Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

VI Pomorski Kongres Obywatelski: Dobro wspólne - idea napędowa czy fikcja w kulturze egoizmu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 maja 2013 16:44

Ci, którzy zdecydowali się uczestniczyć i przysłuchiwać się debatom na VI Pomorskim Kongresie Obywatelskim, który odbył się w sobotę w gmachu Politechniki Gdańskiej nie uważają z pewnością tego czasu za stracony. Uczestniczyło w nim blisko tysiąc osób z różnych stron kraju. Hasłem przewodnim było "Dobro wspólne - lepsza jakość życia". Paneliści zastanawiali się nad odpowiedziami na pytania: Czym jest dobro wspólne? Czym może być? Jak z niego korzystamy? Jaki ma wpływ na jakość naszego życia? 


Czy województwo pomorskie ma szansę stać się liderem społeczności obywatelskiej w Polsce? Jaka jest a jaka powinna być polska kultura? Dobro wspólne a działania poprzez sport?


Na razie przed nami długi marsz obliczany na dwie dekady by poziom życia chociażby zbliżył się do dzisiejszego, znanego z rozwiniętych landów niemieckich czy krajów Beneluksu. 


Pomorze ma jedne z najlepszych w Polsce warunków naturalnych do zastosowania odnawialnych źródeł energii.  W ramach VI Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego odbył się m.in. panel pt. ?Przyszłość energetyki obywatelskiej na Pomorzu?. Celem Kongresu była bowiem debata obywatelska wokół idei dobra wspólnego w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego, jak dla dobra wspólnego kształtować relacje między Trójmiastem a regionem, rozwijać edukację, sport i energetykę.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. dr Mirosław Gronicki, minister Finansów w latach 2004 ? 2005, prof. Dariusz Filar, Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiczny, członek Rady Polityki Pieniężnej 2004?10, poseł Tadeusz Aziewicz, prof. Dariusz Rosati, minister Spraw Zagranicznych 1995-97, Maria Rogaczewska, socjolog, Uniwersytet Warszawski, Wojciech Kłosowski, ekspert samorządowy, socjolog prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański, dr Joanna Kusiak, Stowarzyszenie Duopolis, Uniwersytet Warszawski.


Sesje tematyczne to: 1. W kierunku nowej wizji rozwoju Polski i Pomorza; 2. Miasto ? jak je kształtować dla dobra wspólnego?; 3. Sport kuźnią charakterów i stymulatorem wspólnotowości; 4. Pomorze metropolitarne - Pomorze lokalne ? jak ułożyć wzajemne relacje dla wspólnego dobra? 5. Kształtowanie postaw sprzyjających myśleniu i działaniu w imię dobra wspólnego 6. Przyszłość energetykiobywatelskiej na Pomorzu 7. Jak wykorzystać potencjał nowych stadionów, muzeów, hal i akwaparków?


Kongres Obywatelski - ten ogólnopolski jak i pomorski, jest płaszczyzną spotkań, dialogu, refleksji organizowaną przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.


I Kongres Obywatelski odbył się na Politechnice Warszawskiej 12 listopada 2005 r.
- Wielu z nas miało poczucie wspólnoty, pomimo różnic. Widziało i czuło, że inni, mimo że z zupełnie odmiennych środowisk, pokoleń i miejsc, myślą podobnie. Wszyscy czujemy, że nadszedł czas przewartościowań w myśleniu i działaniu Polaków, że aby lepiej wykorzystać nasze talenty musimy zmienić i kulturę organizacyjną naszych instytucji, i system formalno-prawny. Zwłaszcza musimy nauczyć się myśleć i działać zbiorowo - mówił o idei kongresu Jan Szomburg, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, organizator Kongresu.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież