Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szewczak: Donald Tusk jak Dyzio Marzyciel

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
piątek, 18 kwietnia 2014 18:06

Z Januszem Szewczakiem, analitykiem finansów, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, głównym ekonomistą SKOK rozmawia Artur S. Górski


- Polityczną  drogę Platformy Obywatelskiej znaczy los prominentnych działaczy, których drogi stopniowo się z nią rozchodziły. Inni dziś lgną do PO, jak ostatnio Michał Kamiński, były działacz ZChN i PiS, którego premier namaścił słowami „nie martw się chłopie, każdy skąd przychodzi”. Jaka właściwie formacja rządzi nami od siedmiu lat?
Janusz Szewczak: Premier potwierdził fakt, że Platforma to zbieranina ludzi bez poglądów, że jest to partia władzy. Do koryta garną się różne zwierzęta, w myśl powiedzonka „Kasa Misiu. Kasa!”. Ostatnie siedem lat to zaprzeczenie ideałów, z jakimi PO, czy wcześniej KLD, startowała ku władzy. To nieustanne podnoszenie podatków, zapożyczanie państwa na potęgę, manipulacje kreatywną księgowością i szereg antyspołecznych pociągnięć, jak wydłużenie wieku emerytalnego.


- Misio sobie jakoś poradzi, ale czy w maju PO przekona wyborców po raz kolejny? Gdzie tkwi tajemnica jej dotychczasowego sukcesu?
Janusz Szewczak: Polacy są narodem, jak widać, łatwowiernym. Wybory do Europarlamentu są takimi wyborami o nic, za wyjątkiem prywatnych karier finansowych. Unia bowiem będzie miała zasadnicze problemy z sytuacją na Ukrainie. Mniej istotne stanie się, która z frakcji będzie w Brukseli silniejsza. To przy wyborach krajowych tych parlamentarnych i samorządowych wyborcy będą musieli sobie odpowiedzieć, czy pod rządami PO starczy im na rachunki za ciepłą wodę w kranie, o której mówił premier.


- O emeryturach na razie nie mówiąc. W końcu po dwóch latach ustawa o podwyższeniu wieku emerytalnego trafi na wokandę Trybunału Konstytucyjnego. Czy sędziowie Trybunału zdobędą się na wymuszenie jej zmiany?
Janusz Szewczak: Może być niespodzianka. Takiego niechlujstwa legislacyjnego, jakie prezentuje PO i ta koalicja w 25-leciu Polski nie było. Prawie każda uchwalona ustawa trafia do Trybunału i wiele z nich jest kwestionowanych przez sędziów. O dziwo Niemcy, które są wzorem dla Donalda Tuska idą w kierunku obniżenia wieku emerytalnego.


- A Polakom pozostało prawo wyboru. ZUS czy OFE…

Janusz Szewczak: Dawany Polakom wybór ZUS czy OFE jest wyborem między dżumą, a cholerą. Ani w jednym ani w drugim systemie nie zapowiada się na przyzwoitą emeryturę. Skoro Polacy mają na starość mieć i tak głodowe emerytury, niechaj przynajmniej nie każe się nam pracować do śmierci.


-  Profesor Krzysztof Rybiński zauważył ostatnio, że niezależnie od tego, ilu Polaków wybierze OFE czy ZUS to w ciągu najbliższych 3 do 5 lat OFE przestaną istnieć. Nadchodzi demograficzne tsunami. Będzie brakowało na wypłaty na emerytury, a rząd, bez względu na to jaki, zostanie zmuszony do dokonania kolejnego skoku na OFE… 
Janusz Szewczak: OFE zdecydowanie wcześniej przestaną istnieć. W funduszach pozostanie nie więcej niż 10 procent Polaków. OFE zaczną wyprzedawać posiadane akcje, co grozi zamieszaniem na rynku kapitałowym.


- Dola emerytów rysuje się więc niezbyt zachęcająco, a co z uczniami? Podręcznik dla pierwszoklasistów ma być niebawem gotowy, a sześciolatki ruszą do szkół. Jednak samo MEN ocenia, że w tym roku tylko 35 procent sześciolatków rozpocznie edukację. Kolejna porażka? 
Janusz Szewczak: Rodzice starają się zachować jakąś niezależność i nie chcą skazywać dzieci na przyśpieszoną edukację. Ta władza kompletnie nie liczy się z opiniami obywateli. Łatwiej o referendum na Krymie, niż we współczesnej Polsce. Polski system oświatowy nie jest przygotowany na reformę. Są niepokoje w środowisku nauczycieli w związku z zamachami na Kartę nauczyciela. To będzie kolejna katastrofa reform tego rządu. Brakuje pieniędzy na szkoły w samorządach.


- W innych dziedzinach nie jest najgorzej dopóki Unia Europejska spieszy z funduszami.  Polska w ciągu 6 lat wydała 100 miliardów złotych na drogi. Niestety w rankingu jakości transportu Komisji Europejskiej zajmujemy ostatnie miejsce wśród państw członkowskich UE…

Janusz Szewczak: Rywalizujemy z Bułgarią. Jesteśmy tacy mocni (śmiech). To kolejny dowód braku profesjonalizmu i olbrzymiego marnotrawstwa, czy wręcz przekrętów i ustawianych przetargów. Z owych stu miliardów trzydzieści gdzieś się rozeszło. Mamy choćby pół obwodnicy południowej Warszawy, której kilometr na mazowieckich piaskach kosztuje 200 milionów złotych. Rekord świata! Taniej buduje się na azjatyckich bagnach i nad norweskimi fiordami. Przyjdzie inna władza, skontroluje i okaże się, że „pendolino” za dwa i pół miliarda to „pikuś”. 


alt


 
- Na ironię nie możemy sobie pozwolić. Czas biegnie nieubłaganie. W sytuacji kiedy rząd Tuska zawalił temat gazu łupkowego, z jego poszukiwań wycofują się kolejni potentaci, a w 2011 r. ruszył projekt budowy elektrowni atomowej koło Królewca…

Janusz Szewczak: Ustawy o łupkach nie ma, wydobycia nie ma. Gazoport jest drastycznie opóźniony. Nawet jeśli gazowce dopłyną do Świnoujścia to może się okazać, że nie ma jak tego gazu rozprowadzić. Może się okazać, że trzeba go będzie w butlach gazowych nosić po kraju. W spółkach energetycznych jest festiwal kolesi. Kompromitacja i klapa…


- Niezupełnie. Nasza gospodarka oparta jest na węglu…
Janusz Szewczak: Przypominam o przyjętym pakiecie energetyczno-klimatycznym.


- Czyli skazaliśmy się na konieczność poszukiwania alternatywnych wobec węgla źródeł energii? A co z bezpieczeństwem energetycznym, którego nie zapewnią wiatraki i elektrownie wodne?
Janusz Szewczak: I z bezpieczeństwem ekonomicznym. Skutki przyjęcia pakietu klimatycznego będą dla polskiej gospodarki opłakane. Premier Tusk temu się nie sprzeciwiał opowiadając bajki, że będzie stawiał na polski węgiel, że będzie budował elektrownię atomową, na którą oczywiście nie ma pieniędzy. To dalszy ciąg obietnic bez pokrycia i polityki Dyzia Marzyciela.


- Wizja, jak węgiel – czarna. Mamy jednak pewien wskaźnik daleko przekraczający ten ze strefy euro.
Janusz Szewczak: ?


 - 20,18 procent wynosiło na koniec 2013 roku średnie rzeczywiste oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych. W strefie euro, skąd pochodzi większość właścicieli banków w Polsce, było ono trzykrotnie niższe i wynosiło procent siedem. 
Janusz Szewczak: To nie jest strzyżenie Polaków jak barany, ale obdzieranie żywcem ze skóry. Dotyczy to także kredytów hipotecznych, walutowych i innych. Kredytobiorcy w Polsce są niewolnikami na trzydzieści i więcej lat. Nie daj Bóg  jeszcze zmieni się kurs franka, czy stopy procentowe w Szwajcarii. Przy nędznych wynagrodzeniach w porównaniu z krajami starej Unii okaże się, że część tych osób po windykacji zamieszka w namiotach np. na Stadionie Narodowym. Bombą z opóźnionym zapłonem w systemie bankowym są też poliso-lokaty, w których umoczonych jest pięć milionów Polaków na 50 miliardów złotych. Okazuje się, że przy próbie wycofania środków w skrajnych przypadkach ludzie tracą nawet 90 procent.


- Zdaniem związkowców, którzy demonstrowali w kwietniu w Brukseli spójna polityka społeczna to klucz do silnej Europy. Tymczasem na zażegnanie skutków kryzysu finansowego i ratowanie banków poszło wielokrotnie więcej niż np. na okiełznanie plagi bezrobocia wśród unijnej młodzieży, na co zaplanowano 6 miliardów euro na 28 krajów członkowskich. Czy młodzi ludzie są mniej ważni niż banki?
Janusz Szewczak: Szacuje się, że łączne wydatki europejskie na system bankowy pochłonęły około dwóch bilionów euro w różnej formie. Widać, że Unia ratuje banki, a nie społeczeństwa, nie miejsca pracy. W Polsce nastąpiła katastrofa demograficzna. Dwa i pół miliona rodaków jest za granicą. Kolejne pół miliona szykuje się do wyjazdu. Straty dla kraju są porównywalne z tymi z czasów wojny światowej. Polacy w końcu sobie uświadomią, że przez ostatnie 25 lat skutecznie zostali pozbawieni majątku, ograni i oszukani. Tylko niewielka grupa wpływowych ludzi skorzystała na przemianach. W końcu zacznie się mozolna naprawa. Węgrzy to już zrozumieli i zaczynają odbudowywać to, co zostało tanio i głupio stracone.  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież