar, Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiczny, członek Rady Polityki Pieniężnej 2004?10, poseł Tadeusz Aziewicz, prof. Dariusz Rosati, minister Spraw Zagranicznych 1995-97, Maria Rogaczewska, socjolog, Uniwersytet Warszawski, Wojciech Kłosowski, ekspert samorządowy, socjolog prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański, dr Joanna Kusiak, Stowarzyszenie Duopolis, Uniwersytet Warszawski.


Sesje tematyczne to: 1. W kierunku nowej wizji rozwoju Polski i Pomorza; 2. Miasto ? jak je kształtować dla dobra wspólnego?; 3. Sport kuźnią charakterów i stymulatorem wspólnotowości; 4. Pomorze metropolitarne - Pomorze lokalne ? jak ułożyć wzajemne relacje dla wspólnego dobra? 5. Kształtowanie postaw sprzyjających myśleniu i działaniu w imię dobra wspólnego 6. Przyszłość energetykiobywatelskiej na Pomorzu 7. Jak wykorzystać potencjał nowych stadionów, muzeów, hal i akwaparków?


Kongres Obywatelski - ten ogólnopolski jak i pomorski, jest płaszczyzną spotkań, dialogu, refleksji organizowaną przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.


I Kongres Obywatelski odbył się na Politechnice Warszawskiej 12 listopada 2005 r.
- Wielu z nas miało poczucie wspólnoty, pomimo różnic. Widziało i czuło, że inni, mimo że z zupełnie odmiennych środowisk, pokoleń i miejsc, myślą podobnie. Wszyscy czujemy, że nadszedł czas przewartościowań w myśleniu i działaniu Polaków, że aby lepiej wykorzystać nasze talenty musimy zmienić i kulturę organizacyjną naszych instytucji, i system formalno-prawny. Zwłaszcza musimy nauczyć się myśleć i działać zbiorowo - mówił o idei kongresu Jan Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, organizator Kongresu.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież