Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Daniele w politycznej rywalizacji w PO

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 15 maja 2013 10:23

Wątpliwości radnych PO co do wykorzystania gruntu w Gdańsku Stare Szkoty przy ul. Brzegi przez metropolitę gdańskiego zmusiły ich do popełnienia listu do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, znanego m.in. z konserwatywnych przekonań, które ostatnio w jego macierzystej partii są w defensywie. Miał premier Donald Tusk problem z Jarosławem Gowinem, więc wymienił go na stanowisku ministra sprawiedliwości na popularnego na Pomorzu Marka Biernackiego (też konserwatystę) by środowisko podzielić i uspokoić. Czy to przygotowanie do koalicji z SLD – jak wieszczą niektórzy komentatorzy?


Na razie gdańscy radni PO w liczbie 11, wraz szefem klubu Maciejem Krupą, zajęli się zwierzyną metropolity. Zainteresowanie wzbudziły trzy daniele (gatunek: dama dama dama) hasające po arcybiskupiej działce.
- Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji czy urząd miasta Gdańska przeprowadza kontrole w zakresie zgodnego z celem wykorzystania gruntów przekazanych na mocy odpowiedniej uchwały Rady Miasta Gdańska przez Miasto Gdańsk z bonifikatą? Jeżeli tak, prosimy w szczególności o wskazanie ilości takich kontroli i ich wyników.

Nadto, w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi związanymi z przekazanymi na rzecz diecezji gdańskiej gruntami w Starych Szkotach z przeznaczeniem na kult religijny, gdzie ma się rzekomo znajdować między innymi hodowla zwierząt, zwracamy się z prośbą o informację, czy znana jest urzędowi miasta okoliczność niezgodnego z celem udzielenia bonifikaty wykorzystania terenu, a jeżeli nie czy urząd zamierza taką informację zweryfikować?   - Jednocześnie zwracamy się z prośbą udzielenie informacji, jakimi konsekwencjami groziłoby wykorzystanie otrzymanego z bonifikatą gruntu niezgodnie z przeznaczeniem, dla jakiego była ona udzielana? – pyta grupa radnych PO prezydenta Pawła Adamowicza. Rajcy chcą też poznać konsekwencje hodowli:
Czy to kolejny pretekst do podkopania pozycji prezydenta Gdańska, wywodzącego się z tej samej partii i echo odcinania „skrzydła konserwatywnego” w Platformie?
Sam Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska na nasze pytanie odpowiada lakonicznie: „- Nie”.


Mimo to, po  sanktuarium - wotum dziękczynne za posługę Jana Pawła II, zwierzątka stały się osią debaty publicznej czy przekazane kościołowi grunty są wykorzystywane na cele sakralne. Wypatrzone na nich trzy daniele zepchnęły w niebyt pytania o  chociażby gigantyczne zadłużenie miejskiej kasy, czy obciążający gdańszczan wielki stadion oraz inne pomniki władzy, jak ECS i Teatr Szekspirowski, które – o ile zabraknie wsparcia z publicznej kasy – staną się mauzoleum rządów PO. A może warto by zapytać o rachunek zysków i strat po Euro 2012 lub o dokapitalizowanie spółek z udziałem miasta?


Gdańsk przekazał z bonifikatą 22 działki od 1989 r. Skąd wiec to larum? Czyżby Gdańsk rozdał ziemię pod niepotrzebne świątynie?
Tak by było, gdyby w gdańskich świątyniach, wystawionych na gruntach przekazanych z bonifikatą, wiało pustką. Trudno przyjąć ten argument dawnej młodzieżówce PO, której przedstawicielom, upatrującym sposób na poklask w braniu na celownik instytucji kościelnych, pomylił się najwyraźniej liberalizm z libertynizmem, Edmund Burke z burką, Wolter z Friedmanem, Francois-Rene Chateaubriand z gatunkiem  wina, a Beniamin Disraeli z muzykiem reggae. Adam Smith nie był liderem rockowej grupy, a Friedrich von Hayek, Milton Friedman i Karl Popper nie byli rzecznikami libertyńskich, lecz liberalnych idei.


Czy zatem w PO jej konserwatywne skrzydło coraz bardziej jest „otorbiane” w przygotowaniu do zwrotu partii w stronę lewicy i przygotowania do ewentualnej koalicji z SLD na szczeblu krajowym, a być może i lokalnym po przyszłorocznych wyborach samorządowych?  Platforma – w sferze światopoglądowej, zaczyna bowiem przywoływać postulaty środowisk lewicowo-liberalnych.
- SLD w Gdańsku już był w cichej nieformalnej koalicji z PO co było dobre dla Pawła Adamowicza, bo chroniło go przed własnymi błędami i porażkami w głosowaniach. Niewiele też to go kosztowało, było natomiast bezużyteczne dla SLD, jako partii bo zacierał jej tożsamość. W końcu Sojusz przestał być obywatelom potrzebny, gdy wypłukał się w przedpokojach PO. Prezydent Adamowicz z lewicy nie rezygnuje, ale dobiera sobie przydatnych dla władzy byłych członków PZPR, by wspierali go swoimi kwalifikacjami lub, jak były sekretarz zarządu wojewódzkiego ZSMP Andrzej Kasprzak przygarnęli do pracy w MTG szwagra. Koalicja w skali kraju to kwestia powyborczej arytmetyki i zasadniczej rewizji programowej PO. Kto wie, czy zbliżając się do 67 roku życia Tusk będzie jeszcze człapał, a panie Kopacz i Gronkiewicz-Waltz będą biegały w szpilkach za 1600 zł miesięcznie? A to obywatele mogą im zafundować, zamiast foteli w Sejmie lub samorządzie i zabawy zegarkami – komentuje Marek Formela, lider gdańskiego SLD.


Temat polityczno-zwierzęcy pojawi się zapewne na sesji Rady Miasta Gdańska 23 maja. 
Radnych PO interesuje działka o powierzchni 3,3 tys. m kw. (wyceniona na 457 tys. zł), gdyż w 2011 r. prezydent Adamowicz sprzedał teren Kolegiacie staroszkockiej – kościołowi pw. św. Igancego Loyoli z 99-proc. bonifikatą. Ma być ona wykorzystana na cel sakralny.


A pytanie rajców o ewentualne konsekwencje nie wykorzystania działki zgodnego z przeznaczeniem? Jeżeli w ciągu 10 lat od sprzedaży nie nastąpi realizacja założonych funkcji, to kościół będzie zobowiązany do zwrotu bonifikaty.  Proboszcz parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein przy ul. Wawelskiej na Ujeścisku musiał zwracać bonifikatę, bo na części sprzedanej za procent wartości działki, powstał supermarket.


Patron młodych wilków z gdańskiej PO minister Sławomir Nowak ma też swój własny problem. Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował sondaż, z którego wynika, że do odwołania z rządu Donalda Tuska w pierwszej kolejności nadaje się minister sportu Joanna Mucha. Zaraz po niej zdaniem badanych należy odwołać ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Nowaka. W przypadku Muchy i Nowaka podkreśla się rażący brak kompetencji do kierowania powierzonymi im resortami. W resorcie Nowaka procedurę „przedkontrolną” prowadzi CBA. Jeśli szef partii ma kłopot z konserwatystami, a jego przedstawiciel na prowincji np. Sławomir Nowak, ma żenujący problemy z gadżetami – trzeba dopytywać o trzy daniele.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #2 Tadeusz 2013-05-16 09:35
Szkoda że tak zawzięcie nie sprawdzali na jakiejże to podstawie prezydent Adamowicz przekazał spółce MART, tej spółce której udziałowcem był wiceprezydent Lisicki, działki przy ul. Strzeleckiej 7B. Działka ta była w władaniu Wojewody Pomorskiego i tenże przekazał działkę gminie, po to by można było na niej wybudować parkin wielopoziomowy na samochody, dla petentów załatwiających sprawy w tym dla Gdańska wrażliwym i ważnym miejscu, z urzędami, szpitalami, sądami, Policją itd. Cóż Kali ukraść to w porzo, Kalemu ukraść tragedia!!!.
Cytować
 
 
+1 #1 warszawianin 2013-05-15 20:38
nie wiem czy radny krupa i pomaska zrozumie
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież