Jarosław Wittstock: Rekordy w 2018 i nadzieje na 2019 rok » Na publikację raportu finansowego Grupy LOTOS podsumowującego 2018 rok musimy poczekać jeszcze do ma... Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
niedziela, 20 stycznia 2019 20:49
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
Dobrą passę kontynuują hokeiści MH Automatyki. Gdańszczanie wygra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wkrótce zmiany w podatku od sklepów wielkopowierzchniowych

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 grudnia 2015 19:54

- Po konsultacjach możliwe są zmiany w projekcie ustawy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (PiS) w rozmowie z PAP. W grę wchodzi więc uzależnienie podatku od obrotów sklepu, a nie od powierzchni. Wcześniej zapowiadano, że do Sejmu trafi projekt przewidujący 2-procentową stawkę od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 metrów kw.- Niech wreszcie zaczną płacić podatki i nie drenują naszego kraju  – komentuje opodatkowanie wielkich sieci handlowych prof. Witold Modzelewski.
Forum Gdańskich Organizacji Kupieckich i Rzemieślniczych rekomenduje projekt takiego rozwiązania, które z jednej strony  będzie przeciwdziałało unikaniu płacenia podatku dochodowego przez sieci zagraniczne, z drugiej -  nie dotknie działających lokalnie i płacących podatki w kraju polskich handlowców.  


Dla PiS ważny jest priorytet fiskalny. Polscy kupcy nie ukrywają, że ich zdaniem unikające podatku sieci zagraniczne powinny płacić podatek o większej stawce.
-  Nie popieramy propozycji podatku, który był pierwotnie w projekcie, czyli powiązanego z powierzchnią handlową. Trójmiejskie środowiska kupieckie są za tym, że jeśli już ma być   podatek, to powinien być progresywny, chroniąc tych, którzy mają niskie obroty i fatalną na dzisiaj rentowność. Powierzchnia sprzedaży nie zawsze ma duży wpływ na rentowność i właściwy obrót. Najpewniej ten podatek nie będzie uzależniony od powierzchni, a od obrotu - powiedział Marek Theus, prezes zarządu Grupy MerCo oraz członek Forum Stowarzyszeń i Organizacji Kupieckich i Rzemieślniczych.


Naliczanie podatku obrotowego może odbywać się progresywnie lub liniowo. Byłby on zależny od   obrotu miesięcznego np. powyżej 12,5 mln zł. Nadwyżka ponad ten próg byłaby objęta półprocentową stawką, powyżej 35 mln zł miesięcznej sprzedaży stawka podatku miałby wynosić 2 procent. W wersji liniowej, przy jednolitej stawce 2 proc., obowiązek zapłaty podatku obrotowego powstałby przy miesięcznej sprzedaży przekraczającej 15 mln zł.


- Napływają uwagi do projektu. Konsultujemy projekt z polskimi stowarzyszeniami handlu hurtowego i detalicznego i polskimi przedsiębiorstwami. Także ja rozmawiałem z przedstawicielami środowisk kupieckich. Polscy kupcy przekazują uwagi, które wydają się być zasadnymi więc niektóre wcześniejsze propozycje będą skorygowane w stronę opodatkowania obrotu, nie zaś powierzchni. Wkrótce, w ciągu kilku tygodni, będzie opublikowane, mam nadzieję – wspólne - stanowisko PiS i naszych partnerów – zaznaczył w rozmowie z nami poseł PiS Andrzej Jaworski, stwierdzając, że jest opór części firm, które były dotychczas „traktowane jak święte krowy”.


Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji podnosi larum. Jest ona polska z nazwy, bo skupia  takie „rodzime” firmy jak Auchan, Carrefour, Castorama, Jeroniomo Martins, Kaufland, Lidl, Metro, Tesco, Selgros.


Tymczasem w środę 2 grudnia br. odbyło się w Sejmie spotkanie zorganizowane przez parlamentarny zespół ds. przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego pod przewodnictwem posła Adama Abramowicza, w którym uczestniczyli przedstawiciele firm kupieckich prowadzonych przez polskich obywateli m.in. Marek Theus.


Jak poinformował min. Kowalczyk: „uwagi polegają na tym, by albo całkowicie odejść od kryterium powierzchni sklepu wielkopowierzchniowego i uzależnić podatek tylko od wysokości obrotów. A jeśli zostaje powierzchnia, to powinna być wyższa - np. od 400 metrów kw.”
Kolejną kwestią jest odejście od jednolitej stawki 2-proc. na rzecz stawki progresywnej. To też pozostaje do uzgodnienia.   


Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że w 2013 r. 175 sieci handlowych, które działały w sektorze sprzedaży detalicznej, wpłaciło łącznie podatki dochodowe w wysokości 440 mln zł. Kwota ta stanowi 0,47 proc. przychodów.


Autorzy projektu ustawy podkreślają, że ma ona ograniczyć potencjalny transfer zysków osiąganych ze sprzedaży detalicznej przez duże koncerny. Zagraniczne sieci handlowe, dysponujące środkami i know-how podporządkowały sobie rynek handlu detalicznego w Polsce.  Według autorów projektu udział podatku dochodowego w przychodach małego i średniego biznesu zajmującego się handlem detalicznym jest dwukrotnie wyższy niż w sklepach wielkopowierzchniowych.   


- Sieci słabo płacą, wielkie zyski transferują za granicę. Są zaprzeczeniem pięknej bajki o kapitalizmie. Kapitalizm budują małe firmy rodzinne, a nie zagraniczne molochy, które nie mają interesu w rozwoju polskiej gospodarki, chcą jedynie zarobić na sprzedaży towarów. Ich inwestycje, blaszaki, nie mają żadnej wartości. Niech wreszcie zaczną płacić podatki i nie drenują naszego kraju – mówi prof. Witold Modzelewski, finansista i specjalista prawa podatkowego w rozmowie z portalem wSensie.pl i dodaje, że miałby być to 2 proc. podatek od obrotów netto.


Przypomnijmy, że zachowania patriotyczne w biznesie nie są anachronizmem, ale stanowią o sile gospodarki. Patriotyzm gospodarczy nie sprowadza się tylko do kupowania polskich produktów, co wspiera rodzimych producentów i chroni miejsca pracy. To także długofalowa polityka gospodarcza państwa wspierająca rodzimych wytwórców, promocja polskich marek, polityka podatkowa, uściślenie i ujednolicenie systemu finansowego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież