Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„The Human Body Exhibition” budzi kontrowersje i emocje

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 maja 2013 17:31

W Gdańsku w klubie Garnizon Kultury można oglądać wystawę „The Human Body Exhibition”, na której zaprezentowano ludzkie ciała zakonserwowane metodą plastynacji. Ekspozycja budzi kontrowersje, Andrzej Jaworski z PiS uważa, że narusza godność zmarłych, ale organizatorzy zapewniają, że przyświeca im cel edukacyjny.


– Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z tymi eksponatami i zobaczyłem, jak funkcjonuje nasze ciało, zdałem sobie sprawę, że wyobrażałem je sobie zupełnie inaczej niż pokazywano nam na lekcjach biologii. Nie chcemy wzbudzać kontrowersji. Zależy nam przede wszystkim na tym, by edukować. Tak naprawdę tylko lekarze mają wgląd we wnętrze naszego ciała, a dobrze byłoby, gdybyśmy my także mieli świadomość, jak ono wygląda w środku. Ta wystawa wyjaśni nam, jak funkcjonuje ludzkie ciało i jak powinniśmy postępować, żeby je chronić – tłumaczy Petr Suchanek,  przedstawiciel JVS Group, organizatora ekspozycji.


alt


Ludzkie szczątki na żer
Dla posła z PiS-u argumenty te okazały się nieprzekonujące, według Jaworskiego „to tylko pozory i próba obejścia obowiązujących przepisów, a taki sposób prezentacji ludzkich szczątków w ewidentny sposób stanowi próbę ekspresji artystycznej, bazującej na szokowaniu widza dosadnym i pozbawionym jakichkolwiek granic moralnych przekazem” – napisał w piśmie do władz Gdańska Jaworski, domagając się od władz Gdańska wydania zakazu jej organizacji.


alt


Jaworski podkreśla, że firma organizująca prezentację ciał narusza ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz porządek publiczny. „Sposób wykorzystania zwłok – tj. wystawienie na widok publiczny w celach zarobkowych w drastyczny sposób narusza godność zmarłych” – napisał w swym wniosku poseł.


alt


Inicjatywa prywatna
Prezydent Gdańska nie podjął żadnych kroków w celu odwołania lub przerwania wystawy „The Human Body”.
– Wystawa jest inicjatywą prywatną zorganizowaną w prywatnej przestrzeni, a udział w niej dobrowolny i odpłatny. Udział w wystawie jest więc indywidualną decyzją każdego z nas – odpowiedziała Emilia Salach, kierownik biura prasowego urzędu miasta w Gdańsku.


alt


Mózg apetyczny
- To była dla mnie prawdziwa lekcja anatomii – mówi Agnieszka, uczennica III klasy liceum, tegoroczna licealistka po obejrzeniu eksponatów – A mózg... mózg wygląda wręcz apetycznie...
W księdze gości czytam w większości pozytywne komentarze, m.in. o niepowtarzalnej możliwości wglądu w ludzkie ciało. Jedna negatywna opinia odnosiła się nie do treści ekspozycji, a raczej do jej organizacji.


alt


Od układu kostnego po rozrodczy
Wystawę podzielono na dziewięć części, każda z nich poświęcona została innemu układowi ciała, począwszy od układu kostnego, poprzez mięśniowy, nerwowy, układ krążenia, oddechowy, pokarmowy, aż po układ rozrodczy i prezentację wyglądu ludzkiego ciała w przyszłości.  Eksponaty całych ciał na wystawie są umieszczane w różnych pozycjach, tak abyśmy mogli zaobserwować pracę mięśni i poszczególnych narządów. W każdej sali czeka na zwiedzających przewodnik, specjalista w swojej dziedzinie, student medycyny, który tłumaczy zawiłości ludzkiego ciała.


alt


Każda sala przynosiła nowe spostrzeżenie na temat naszej budowy, ale największe zainteresowanie wzbudził eksponat pełen czerwonych splotów, czyli ukazujący ludzki krwiobieg. Jak się okazuje ta plątanina żył i tętnic w naszym ciele liczy...  145 tysięcy km naczyń krwionośnych.


alt


W odrębnej sali znajduje się również galeria przedstawiająca rozwój człowieka od zarodka aż do płodu. To chyba najbardziej kontrowersyjna część ekspozycji.


alt


Plastynacja
Przemierzając salę po sali i zapoznając się z kolejnymi tajnikami funkcjonowania naszego organizmu, perspektywa obcowania z ludzkim ciałem topnieje. Być może dzieje się tak za sprawą wyglądu eksponatów. Przypominają bardziej postaci woskowe niż ciała.
– Modele są zakonserwowane metodą plastynacji, która polega na usunięciu z tkanek organizmu wody i tłuszczów i nasyceniu ich odpowiednimi polimerami, co powoduje zatrzymanie ich rozkładu. Czas przygotowania eksponatu trwa od jednego tygodnia w przypadku małego narządu, po cały rok dla całego ciała – tłumaczy Petr Suchanek.


alt


Kto jest dawcą?
Petr Suchanek zapewnia, że ciała, które możemy oglądać, nie pochodzą od chińskich więźniów politycznych, lecz od dawców, którzy przekazują swoje ciała na cele badawcze. Trudno jednak racjonalnie podchodzić do tych argumentów, a szczególnie do tego ostatniego, zdając sobie sprawę z tego jak różnie bywa z respektowaniem praw człowieka w Chinach.


alt


Opuszczając Garnizon Kultury i wystawę anatomiczną nieodłącznie kołatają w mej głowie sprzeczne odczucia. Z jednej strony poszerzyłam swoją wiedzę, skonfrontowałam wiedzę książkową z rzeczywistością, z drugiej strony... to przecież choć oglądałam zakonserwowane zwłoki, to jednak zwłoki. Pozostawiając moralne wątpliwości dla siebie, trudno się zgodzić, że obcowało się z dziełem sztuki, co sugeruje człon nazwy „exhibition”. Nie ma tu sztuki, jest tylko ciało.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież