Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Badania usług w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 kwietnia 2014 11:48

W skład Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego wchodzi 49 miast, gmin i powiatów,  w których zamieszkuje prawie 1,3 mln mieszkańców. Stowarzyszenie GOM, po ogłoszeniu konkursu przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, podjęło się próby wdrożenia jednolitego systemu monitorowania usług publicznych. Od 16 kwietnia ankieterzy przeprowadzą badania wśród próby 5200 mieszkańców, pytając ich o jakość, dostępność i efektywność usług publicznych. Badania zakończą się 27 maja.


Chęć udziału w badaniach wyraziło 39 gmin, w tym 24 wiejskich (Cedry Wielkie, Chmielno, Gniewino, Kolbudy, Lichnowy, Linia, Ostaszewo, Pruszcz Gdański, Przodkowo, Przywidz, Pszczółki, Sierakowice, Smołdzino, Somonino, Stegna, Stężyca, Subkowy, Suchy Dąb, Sulęczyno, Szemud, Sztutowo, Tczew, Trąbki Wielkie, Wejherowo), 6 miejsko- wiejskich (Gniew, Kartuzy, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Pelplin, Żukowo) oraz 9 miast (Gdańsk, Lębork, Malbork, Pruszcz Gdański, Puck, Reda, Sopot, Starogard Gdański, Tczew).  Próba obejmie początkowo 5200 mieszkańców, wybranych losowo przez specjalnie przygotowany program. Liczba osób zbadanych w danej gminie będzie proporcjonalna i zależna do ilości mieszkańców.

Badania ankietowe rozpoczynają się 16 kwietnia i potrwają do 27 maja. Odpowiedzialna za realizację ankiety, zebranie oraz opracowanie informacji będzie firma Millward Brown, która powinna złożyć jawny raport to końca czerwca br.


alt


Dane będą zbierane na trzy sposoby: badanie opinii mieszkańców, sprawozdawczość gminna oraz z Banku Danych Lokalnych GUS. W wypadku pierwszego sposobu ankieterzy będą przemieszczali się zgodnie z określoną ścieżką i szukali mieszkańców spełniających wymagania, np. wedle określonego wieku, dzietności itp. Agnieszka Pędzich z Millward Brown apeluje, aby domownicy otwierając drzwi wyrazili chęć wzięcia udziału w badaniach, ponieważ mają one na celu poprawę jakości świadczonych usług w poszczególnych samorządach. Zgodnie z przewidywaniami czas potrzebny do przeprowadzenia badania to 30 minut.

- Będziemy porównywać wyniki w poszczególnych gminach. Nie chodzi o przedstawienie rankingu, która gmina wypada lepiej lub gorzej, ale wypracowanie jednolitego systemu, choć prawdą jest, że nikt nie chce być ostatni - z uśmiechem powiedziała Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej.

Głównymi aspektami poruszanymi w czasie badania będzie jakość, dostępność i efektywność usług w obszarach edukacji, zdrowia, transportu, kultury, infrastruktury komunalnej oraz administracji. Ankieterzy będą pytali m. in. o dostępność szkół, jakość infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwo na drogach gminnych. Poruszone zostaną również zagadnienia związane z funkcjonowaniem urzędów, a w tym obsługa klientów.

Dane jakie uzyskamy z innych źródeł będą dotyczyły dostępności imprez kulturalnych, przerw w dostawie wody lub liczby miejsc parkingowych dla rowerów.

Gdańsk prowadzi podobne badania regularnie, dzięki czemu udało się zmodyfikować wiele spraw, np. godziny funkcjonowania urzędu.
- Gdańsk jest obecnie na 3 miejscu pod względem obsługi klientów w urzędzie. Mamy dobre dane na temat naszego miasta, jednak brakuje informacji o pozostałych gminach wchodzących w skład Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego - powiedział Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Miasta Gdańsk.

Projekt został częściowo sfinansowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które przeznaczyło na ten cel 1,5 mln zł. Pozostałe środki pozyskano z wkładu własnego (10 %) oraz zbiórki pieniędzy przez członków GOM- u, która zasiliła projekt o kolejne 150 tys. zł.

- Stowarzyszenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego w opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego jest strukturą wartą wspierania, a projekt jest szansą z perspektywy finansowej- oznajmił Michał Glaser, dyrektor biura Stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny.


Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież