Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent za darmo - gdańszczanie bezpłatnie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 10 maja 2013 18:19

Darmowy autobus jeździł po Gdańsku przez dwie godziny w święto pracy 1 Maja. Przejazd był inicjatywą zarządu SLD w Gdańsku. Czerwony autobus ruszył z Targu Siennego, aby po dwóch godzinach, z licznymi przystankami, dojechać do dworca PKP we Wrzeszczu.Podczas przejazdu przedstawiciele SLD rozdawali ulotki i rekomendowali swoje rozwiązania problemów komunikacji miejskiej. SLD proponuje bezpłatne przejazdy dla uczniów i studentów do 24 roku życia, bezpłatne przejazdy dla emerytów i rencistów od 67 roku życia, bezpłatne przejazdy dla zarejestrowanych bezrobotnych. Pomysł darmowej komunikacji miejskiej przypadł do gustu pasażerom odświętnego autobusu.
- Kwestia komunikacji miejskiej w Gdańsku, to tylko kwestia racjonalnego wydawania pieniędzy budżetowych - twierdzi Barbara Meyer, była radna SLD.


Darmowa komunikacja publiczna w miastach, to naturalny kierunek rozwoju transportu miejskiego. Od kilku miesięcy obserwujemy talliński eksperyment – stolica Estonii jest najbliższym Gdańskowi miastem, w którym mieszkańcy mogą jeździć za darmo. Okazuje się, że Tallin nie jest jedynym takim miastem!


- Proponujemy władzom Gdańska pozytywny namysł nad ideą bezpłatnej komunikacji w Gdańsku - twierdzi Marek Formela, szef gdańskiej SLD. - Jest wiele form finansowania i organizowania bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czas to przedyskutować i odwołać się do opinii gdańszczan - co jest im bardziej potrzebne: nierentowne pomniki pychy włodarzy, czy bezpłatny transport dla wszystkich? W końcu 40 groszy z każdej złotówki podatku oddajemy do dyspozycji władz Gdańska.


- Tegoroczne obchody 1 Maja zorganizowaliśmy pod hasłem bezpłatnej komunikacji miejskiej w Gdańsku - mówi Dominik Gersten, Sekretarz Rady Miejskiej SLD Gdańsku. - Znając sytuację finansową miasta, proponujemy rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Prezydent Paweł Adamowicz nie jest dostatecznie zorientowany, co proponujemy dla mieszkańców Gdańska, bo sam nie korzysta z komunikacji miejskiej, nie musi kupować coraz droższych biletów, bo jest wożony służbowym samochodem. Chyba nie wie, że za przejazd całej 4-osobowej rodziny w obie strony wraz z przesiadką, płacąc po 3 złote 60 groszy za godzinny bilet, musiałby zapłacić prawie 30 złotych. Gdyby się nie zmieścił w godzinie, a tak się zdarza w weekendy, to przy biletach po 3 złote, ta suma dochodzi do prawie 50 złotych. Jest to spory wydatek. Można za taką kwotę kupić około 8 litrów paliwa i przejechać prawie sto kilometrów samochodem. Nie dziwi zatem coraz większa ich ilość na jezdniach i coraz liczniejsze korki.


alt

Prezydent Paweł Adamowicz nawet na partyjne udaje się samochodem służbowym


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz twierdzi, iż decyzja o bezpłatnej komunikacji miejskiej byłaby nieracjonalna. W naszym przypadku nie ma takiego problemu jak śląskie Żory, które niedawno wprowadziły taką komunikację, bo spadała im liczba pasażerów. U nas systematycznie powoli rośnie ona co roku. Spora grupa mieszkańców już dziś ma dostęp do darmowej komunikacji, ale uczynienie jej zupełnie bezpłatną kosztowałoby budżet miasta kolejne 150 mln zł rocznie, których nie jesteśmy w stanie znaleźć. Jak wszyscy wiemy, nie ma czegoś takiego jak "darmowa" komunikacja, twierdzi Adamowicz. Jej koszty ponoszą mieszkańcy, np. rezygnując z inwestycji.


Okazuje się, że Gdańsk nawet gdyby chciał wprowadzić darmowe przejazdy autobusami i tramwajami, musiałby dogadać się w tej kwestii ze swoimi komunikacyjnymi partnerami, głównie z Gdynią. Inaczej zdezorganizowałoby to spójny system taryfowy w Trójmieście i okolicach. Ale czy Gdynia również nie powinna mieć darmowej komunikacji miejskiej?


Działacze gdańskiej SLD twierdzą, że w Polsce roku 2013 mamy szczególne powody, by 1 Maja, w święto o ponad stuletniej tradycji, upominać się o swoje prawa: prawo do pracy dla 2,3 mln bezrobotnych Polaków; prawo do uczciwej umowy o pracę; prawo do bezpłatnej edukacji i powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej niezależnie od sytuacji materialnej obywateli. Działacze gdańskiej SLD preferując bezpłatną komunikację miejską nawołują, aby w tym zakresie pójść śladami takich miast jak: Baltimore, Bradford, Calgary, Cardiff, Châteauroux, Compiègne, Hasselt, Hawaii, Melbourne, Noyon, Perth, Portland, Rotherham, Sheffield, Seattle, Sydney, Tallinn i Tórshavn.


Przypomnijmy również, że 24 kwietnia 2013 przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80, wyposażeni we flagi i ulotki informacyjne, na ul. Długiej informowali mieszkańców Gdańska o pomyśle wprowadzenia w życie darmowych przejazdów autobusami i tramwajami.  Poczynania związkowców w stolicy Pomorza, to część ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Tak dla bezpłatnej komunikacji miejskiej".


- Zamiast podnosić ceny biletów, zamiast likwidować linie autobusowe i tramwajowe, zamiast obciążać mieszkańców kolejnymi podwyżkami, wprowadźmy bezpłatną komunikację miejską, bo to się wszystkim opłaci! - Tak przekonywali gdańszczan działacze SLD i związkowcy z WZZ Sierpień 80. 
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież