Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O... Szósty przejazd tramwaju „Zrób prezent - podziel się sobą” » 6 grudnia po raz szósty po Gdańsku jeździł specjalny tramwaj w ramach akcji „Zrób prezent - podziel ... Radni PiS pytają o udostępnienie Teatru Szekspirowskiego na konwencję ... » Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, złożyli ...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Strugała: radni będą się musieli nad naszym projektem pochylić

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 maja 2013 13:16

Rozmowa z Moniką Strugała, współautorką projektu obywatelskiej uchwały śmieciowej- Z projektami osobowego rozliczania odbioru i wywozu odpadów komunalnych próbowali przekonać władze Gdańska prezesi gdańskich osiedli mieszkaniowych oraz działacze gdańskiej SLD. Niestety nadaremnie. Wy jako kolejni podejmujecie taką próbę. Czy można powiedzieć, że do trzech razy sztuka?
Monika Strugała: Poprzednie próby przekonania Rady Miasta do metody osobowej (popieranej przez większość mieszkańców Gdańska) miały formę „protestu” czyli informacji władz miasta, że mieszkańcy są przeciwni metodzie powierzchniowej. Taki protest (formalnie rzecz biorąc) władze miasta mogły całkowicie legalnie „wyrzucić do kosza”.
Nasza droga jest inna. My przygotowaliśmy obywatelski projekt uchwały Rady Miasta. Takiego projektu nie da się bezkarnie „wyrzucić”, gdyż nie pozwalają na to przepisy uchwalone przez samą Radę Miasta (UCHWAŁA NR LI/1431/10 RADY MIASTA GDAŃSKA z dnia 26 sierpnia 2010 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Gdańska). Dlatego Radni, przynajmniej tym razem, będą się musieli nad naszym projektem pochylić. To jest zasadnicza różnica pomiędzy wcześniejszymi działaniami, a naszym projektem.


- Jak oceniacie przeforsowaną i przegłosowaną przez gdańskich radnych metodę powierzchniową w porównaniu do osobowej?
Monika Strugała: Zacytujmy wiceprezydenta miasta Gdańska Macieja Lisickiego, który jesienią 2012 roku kilkakrotnie mówił, że „metry kwadratowe nie robią śmieci” (wtedy wiceprezydent przekonywał mieszkańców Gdańska do metody ryczałtowej - dop. Wła-49). Naszym zdaniem metoda osobowa jest po prostu najsprawiedliwsza spośród proponowanych przez ustawę!


- Czy w przeforsowaniu metody osobowej będziecie szukać jakiś innych sojuszników?
Monika Strugała: Tak! Każdy, kto nie jest przeciwko nam, jest z nami.


- Prezydent Paweł Adamowicz i wtórujący mu jego zastępca Maciej Lisicki definitywnie odrzucają metodę osobową twierdząc, że trudno jest ustalić ilość mieszkańców Gdańska. A przecież płatnicy podatków składają coroczne zeznania PIT z dokładnymi adresami zamieszkania. GUS podaje też liczbę mieszkańców, należy mieć nadzieję, że miarodajną, a nie wziętą z sufitu. Jaki więc problem ustalić ilość mieszkańców Gdańska?
Monika Strugała: - Wiele instytucji państwowych, takich jak ZUS, Urzędy Skarbowe, system PESEL posiadają bardzo dokładne informacje o miejscu pobytu mieszkańców, dlatego wystarczy wykorzystać te dane ewidencyjne, które już istnieją. Trzeba tylko tego chcieć, a na razie urzędnicy miejscy wykazują niezwykłą niechęć do pracy.
A tak przy okazji, to metoda powierzchniowa też jest niedoskonała, gdyż zgodnie z uchwaloną przez Radę Miasta Gdańska uchwałą, opłatom śmieciowym podlegają, na podstawie złożonej przez właściciela deklaracji, WYŁĄCZNIE lokale zamieszkałe i te z niezamieszkałych, w których wytwarzane są śmieci. Może się więc okazać, po podliczeniu deklaracji składanych przez mieszkańców, że kilkanaście do kilkudziesięciu procent mieszkań nie podlega opłatom śmieciowym. I w ten sposób „szczelność systemu” zachwalana przez urzędników miejskich okazuje się całkowitą fikcją!


- Mało tego, Maciej Lisicki publicznie głosi, że tylko 10 proc. mieszkańców Gdańska to single i oni poniosą największe koszty metody powierzchniowej. Skąd on wie, że singli jest 10 procent?

Monika Strugała: Zbierając podpisy przychodzili do nas ludzie, w większości były to osoby zamieszkujące w mieszkaniach pojedynczo lub we dwoje. Na podstawie tych spotkań możemy przyjąć, że około 40 proc. mieszkańców Gdańska, to osoby samotne. Trzeba powiedzieć otwarcie, że Gdańsk to miasto ludzi starych. Poniekąd to zasługa naszych władz, bowiem młodzi wyjeżdżają za pracą za granicę, albo wyprowadzają się poza miasto, gdzie mają lepsze warunki do mieszkania i życia, a urzędnicy miejscy od lat nie mają pomysłu jak zachęcić tych, najbardziej aktywnych mieszkańców, do pozostania w Gdańsku.


- Jak udało wam się zebrać aż 2800 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały śmieciowej, dopominającej się wariantu osobowego, a nie powierzchniowego?
Monika Strugała: - To akurat było proste. Większość osób, z którymi mieliśmy kontakt było za metodą osobową i sami zgłaszali się do podpisu pod projektem obywatelskim.


- Co dalej poczynicie jeśli przepadnie projekt obywatelskiej uchwały śmieciowej złożony w Radzie Miasta Gdańska?
Monika Strugała: Rozważaliśmy różne warianty rozwoju sytuacji związanej z uchwałą obywatelską. Szczegółowo sposoby naszego działania zostały opisane w artykule pod tytułem „uchwała… i co dalej”, który umieściliśmy na naszej stronie www.obywatel.gda.pl. Zapraszamy do uważnego zapoznania się z tym artykułem.

Rozmawiał: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież