Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chrzest gazowca w Stoczni Gdańsk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 kwietnia 2014 19:09

Uroczysty chrzest statku typu gazowiec o nazwie Syn Antares odbył się 16 kwietnia na terenie Stoczni Gdańsk. Na stoczniowe Nabrzeże Kaszubskie przybyli m.in. były prezent RP Lech Wałęsa i córka ukraińskiego prezesa stoczni Sergieja Taruty. Ceremonii chrztu dokonała  Paola Mattioli, córka prezesa firmy Synergas i jednocześnie armatora jednostki.


Syn Antares ma 123 metrów długości i 19 metrów szerokości. Kadłub jest wyposażony w dwa samonośne, cylindryczne zbiorniki o łącznej pojemności 9 tys. m sześć., izolowane termicznie, z systemem ładunkowym typu półciśnieniowego. Gaz będzie na nim przewożony w postaci skroplonej, w temperaturze do 104 °C poniżej zera i pod ciśnieniem do 5,7 barów. W projekcie statku zawarto szereg rozwiązań pozwalających na nadanie mu "ekologicznej" notacji klasy Clean-Sea towarzystwa klasyfikacyjnego RINA. Na statku zamontowano ok. 95 km kabli i ok. 45 km rur.
W dwóch ogromnych zbiornikach gazowiec będzie mógł przewozić skroplone gazy ropopochodne (LPG), głównie etylen, propylen, propan, butan, butyleny, a także amoniak.


Obsługę statku może stanowić 21-osobowa załoga. Zbiornikowiec jest wyposażony w cztery agregaty prądotwórcze, silnik główny oraz prądnicę wałową, która zasilona z agregatów może pracować jako napęd awaryjny. Statek będzie obecnie pływał pod włoską banderą.


altPomarańczowa sylwetka gazowca na długo wtopiła się w gdański krajobraz. Jego budowa zaczęła się bowiem już w 2008 roku. Niestety światowy kryzys w tamtym okresie spotęgował problemy finansowe włoskiej firmy CNP. Dopiero po dłuższej przerwie pod koniec 2012 r. włoski Synergas zlecił Stoczni Gdańsk dokończenie budowy jednostki.


Lech Wałęsa swoją obecność na uroczystości chrztu tłumaczył tym, że kilka miesięcy temu włączył się do rozmów na temat losów gdańskiego zakładu, rozmów które z różnym skutkiem i w trudnej atmosferze toczą się od ponad roku pomiędzy kilkoma udziałowcami. Na tym gazowcu stocznia wiele nie zarobiła, ale Syn Antares ma być marketingową wizytówką Stoczni Gdańskiej, która udowadnia, że potrafi tak skomplikowane technicznie jednostki budować. Statki na które rośnie obecnie w świecie zapotrzebowanie do przewozu skroplonego gazu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież