Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

X Kaszubska Majówka Pomorskich Przedsiębiorców - GALERIA

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 11 maja 2013 21:09

Lech Wałęsa został mianowany „Królem kaszubskich przedsiębiorców” podczas jubileuszowej X Kaszubskiej Majówki Pomorskich Przedsiębiorców, która odbyła się 11 maja w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Gospodarze spotkania Daniel i Lidia Czapiewscy symbolicznie uhonorowali byłego prezydenta złotym berłem i koroną.

GALERIA


Były prezydent RP podziękował za tak wielkie wyróżnienie, jednocześnie krytycznie odnosząc się do obecnej sytuacji gospodarczej Polski, jak i w innych krajach świata. Powiedział, że jego pokolenie w latach osiemdziesiątych owszem dokonało wielkich przeobrażeń, ale to pokolenie musi się też nauczyć rozwiązywać obecne problemy. Jak na początek 21. wieku, to potrzebne są radykalne zmiany, aby nie doszło do kolejnych wielkich rewolucji, które mogą narobić wiele bałaganu. Obecnie wszędzie tam, gdzie były prezydent RP ma możliwość obserwowania lokalnych rewolucji, są to bunty ludzi przeciw kapitalizmowi oraz przedsiębiorcom. Wałęsa zwrócił się z prośbą do rodzimych przedsiębiorców, aby poprawili to, o co walczą obecnie ludzie pracy. On też jako były przewodniczący NSZZ Solidarność chce uchodzić za twórcę modernizacji, a nie za przywódcę, który tylko burzy.


altGospodarze wręczyli również tradycyjne tytuły „Ambasadorów Kaszub” oraz dużych rozmiarów maczugę z okazji X-lecia tychże nagród, którą otrzymał Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu (na zdjęciu z lewej).


alt


Do Szymbarku po raz 10 zjechali przedstawiciele polityki, biznesu, sportu i kultury, by integrować się w luźnej atmosferze. Do głównych punktów programu należało wręczenie już tradycyjnych nagród Bursztynowych Drzewek oraz poparcie dla akcji o nazwie „Po drugie Autostrada wodna na Wiśle”.


W tej sprawie na szymbarskiej majówce odczytano deklarację poparcia dla akcji społecznej „Dziennika Bałtyckiego”, pod którą podpisali się m.in. prezydent Lech Wałęsa oraz marszałkowie województwa pomorskiego – byli - Jan Zarębski i Jan Kozłowski oraz obecny Mieczysław Struk. Domagają się oni opracowania i uruchomienia transportowej drogi wodnej dla miast leżących nad Wisłą, w których żyje około 8 mln ludzi, co stanowi 20 procent  mieszkańców Polski. Królowa polskich rzek powinna stać się w pełni żeglowną, aby mogły po niej pływać statki transportowe i pasażerskie. Aby można było umożliwić rozwój istniejących 230 tys. firm z pomorza gdańskiego. To pozwoli też zapewnić wiele nowych miejsc pracy i przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju.


alt


W imprezie uczestniczyli m.in. prezydent Słupska Maciej Kobyliński (na zdjęciu z lewej) podczas rozmowy z Markiem Formelą, szefem gdańskiej SLD. Mówiąc o wodnej drodze komunikacyjnej z Gdańska w górę rzeką Wisłą, wspominano również obecnego w Szymbarku inżyniera budownictwa, menedżera, pisarza, działacza społecznego i polityka Jana Ryszarda Kurylczyka, obecnie współpracującego z Elektrobudową S.A. W latach 2001-2004 był wojewodą pomorskim, a następnie sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. To jemu głównie przypisuje się przeforsowanie w rządzie budowy autostrady północ-południe A-1.Jubileuszowa majówka odbyła się w ramach obchodów rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej W tej kwestii wypowiedział się Longin Pastusiak (ur. 1935, polski polityk, historyk i politolog, amerykanista, działacz PZPR, SdRP i SLD; w latach 1991–2001 poseł na Sejm I, II i III kadencji, były marszałek Senatu), który przedstawił wyniki swojej kolejnej pracy naukowej. Wynika z niej, że na 27 beneficjentów UE, nasz kraj zajmuje obecnie 18 miejsce pod względem bezrobocia, 20 co do korupcji, dalekie bo aż 24 jeśli chodzi o autostrady, 16 na ilość rozwodów i 20 na ilość samobójstw. Jeśli chodzi o stopień zadowolenia z życia, to polskie społeczeństwo plasuje się również na odległym 19 miejscu.


alt


Longin Pastusiak (na zdjęciu z lewej wraz z prezydentem Starogardu Gdańskiego Edmundem Stachowiczem oraz posłem PiS Zbigniewem Kozakiem), przypomniał tez postać Roberta Schumana, który 9 maja 1950 roku doprowadził do podpisania pierwszej deklaracji o integracji państw Europy. Miesiąc po ogłoszeniu deklaracji Schumana rozpoczęły się prace nad traktatem sankcjonującym powstanie ponadnarodowej organizacji - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Obecny kształt Unii Europejskiej oraz postęp w integracji Europy z całą pewnością zawdzięczamy Robertowi Schumanowi i nie bez powodu potomni okrzyknęli go "Ojcem zjednoczonej Europy".


alt

Lech Wałęsa został mianowany „Królem kaszubskich przedsiębiorców


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież