Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Strugała: radni będą się musieli nad naszym projektem pochylić

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 maja 2013 13:16

Rozmowa z Moniką Strugała, współautorką projektu obywatelskiej uchwały śmieciowej- Z projektami osobowego rozliczania odbioru i wywozu odpadów komunalnych próbowali przekonać władze Gdańska prezesi gdańskich osiedli mieszkaniowych oraz działacze gdańskiej SLD. Niestety nadaremnie. Wy jako kolejni podejmujecie taką próbę. Czy można powiedzieć, że do trzech razy sztuka?
Monika Strugała: Poprzednie próby przekonania Rady Miasta do metody osobowej (popieranej przez większość mieszkańców Gdańska) miały formę „protestu” czyli informacji władz miasta, że mieszkańcy są przeciwni metodzie powierzchniowej. Taki protest (formalnie rzecz biorąc) władze miasta mogły całkowicie legalnie „wyrzucić do kosza”.
Nasza droga jest inna. My przygotowaliśmy obywatelski projekt uchwały Rady Miasta. Takiego projektu nie da się bezkarnie „wyrzucić”, gdyż nie pozwalają na to przepisy uchwalone przez samą Radę Miasta (UCHWAŁA NR LI/1431/10 RADY MIASTA GDAŃSKA z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Gdańska). Dlatego Radni, przynajmniej tym razem, będą się musieli nad naszym projektem pochylić. To jest zasadnicza różnica pomiędzy wcześniejszymi działaniami, a naszym projektem.


- Jak oceniacie przeforsowaną i przegłosowaną przez gdańskich radnych metodę powierzchniową w porównaniu do osobowej?
Monika Strugała: Zacytujmy wiceprezydenta miasta Gdańska Macieja Lisickiego, który jesienią 2012 roku kilkakrotnie mówił, że „metry kwadratowe nie robią śmieci” (wtedy wiceprezydent przekonywał mieszkańców Gdańska do metody ryczałtowej - dop. Wła-49). Naszym zdaniem metoda osobowa jest po prostu najsprawiedliwsza spośród proponowanych przez ustawę!


- Czy w przeforsowaniu metody osobowej będziecie szukać jakiś innych sojuszników?
Monika Strugała: Tak! Każdy, kto nie jest przeciwko nam, jest z nami.


- Prezydent Paweł Adamowicz i wtórujący mu jego zastępca Maciej Lisicki definitywnie odrzucają metodę osobową twierdząc, że trudno jest ustalić ilość mieszkańców Gdańska. A przecież płatnicy podatków składają coroczne zeznania PIT z dokładnymi adresami zamieszkania. GUS podaje też liczbę mieszkańców, należy mieć nadzieję, że miarodajną, a nie wziętą z sufitu. Jaki więc problem ustalić ilość mieszkańców Gdańska?
Monika Strugała: - Wiele instytucji państwowych, takich jak ZUS, Urzędy Skarbowe, system PESEL posiadają bardzo dokładne informacje o miejscu pobytu mieszkańców, dlatego wystarczy wykorzystać te dane ewidencyjne, które już istnieją. Trzeba tylko tego chcieć, a na razie urzędnicy miejscy wykazują niezwykłą niechęć do pracy.
A tak przy okazji, to metoda powierzchniowa też jest niedoskonała, gdyż zgodnie z uchwaloną przez Radę Miasta Gdańska uchwałą, opłatom śmieciowym podlegają, na podstawie złożonej przez właściciela deklaracji, WYŁĄCZNIE lokale zamieszkałe i te z niezamieszkałych, w których wytwarzane są śmieci. Może się więc okazać, po podliczeniu deklaracji składanych przez mieszkańców, że kilkanaście do kilkudziesięciu procent mieszkań nie podlega opłatom śmieciowym. I w ten sposób „szczelność systemu” zachwalana przez urzędników miejskich okazuje się całkowitą fikcją!


- Mało tego, Maciej Lisicki publicznie głosi, że tylko 10 proc. mieszkańców Gdańska to single i oni poniosą największe koszty metody powierzchniowej. Skąd on wie, że singli jest 10 procent?

Monika Strugała: Zbierając podpisy przychodzili do nas ludzie, w większości były to osoby zamieszkujące w mieszkaniach pojedynczo lub we dwoje. Na podstawie tych spotkań możemy przyjąć, że około 40 proc. mieszkańców Gdańska, to osoby samotne. Trzeba powiedzieć otwarcie, że Gdańsk to miasto ludzi starych. Poniekąd to zasługa naszych władz, bowiem młodzi wyjeżdżają za pracą za granicę, albo wyprowadzają się poza miasto, gdzie mają lepsze warunki do mieszkania i życia, a urzędnicy miejscy od lat nie mają pomysłu jak zachęcić tych, najbardziej aktywnych mieszkańców, do pozostania w Gdańsku.


- Jak udało wam się zebrać aż 2800 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały śmieciowej, dopominającej się wariantu osobowego, a nie powierzchniowego?
Monika Strugała: - To akurat było proste. Większość osób, z którymi mieliśmy kontakt było za metodą osobową i sami zgłaszali się do podpisu pod projektem obywatelskim.


- Co dalej poczynicie jeśli przepadnie projekt obywatelskiej uchwały śmieciowej złożony w Radzie Miasta Gdańska?
Monika Strugała: Rozważaliśmy różne warianty rozwoju sytuacji związanej z uchwałą obywatelską. Szczegółowo sposoby naszego działania zostały opisane w artykule pod tytułem „uchwała… i co dalej”, który umieściliśmy na naszej stronie www.obywatel.gda.pl. Zapraszamy do uważnego zapoznania się z tym artykułem.

Rozmawiał: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież