Oświadczenie Portu Gdańsk w sprawie plaży na Stogach » Zarząd Portu Gdańsk wydał oświadczenie w związku z gorącym w ostatnich tygodniach tematem plaży na S... Planeta Energii zaprasza do wspólnej przygody » Ruszyła ósma edycja Planety Energii. Edukacyjny program Grupy Energa przeszedł gruntowne zmiany, aby... Program profilaktyki raka piersi u kobiet » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza Panie w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest p... Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też » Na LI sesji Rady Miasta Gdańska zgodnie z przewidywaniami najwięcej emocji wywołało przyjęcie Studiu... Stanowisko Radnych Dzielnicy Stogi w sprawie plaży » Przed zaplanowaną na poniedziałek sesją na której będzie głosowane przyjęcie Studium uwarunkowań i k... Kazimierz Koralewski: Czy do zwycięstwa wystarczą beneficjenci miejski... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska rozmawia Artur S... Dodatkowe pieniądze na świadczenia medyczne na Pomorzu » Dodatkowe ponad 17 milionów złotych na świadczenia medyczne otrzymał w ostatnich dniach pomorski NFZ... Gdańskie grant(d)y - komu się darzy » Prezydent Gdańska w roku wyborczym nie jest skąpcem. Udziela wsparcia tym, którzy nie szczędzą mu po... Plaża na Stogach uratowana!? » Mobilizacja i zaangażowanie mieszkańców Stogów przyniosły skutek. Na posiedzeniu klubu radnych PO za... Stożanie bronią swojej plaży » Od kilku tygodni olbrzymie emocje budzi sprawa plaży na Stogach. Mieszkańcy dzielnicy są zaniepokoje...
Reklama
Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 15:38
Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też
Na LI sesji Rady Miasta Gdańska zgodnie z przewidywaniami najwięcej ...
Trefl w półfinale PlusLigi!
niedziela, 22 kwietnia 2018 20:02
Trefl w półfinale PlusLigi!
Siatkarze Trefla zagrają w półfinale PlusLigii ze Skrą Bełchatów ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Raz zobaczony rysunek i wszystko wiesz” - prof. Marek Model
czwartek, 19 kwietnia 2018 16:22
„Raz zobaczony rysunek i wszystko wiesz” - prof. Marek Model
Kiedy przed dwoma laty opublikowałem wywiad z prof. Markiem Modelem, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS
wtorek, 23 stycznia 2018 22:18
Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 stycznia 2015 16:08

Jak uczy historia, każda rewolucja rozpoczyna się szturmowaniem pałacu. W Gdańsku – podobno kolebce demokracji – zmiany w edukacji rozpoczynają się od ataku na Pałac, w tym przypadku, Młodzieży.


Tylko do końca sierpnia istniał będzie w dotychczasowej formie gdański Pałac Młodzieży. Placówka, dzięki której tysiące dzieci znajdowały i znajdują alternatywę przed siedzeniem przed telewizorem czy ekranem komputera, zdaniem miejskich urzędników nie jest potrzebna.


Miejscy „eksperci” zadecydowali: Pałac nie wykorzystuje swojego potencjału a jego formuła nie mieści się w projekcie Gdańsk 2030 Plus. Wobec powyższego zajęcia rozmieszczone będą w innych dzielnicach. Co będzie się działo przy Ogarnej? Do końca nie wiadomo. Zdaniem Piotra Kowalczyka nowego zastępcy Pawła Adamowicza odpowiedzialnego za politykę społeczną w tej kwestii trwają rozmowy. Może część zajęć zostanie, może będą jakieś zajęcia dla seniorów, może przedszkole.


- Skoro ma się zadbać o seniorów, których w dzielnicy jest najwięcej, to po co tam przedszkole? – pyta pani Marta mama Wiktorii, która trzeci rok uczęszcza na rozmaite zajęcia pozalekcyjne. – Kłopoty z komunikacją? Wolne żarty!  Do przystanków autobusowych z Pałacu idzie się dwie, może trzy minuty, to samo jeśli chodzi o tramwaj, linia 100 zatrzymuje się niemal przed drzwiami Pałacu. Trzeci rok wożę córkę na zajęcia i nigdy nie miałam problemu z zaparkowaniem, najwyżej trzeba kawałek przejść, na przykład z okolic ZUS-u – powiedziała jedna z mam.


Urzędnicy chcą przenieść zajęcia do innych dzielnic, przy okazji likwidując m.in. etaty zatrudnionych w Pałacu osób, wprawdzie mówi się o ich ponownym zatrudnieniu ale znów brakuje konkretów i mają być to ponadto umowy zlecenie czy o dzieło. – Jeżeli moja córka chodzi na trzy rodzaje zajęć, które nierzadko odbywają się tego samego dnia po sobie, to rozumiem, że teraz na zajęcia teatralne będę ją woziła do Sobieszewa, a na kurs tańca na Osową? Nie dość, że doskonała – oczywiście w cudzysłowiu - infrastruktura drogowa sprawia, że już teraz pół dnia spędza się w samochodzie, to od września będzie można sobie do tego samochodu zapakować śpiwór. Kto będzie z tego korzystał? Zajęcia nie będą cieszyły się popularnością i urzędnicy w poczuciu dobrze wykonanego obowiązku będą je mogli zlikwidować – obawia się pani Marta.


Kontrkandydat Pawła Adamowicza w niedawnych wyborach samorządowych – Andrzej Jaworski mówi wprost.  - To kolejny duży skandal w mieście, likwidacja czegoś co jest dobre, co jest potrzebne, co służy ludziom. – Zdaniem posła PiS najpewniej chodzi o atrakcyjny grunt w centrum miasta, na którym można będzie zbudować coś dochodowego. – Nie wierzę w zapewnienia o przeniesieniu działalności Pałacu Młodzieży do innych jednostek, takie rozparcelowanie służyć będzie jednemu lepszej i łatwiejszej likwidacji form działalności Pałacu – dodaje Jaworski.

Dziwnym zbiegiem okoliczności po raz kolejny gdańszczanie zaskakiwani są kontrowersyjnymi decyzjami tuż po wyborach. Przypomnieć należy podwyżkę opłat za wieczyste użytkowanie gruntu, czy odesłanie do lamusa (oficjalnie do późniejszych ustaleń) decyzji o budowie infrastruktury drogowej tzw. Nowej Świętokrzyskiej.      
- Już w czasie kampanii wyborczej przestrzegałem, że tuż po wyborach gdańszczanie poznają prawdziwe intencje władz miasta. Niestety nie jestem zaskoczony takim obrotem spraw. W Gdańsku konsekwentnie realizowana jest polityka ignorowania rzeczywistych potrzeb społeczeństwa. Mieszkańcy potrzebni są tylko do stawianie kresek podczas wyborów - zaznaczył Andrzej Jaworski.

- Jeżeli pan prezydent Adamowicz likwidując Pałac Młodzieży postępuje w trosce o miejski budżet to może by zlikwidował urząd prezydenta większe będą z tego korzyści - stwierdziła Waldemar Bartelik, kandydat na prezydenta Gdańska w ostatnich wyborach. - A mówiąc poważnie można wskazać o wiele więcej przykładów instytucji, których likwidacja przyniosłaby o wiele większe korzyści dla budżetu. Bartelik przypomniał również, że Paweł Adamowicz w czasie kampanii wyborczej oznajmiał, że czas na gdańszczan i zapowiadał, większą dbałość o zapewnienie im form rozwoju kulturalnego i intelektualnego.


Niewątpliwym atutem dotychczasowych zajęć przy Ogarnej jest ich cena. Rodzice wpłacają składki na Radę Rodziców. – Za semestr zajęć w Pałacu Młodzieży płacę tyle co za miesiąc szkoły pływania na gdańskim Chełmie – podkreśla pani Marta.


Pałac Młodzieży działa w dzisiejszej formie od 1978 roku. Wrósł na stałe w krajobraz edukacji w Gdańsku. Nie tylko w ciągu tygodnia, ale też w weekendy ferie i wakacje drzwi do Pałacu praktycznie nie zamykają się. Jakich jeszcze argumentów trzeba aby udowodnić, że Pałac Młodzieży jest potrzebny?
Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież