Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pałac Młodzieży to tylko początek

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
piątek, 23 stycznia 2015 22:32

Gdańska władza, jak już pisaliśmy, szturmuje Pałac Młodzieży. Zresztą już nie po raz pierwszy. Przymiarki do likwidacji placówki czyniono już wcześniej, teraz jednak, jak nigdy Pałac broni się wynikami. Co ciekawe, miasto w ostatnich latach wydało na poprawę warunków w Pałacu kilkaset tysięcy złotych. Urzędnicy już przyszykowali zresztą listę innych placówek, do - jak to się modnie mówi – restrukturyzacji.


- Jak sięgam pamięcią, już co najmniej dwa razy po negatywnych wynikach kontroli miejskiej szykowano się do zamknięcia placówki. Wnioski pokontrolne zawierały zastrzeżenia natury finansowej, za każdym razem zmieniano dyrektora placówki. Trzeba podkreślić, że kontrole merytoryczne, kuratorium, kończyły się ocenami pozytywnymi – przypomina gdański radny opozycji Piotr Gierszewski. Zaznaczył, że w ostatnich latach w Pałac wpompowano kilkaset tysięcy złotych podatników. – Przeprowadzono gruntowne remonty, wyremontowano dach, przystosowano do zajęć piwnice, zbudowano mini salę koncertową, to tylko część inwestycji. Pałac odżył, zajęcia trwają tam od rana do wieczora, pojawiły się też firmy zewnętrzne, szkoła niepubliczna, przedszkole. Nie wierzę w żadną restrukturyzację, tę placówkę po prostu się zlikwiduje – przestrzega radny.
Zajęcia mają być rozparcelowane do ponad 30 innych placówek – Czy pan w to wierzy, że to się uda, to jakiś absurd – grzmi radny. – Pałac to dla tych dzieci doskonała szkoła życia, tu mogą rozwijać swoje pasje, uczą się pracować, rozwijają umiejętności pozaszkolne, to znakomita terapia ułatwiająca później życie – przekonuje Gierszewski, który sam jest pedagogiem.


Miasto oferuje rodzicom i dzieciom w zamian same hasła. Zastępca prezydenta odpowiedzialny za oświatę Piotr Kowalczuk nie przedstawia żadnych konkretów, mówi tylko o analizach, rozmowach, planach. Twierdzi, że zaniepokojeni rodzice bazują na zmanipulowanych informacjach.


Być może nie wszystko stracone. Piotr Gierszewski wskazuje na niesamowitą mobilizację społeczeństwa. - W ciągu kilku godzin wokół obrony Pałacu skupiło się kilka tysięcy osób, takiej reakcji społecznej nie było nigdy. Jako radny związany jestem z oświatą od 16 lat. Niestety nie obyło się bez likwidacji placówek, było niestety około 40 takich przypadków, ale nigdy tak wiele osób nie stanęło w obronie szkoły – podkreślił radny. Jak już pisaliśmy za Pałacem stają murem rodzice i dzieci. O popularności placówki świadczy fakt, że zainteresowanie zajęciami jest ogromne, niewiele brakuje, aby tworzyły się listy społeczne jak niegdyś przed sklepami z limitowanymi dobrami.


Wobec mętnej polityki informacyjnej urzędu dotyczącej przyszłości Pałacu Młodzieży nie mogą dziwić obawy, że placówkę chce się zlikwidować, aby zyskownie przekazać budynek i grunt prywatnemu inwestorowi. Gdański radny zwraca też uwagę na inny wymiar sprawy. – W ostatnim czasie częste są przypadki, że w placówki edukacyjne ładuje się pieniądze, poprawia ich standard, a są one później przekazywane prywatnym podmiotom. Takie są też plany na przyszłość. Zresztą restrukturyzacja, a ja nie waham się użyć wyrażenia likwidacja, czeka kilka innych szkół, na które padł blady strach. Władzy brakuje koncepcji funkcjonowania oświaty, tworzy się jakieś plany, których później się nie realizuje. Brakuje podstawowych informacji o przyszłości gdańskiej oświaty. Ignorancja jest olbrzymia. Dość powiedzieć, że całkowicie zapomina się o związkach działających w oświacie czy to ZNP, czy Solidarności – dodaje Gierszewski.


O losie Pałacu Młodzieży zadecyduje Rada Miasta podczas lutowej sesji. W radzie większość stanowi polityczne zaplecze prezydenta i zastępców twórców reformy. Będzie dyscyplina głosowania, czy też ktoś dostrzeże głos wyborców? W najbliższą środę o 17:00 w gdańskim Magistracie odbędzie się spotkanie w sprawie przyszłości Pałacu, na pewno będzie ciekawie.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież