Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Szewczak: Trzeba Herkulesów w rządzie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 13 listopada 2015 15:11

Z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK, ekspertem gospodarczym, analitykiem finansów rozmawia Artur S. Górski- Zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość bierze na siebie odpowiedzialność za bieg spraw państwa. Kluczowe będzie realizowanie projektów prorozwojowych i polityka społeczna. Dadzą radę i PiS spełni wyborcze obietnice mimo dziur w budżecie?  
Janusz Szewczak: Po owocach ich poznamy (śmiech). Jest to możliwe. Skala wypływu polskich pieniędzy za granicę sięga rządu od 70 do 100 miliardów złotych rocznie. A mówimy tylko o legalnym wypływie pieniądza. Przecież jest też wielka skala oszustw, patologii, nadużyć, wyłudzeń podatkowych, nieszczelnego VAT to kolejne 40 miliardy. Przemyt towarów objętych akcyzą to 15 miliardów strat. Taka jest owa skala nadużyć.


- Jest czas zmian. W ciągu roku zmieniły się lub wkrótce zmienią się ośrodki władzy. Sporo pracy przed nową ekipą...
Janusz Szewczak: Bo i skala nadużyć jest całkiem spora. I to także w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym. Trzeba będzie rozwiązać kwestię kredytów tzw. frankowych, z nazwy bo przecież ludzie na oczy franka nie widzieli, czy "polisolokat". Poza tym mamy budżet wirtualny, przygotowany przez poprzednią ekipę. Ten budżet jest fikcją, z deficytem budżetowym na poziomie 55 miliardów złotych i przeszacowanymi dochodami, z zaniżonymi wydatkami. Trzeba więc uporać się z minami pozostawionymi przez rząd PO i PSL. Trzeba tutaj Herkulesów. Polacy mają rozbudzone nadzieje an dobrą ale i szybką zmianę. Tych nadziej PiS zawieść nie chce i mam nadzieję, że dzięki wysiłkowi i koncentracji nie zawiedzie.


alt- Będzie opór tak zwanego układu?
Janusz Szewczak: Z pewnością beneficjenci dotychczasowego układu nie będą zadowoleni skoro będą musieli dorzucić się do wspólnej skarbony. Przed nami przeforsowanie opodatkowania tych, którzy bardzo w tłuszczyk obrośli, jak sektor bankowy i hipermarkety. Trzeba to zrobić skutecznie, precyzyjnie i mądrze. Nierentowne podobno kopalnie w Polsce płacą więcej podatku CIT niż sektor bankowy. Kopalnie odprowadzają 7 miliardów opłat i podatków, a banki 4 miliardy. Bywa, że zwraca się podatki sieciom hipermarketów, jak gdyby były instytucjami charytatywnymi.


- Gdzie szukać pieniędzy, skoro nie znamy jeszcze szczegółowych rozwiązań?
Janusz Szewczak: Choćby w kwestii CIT obniżonego dla małych firm, ale mamy wieści z Komisji Europejskiej, że z CIT nie wpływa do budżetu 46 miliardów złotych. Są rezerwy. System powinien być sprawiedliwy w strzyżeniu finansowej skóry oraz skuteczny.


- Czy ów podatek bankowy ma on być od aktywów zgromadzonych w bankach, od wartości udzielonych kredytów?
Janusz Szewczak: Jest kilka wariantów. Nie ma jeszcze kropki nad "i". Jest nowy skład rządu. Czekamy na ostateczny projekt. Różne są na świecie rozwiązania. Zobaczymy jakie są aktywa. Jest podatek od transakcji finansowych. Zobaczymy. NBP ma też do odegrania swoją znaczną rolę. I to rolę pozytywną we wsparciu działań na rzecz wzrostu gospodarczego,  nie tylko stabilizacji cen. Mamy deflację. Chociaż w budżecie minister Szczurek zapisał inflację sięgającą 2 procent.


- A pomoc rodzinie?
Janusz Szewczak: Nie stanie się dramat jeśli ludzie otrzymają na dziecko 500 złotych. Nawet jeśli będzie to kosztowało 15-20 miliardów złotych to te pieniądze wrócą w około 40-45 procentach w postaci VAT, akcyzy, nowych miejsc pracy. Nie będą inwestowane na giełdzie w Londynie, tylko zostaną wydane w sklepach. Zbyt wielu Polaków żyje poniżej minimum i jesteśmy jednym z najbiedniejszych narodów w Unii, z wyprzedanym majątkiem narodowym. Stawianie państwa na nogi po demolce finansów publicznych nie będzie proste. Sam dług publiczny wzrósł o 400 miliardów złotych. Do tego jeszcze dług zagraniczny, którego ciężar jest ponad naszą miarę. Obyśmy się nie narazili na represję ze strony Unii, skoro już dobiegają nas głosy szczególnie niemieckie, krytykujące nowy rząd, że ten chce dbać o nasze polskie  interesy.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież