Gdynia chwali się nie swoimi mieszkaniami » Na budowanych od lata zeszłego roku mieszkaniach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus na gdyń... Aleksandra Jakubowska: Mój szacunek do życia niepomiernie wzrósł » Z Aleksandrą Jakubowską, dziennikarką, rzecznikiem prasowym rządów Józefa Oleksego i Włodzimierza Ci... Prawo prawa Karnowskiego. SKT walczy o korty » Syndyk Sopockiego Klubu Tenisowego bezskutecznie domaga się od prezydenta Karnowskiego wydania dokum... Fundacja Energa wspiera bezpieczeństwo dzieci » Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku zainicjowała dziś w Kartuzach akcję „Bezpieczny w czasie ferii”... Śnieg sparaliżował Gdynię, a wozy do odśnieżania z pługami w górze » Wtorkowe (16 stycznia) pierwsze w tym roku opady śniegu sparaliżowały Trójmiasto, w tym i Gdynię. By... Gdańskie ekstrawagancje - gala droższa niż sportowcy » XV Gala Sportu w Gdańsku kosztowała ok. 185 tys złotych. Na nagrody dla kilkudziesięciu sportowców w... Stowarzyszenie MyGdańsk i radna Wirska pytają o projekt "Zdrovve Love" » Stowarzyszenie myGdańsk.pl w związku z projektem "Zdrovve Love", który planuje realizować przez Mias... Gdańsk zebrał ponad 900 tys. dla WOŚP » W niedzielę odbył się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W trakcie finału odbywającego... Andrzej Stelmasiewicz: Oliwski Ratusz Kultury coraz ciekawszy » Mija czwarty miesiąc od rozpoczęcia działalności Oliwskiego Ratusza Kultury. Prace wykończeniowe jes... Marcin Kulasek: Przedstawimy ofertę dla małych, lokalnych ojczyzn » Rozmowa z Marcinem Kulasekiem, sekretarzem generalnym SLD- Ostatnie sondaże pokazują wzrost zaufana ...
Reklama

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 stycznia 2015 16:08

Jak uczy historia, każda rewolucja rozpoczyna się szturmowaniem pałacu. W Gdańsku – podobno kolebce demokracji – zmiany w edukacji rozpoczynają się od ataku na Pałac, w tym przypadku, Młodzieży.


Tylko do końca sierpnia istniał będzie w dotychczasowej formie gdański Pałac Młodzieży. Placówka, dzięki której tysiące dzieci znajdowały i znajdują alternatywę przed siedzeniem przed telewizorem czy ekranem komputera, zdaniem miejskich urzędników nie jest potrzebna.


Miejscy „eksperci” zadecydowali: Pałac nie wykorzystuje swojego potencjału a jego formuła nie mieści się w projekcie Gdańsk 2030 Plus. Wobec powyższego zajęcia rozmieszczone będą w innych dzielnicach. Co będzie się działo przy Ogarnej? Do końca nie wiadomo. Zdaniem Piotra Kowalczyka nowego zastępcy Pawła Adamowicza odpowiedzialnego za politykę społeczną w tej kwestii trwają rozmowy. Może część zajęć zostanie, może będą jakieś zajęcia dla seniorów, może przedszkole.


- Skoro ma się zadbać o seniorów, których w dzielnicy jest najwięcej, to po co tam przedszkole? – pyta pani Marta mama Wiktorii, która trzeci rok uczęszcza na rozmaite zajęcia pozalekcyjne. – Kłopoty z komunikacją? Wolne żarty!  Do przystanków autobusowych z Pałacu idzie się dwie, może trzy minuty, to samo jeśli chodzi o tramwaj, linia 100 zatrzymuje się niemal przed drzwiami Pałacu. Trzeci rok wożę córkę na zajęcia i nigdy nie miałam problemu z zaparkowaniem, najwyżej trzeba kawałek przejść, na przykład z okolic ZUS-u – powiedziała jedna z mam.


Urzędnicy chcą przenieść zajęcia do innych dzielnic, przy okazji likwidując m.in. etaty zatrudnionych w Pałacu osób, wprawdzie mówi się o ich ponownym zatrudnieniu ale znów brakuje konkretów i mają być to ponadto umowy zlecenie czy o dzieło. – Jeżeli moja córka chodzi na trzy rodzaje zajęć, które nierzadko odbywają się tego samego dnia po sobie, to rozumiem, że teraz na zajęcia teatralne będę ją woziła do Sobieszewa, a na kurs tańca na Osową? Nie dość, że doskonała – oczywiście w cudzysłowiu - infrastruktura drogowa sprawia, że już teraz pół dnia spędza się w samochodzie, to od września będzie można sobie do tego samochodu zapakować śpiwór. Kto będzie z tego korzystał? Zajęcia nie będą cieszyły się popularnością i urzędnicy w poczuciu dobrze wykonanego obowiązku będą je mogli zlikwidować – obawia się pani Marta.


Kontrkandydat Pawła Adamowicza w niedawnych wyborach samorządowych – Andrzej Jaworski mówi wprost.  - To kolejny duży skandal w mieście, likwidacja czegoś co jest dobre, co jest potrzebne, co służy ludziom. – Zdaniem posła PiS najpewniej chodzi o atrakcyjny grunt w centrum miasta, na którym można będzie zbudować coś dochodowego. – Nie wierzę w zapewnienia o przeniesieniu działalności Pałacu Młodzieży do innych jednostek, takie rozparcelowanie służyć będzie jednemu lepszej i łatwiejszej likwidacji form działalności Pałacu – dodaje Jaworski.

Dziwnym zbiegiem okoliczności po raz kolejny gdańszczanie zaskakiwani są kontrowersyjnymi decyzjami tuż po wyborach. Przypomnieć należy podwyżkę opłat za wieczyste użytkowanie gruntu, czy odesłanie do lamusa (oficjalnie do późniejszych ustaleń) decyzji o budowie infrastruktury drogowej tzw. Nowej Świętokrzyskiej.      
- Już w czasie kampanii wyborczej przestrzegałem, że tuż po wyborach gdańszczanie poznają prawdziwe intencje władz miasta. Niestety nie jestem zaskoczony takim obrotem spraw. W Gdańsku konsekwentnie realizowana jest polityka ignorowania rzeczywistych potrzeb społeczeństwa. Mieszkańcy potrzebni są tylko do stawianie kresek podczas wyborów - zaznaczył Andrzej Jaworski.

- Jeżeli pan prezydent Adamowicz likwidując Pałac Młodzieży postępuje w trosce o miejski budżet to może by zlikwidował urząd prezydenta większe będą z tego korzyści - stwierdziła Waldemar Bartelik, kandydat na prezydenta Gdańska w ostatnich wyborach. - A mówiąc poważnie można wskazać o wiele więcej przykładów instytucji, których likwidacja przyniosłaby o wiele większe korzyści dla budżetu. Bartelik przypomniał również, że Paweł Adamowicz w czasie kampanii wyborczej oznajmiał, że czas na gdańszczan i zapowiadał, większą dbałość o zapewnienie im form rozwoju kulturalnego i intelektualnego.


Niewątpliwym atutem dotychczasowych zajęć przy Ogarnej jest ich cena. Rodzice wpłacają składki na Radę Rodziców. – Za semestr zajęć w Pałacu Młodzieży płacę tyle co za miesiąc szkoły pływania na gdańskim Chełmie – podkreśla pani Marta.


Pałac Młodzieży działa w dzisiejszej formie od 1978 roku. Wrósł na stałe w krajobraz edukacji w Gdańsku. Nie tylko w ciągu tygodnia, ale też w weekendy ferie i wakacje drzwi do Pałacu praktycznie nie zamykają się. Jakich jeszcze argumentów trzeba aby udowodnić, że Pałac Młodzieży jest potrzebny?
Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Gdańskie ekstrawagancje - gala droższa niż sportowcy Gdańskie ekstrawagancje - gala droższa niż sportowcy
XV Gala Sportu w Gdańsku kosztowała ok. 185 tys złotych. Na nagrody ...
Gdańskie ekstrawagancje - gala droższa niż sportowcy
Prezydenci ministrów Prezydenci ministrów
Mateusz Morawiecki został 16 - a właściwie 17, bo M.F. Rakowski, kt ...
Prezydenci ministrów
MH Automatyka po raz drugi w tym sezonie ogrywa GKS Tychy MH Automatyka po raz drugi w tym sezonie ogrywa GKS Tychy
Cenne, a tym cenniejsze przy porażce Unii Oświęcim, punkty zdobyli ...
MH Automatyka po raz drugi w tym sezonie ogrywa GKS Tychy

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marie Seeck - malarka z Prus Wschodnich Marie Seeck - malarka z Prus Wschodnich
Marie Seeck (1861 Królewiec - 1935 Królewiec) studia artystyczne roz ...
Marie Seeck - malarka z Prus Wschodnich

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...
Odkrywanie tajemnic spod ogona

Sport w szkole

Siatkarskie zabawy na Zaspie Siatkarskie zabawy na Zaspie
W ramach letniej akcji Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej w ZKPiG ...
Siatkarskie zabawy na Zaspie
Młody jazz 3-miasta Młody jazz 3-miasta
21 lipca w Ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu wystąpi Tomasz Chyła Quinte ...
Młody jazz 3-miasta
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II 30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam