Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szewczak: Tłuste koty w polskich konfiturach

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 29 stycznia 2016 16:53

Z Januszem Szewczakiem, posłem PiS, analitykiem gospodarczym z zakresu finansów i prawa finansowego, głównym ekonomistą SKOK rozmawia Artur S. Górski- Wraz ze zwycięskimi dla prawicy wyborami nastąpił czas zmian i doszło do starcia oligarchii z wprowadzającymi nowe reguły rządem i parlamentem. Sektor finansowy broni się, a część polityków europejskich bije na alarm i mówi o zagrożeniach dla demokracji. Ta sytuacja dla gospodarki jest krępująca. Czy te zmiany nie będą dla nas zbyt kosztowne, biorąc pod uwagę wysoki stopień uzależnienia Polski od zagranicy, choćby w sferze finansów?
Janusz Szewczak: Odpowiem też pytaniem. Czy Polska ma prawo do prowadzenia suwerennej polityki finansowej i gospodarczej, czy też ma być państwem półkolonialnym, któremu dyktuje się warunki decydujące o tym, czy może się rozwijać, w jakim tempie, czy może uchwalać ustawy i obejmować podatkiem tych, którzy osiągają największe zyski?


- To kwestia wyboru wizji jakim państwem mamy być?
Janusz Szewczak: Nie odpowiada nam forma bantustanu, którego właściciele dyktują warunki rozwojowe. Chcemy wybić się na suwerenność finansową i gospodarczą. Dotknął nas zorganizowany szantaż ze strony lobby bankowego, spekulantów walutowych. Polska ma jeszcze aktywa 100 miliardów dolarów walutowych rezerw bankowych. To jest łakomy kąsek. Właściciele III RP i korzystający z polskiego Eldorado, owe tłuste koty, nie chcą zaprzestać wyjadania polskich konfitur chochlą. Nie godzą się na jedzenie łyżeczką, jak pozostali. Stąd zmasowana akcja przeciwko Polsce, inspirowana na dodatek przez opozycję, czyli PO, Nowoczesną, PSL, ugrupowania, które przegrały demokratyczne wybory i są bezpośrednio, lub przez swoich ojców założycieli, odpowiedzialne za osiem lat zadłużania Polski.


- Minister finansów Paweł Szałamacha ogłosił szczegóły planów rządu co do podatku od hipermarketów. Ministerstwo rozróżnia sprzedawców na tych, którzy pracują tylko w tygodniu, i na tych, którzy też zarabiają w weekendy i w święta. Dla tych ostatnich są dodatkowe obciążenie…  
Janusz Szewczak: Nie jest to ostateczna wersja ustawy. Z pewnością istnieją możliwości jej modyfikacji. Tym bardziej, że wiele środowisk polskiego średniego handlu, który jeszcze istnieje, uważa, że skala podatkowa powinna być bardziej rozbudowana, że powinna sięgać 3-4 procent dla obrotów powyżej 4,5 miliardów złotych rocznie. Uwagi należy rozważyć. To nie powinien być wyłącznie podatek od handlu, tylko podatek od wielkich sieci handlowych. Powinien też być tak skonstruowany, by brać pod uwagę przepisy prawa unijnego.


- A co z umożliwieniem pracownikom skorzystania z wolnej niedzieli? Mówi się nam, że mają nastąpić olbrzymie straty ekonomiczne. W ojczyznach hipermarketów, w Niemczech, we Francji, w niedzielę sklepy są zamknięte...
Janusz Szewczak: Dlaczegóż nie zrobić zakupów w sobotę w związku z tym, że niedzielny handel będzie wyżej opodatkowany. Sklepy są zamknięte w niedzielę w wielu krajach Europy. Od tego są właściwe komisje, parlament. Można jeszcze dokonać analiz, korekt, ale ten podatek powinien być. Bez względu na ataki i denuncjowanie Polski przez opozycję za granicą. Jest bowiem olbrzymia przewaga wielkich sieci zagranicznych działających w Polsce. Nastąpiło poważne podcięcie polskiego handlu. I to przy pomocy nierównych warunków funkcjonowania.


alt- Konkurencja jest nieuczciwa?
Janusz Szewczak: Niemieckie sieci handlowe otrzymywały korzystne kredyty na zdominowanie u nas handlu. Dodatkowo państwa „starej” Unii ograniczały prawnie samą możliwość otwierania u siebie zagranicznych sieci handlowych. Warto popatrzyć na regulacje choćby we Francji czy w Niemczech. Nie można wylać dziecka z kąpielą, bo handel jest istotnym elementem gospodarki. Ale też nie może być tak, że Polacy są od płacenia wysokich rachunków i jednych z najwyższych marż, opłat i prowizji bankowych.


- Mówimy o szantażu zagranicznym, który jednak w przypadku Węgier okazał się w części skuteczny i doszło tam do korekt podatku...

Janusz Szewczak: No tak, ale on jest. Po jakimś czasie funkcjonowania rozwiązań podatkowych można dokonać i bilansu skutków, i pewnych zmian. Nie można suwerennego państwa ograniczać w jego decyzjach. Niedawno niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble proponował wprowadzenie ogólnounijnego podatku od paliw. Jakoś to nie spotkało się z atakiem zachodnich mediów. Przecież i media w Polsce, te lokalne, jak i segment prasy kolorowej, są zdominowane przez zagraniczne, głownie niemieckie, koncerny medialne. Chodzi tu o obronę gigantycznych interesów zagranicznych. W skali roku tom 90-100 miliardów złotych. Nie chcą się tym dzielić z polskim budżetem. Stąd wszelkie chwyty dozwolone by utrzymać to Eldorado nad Wisłą dla zagranicznych sieci handlowych i banków.


- Eldorado się nie skończy. Trudno będzie zatrzymać wypływ pieniądza z kraju, przez chociażby ceny transferowe?
Janusz Szewczak: Gigantyczne pieniądze są transferowane z Polski. Komisja Europejska poświęca sporo uwagi temu problemowi w skali całej Unii, ale to Polska jest jednym z najbardziej drenowanych państw w Europie pod względem wypływu kapitałów. Szacuję, że tylko z podatku CIT jest to około 46 miliardów złotych, z VAT ponad 40 miliardów, z akcyzy na papierosy, alkohol, paliwa co najmniej kilkanaście kolejnych miliardów złotych w skali roku. Legalny, półlegalny i nielegalny drenaż polskich pieniędzy to w sumie co najmniej 90-100 miliardów w skali roku. Jest o co zawalczyć by system uszczelniać. Nie jest oczywiście tak, że nie da się przepisów obejść. Są w tym wyspecjalizowane i działające od lat firmy. Konieczne jest więc poprawienie egzekucji obowiązującego prawa.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież