SLD po wyborach - tylko emblemat czy... » Czy SLD na Pomorzu to tylko emblemat? Bardzo dobre indywidualne wyniki Joanny Senyszyn, Macieja Koby... Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
wtorek, 19 lutego 2019 22:33
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
Rekordowa widownia na trybunach hali Olivia, dobra gra i wygrana gdań ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Energia Pomorzan – skąd ją czerpać i jak z niej korzystać?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 09:46

"Morze, nasze morze", tą polską pieśnią hymniczną rozpoczęto VII Pomorski Kongres Obywatelski, który na Politechnice Gdańskiej w sobotę 12 kwietnia zgromadził ponad tysiąc osób. Jego przewodni tytuł, to Energia Pomorzan – skąd ją czerpać i jak z niej korzystać?


Otwierający kongres dr Jan Szomburg, prezes zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową nawiązał do przypadającego 25-lecia zrywu „Solidarności”, którego inicjatorzy weszli już w wiek emerytalny i w ich następstwie potrzeba nowego pokolenia Polaków celem... wskrzeszenia idei tego społecznego ruchu.


altGość specjalny dr Janusz Lewandowski, Komisarz Europejski ds. Programowania Finansowego i Budżetu (na zdjęciu powyżej), docenił nadmiar politycznej energii na gdańskim Pomorzu, co zaowocowało piastowaniem przez gdańszczan najważniejszych funkcji i wiodących ról w naszym państwie. Zbyt długo jednak czekaliśmy na oklaski po solidarnościowym sukcesie. W Europie skończył się już konkurs cierpień. Pomorze owszem jest dobrym organizatorem różnych celowych imprez, ale nie jesteśmy producentem - choćby światowych marek czy nauki. Dla przykładu w minionym okresie doprowadziliśmy do upadłości znaczącego w świecie liniowego armatora, jakim było PLO. Ale nie mamy czego żałować, bo według Lewandowskiego największymi liniami żeglugowymi dysponuje Grecja, której flota nie odegrała większej roli w rozwoju gospodarczym tego kraju. U nas pewien podziw, dzięki środkom unijnym, budzi rozwijająca się gdańska uczelnia sportowa AWFiS, dysponująca obecnie najnowocześniejszą w świecie aparaturą badawczą. Podobną ma jedynie amerykański Harvard. Oby tylko ta aparatura przyczyniła się do rozwoju polskiego sportu. Uwzględniając aspekt turystyczny naszego Pomorza, to jak stwierdził Lewandowski jest on coraz bardziej atrakcyjny i przyciąga coraz więcej turystów. Wystarczy powiedzieć, że przed naszym wejściem do UE, ziemia na Kaszubach kosztowała 6-7 tys. zł za hektar, a obecnie 25 tys. zł.
O powrocie do idei Solidarności nawoływał pomorski marszałek Mieczysław Struk. Według jego oceny, bariery rozwojowe nie tkwią już w infrastrukturze, ale teraz trzeba sięgnąć po potencjał ludzki.


alt

Prof. dr hab. Krystyna Strzała i prof. zw. dr hab. Andrzej Stępniak

fot. Michał OssowskiAle jak temu podołać, skoro młode pokolenie Polaków nie wchodzi obecnie w ludzkie interakcje, gdyż jest ono całkowicie uzależnione od Internetu, zastanawiała się nad tym problemem Natalia Hatalska, blogerka, specjalistka w dziedzinie alternatywnych form komunikacji internetowej. Internet nas rozleniwia i ogranicza nasze ludzkie relacje. Stajemy się ludźmi samotnymi, stwarzającymi własną przestrzeń publiczną właśnie poprzez Internet, na domiar złego żyjąc w kulturze strachu.  


altW ogólnym panelu dyskusyjnym na temat tego, jak wyzwolić energię indywidualną i zbiorową, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik wskazał na to, że bardzo istotne jest partnerskie zaufanie. Kierowanie się uczciwością już od najmłodszych lat, w przedszkolu, szkole, uczelni, zakładzie pracy. Wyzwalanie energii musi nam czemuś dobremu służyć. Aby była skuteczna, powinna dawać poczucie wolności, która dodatkowo wyzwala ogromną siłę.


Według blogerki Ewy Kowalskiej pozytywną energię wywołuje wiedza, jak i chęć naprawy własnego życia oraz otoczenia.


altUczestnicy kongresu po przerwie potrzebnej już tradycyjnie na wykonanie wspólnego zdjęcia przed gmachem głównym uczelni, następnie debatowali w siedmiu odrębnych sesjach tematycznych.


altW panelu co uczynić, aby zwiększyć zagraniczną ekspansję pomorskich firm, wskazano na drapieżność światowych koncernów, której można się przeciwstawić dobrą jakościowo polską marką. Trzeba zapewnić dobrą dystrybucję i przystępną konkurencyjną cenę. Należy likwidować biurokratyczne bariery poprzez m.in. zmuszanie biurokratów do uczestnictwa w takich kongresach, aby od praktyków dowiadywali się jakimi są hamulcowymi.


W innych panelach wskazywano na wspólne dobro jakim jest Dolna Wisła i potrzeba jej zagospodarowania. Odnawialne źródła energii, to oczywiście wielkie nadzieje pokładane w gazowych łupkach. W Polsce dokonano już 60 odwiertów, w tym większość na Pomorzu. Pod koniec tego roku powinniśmy się dokładnie dowiedzieć – jak zapewnił dr Maciej Grabowski, minister środowiska -  czy gaz łupkowy rzeczywiście może się stać gospodarczą szansą dla Pomorza?


altNajwięcej emocji było w panelu dotyczącym edukacji. Apelowano, aby rodzice stali się atutem w szkole, pomocni w pracy nauczycieli. Trzeba wyzwolić talenty uczniów, dać im więcej wolności i swobody. Uczenie się w polskiej szkole powinno być radością, a nie cierpieniem. Piotr Kowalczuk z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska powiedział, że wystarczy już reformowania polskiej edukacji i jej ciągłego pudrowania.


alt


Kij w mrowisko wsadziła Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej (na powyższym zdjęciu z prawej wraz z Ewą Kamińską i Zofią Lisiecką), stwierdzając, że trzeba zlikwidować Kartę Nauczyciela, aby tym samym dać swobodę działania dyrektorom szkół. W jej ocenie nauczyciel dyplomowany nie ma motywacji do dokonywania zmian i dalszego rozwoju. Powinno być też indywidualne podejście do uczniów z uwzględnianiem ich talentów. Minister stwierdziła, że jest już projekt rozporządzenia rządowego do swobodnego prowadzenia lekcji w klasach 1-3.


altSwoistego podsumowania kongresu dokonał prof. Andrzej Zybertowicz z Instytutu Socjologii UMK w Toruniu (na zdjęciu powyżej z lewej), przytaczając wyniki dwóch przeprowadzonych w Polsce badań. Otóż w 2012 roku, aż 64 proc. przebadanych Polaków swoje życiowe szanse związane z pracą i codziennym życiem upatrywało w emigracji za granicę naszego kraju. Jeszcze bardziej szokujące są wyniki badań amerykańskich przeprowadzonych u nas na dorosłych Polakach, z których wynika, że tylko 17 na 100 indagowanych nie rozważa emigracji.


W tym samym czasie w Sopocie odbyła się konwencja wyborcza Platformy Obywatelskiej, podczas której zostały przedstawione "jedynki" list wyborczych do europarlamentu. Z tego powodu niektórzy paneliści opuścili obrady pomorskiego kongresu obywatelskiego i zabrakło ich na zaprezentowaniu końcowych jego wniosków.


Ciekawe, kto po nas zgasi światło, jak większość wyemigruje?

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież