Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki... Radni PiS chcą sprawdzenia kosztów usług prawnych podmiotów zewnętrzny... » W związku z karą finansową w wysokości 1 mln zł, nałożoną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora... „Republik Polen” – niemiecki plan mordu » Znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu stadion Klubu Sportowego Gedania wraz z kościołem św. Stanisława ... Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata » 6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstał... Leszek Miller: Z szansy na realną opozycję Nowa Lewica nie skorzysta » Z Leszkiem Millerem, premierem (2001-04), organizatorem spotkania z członkami NZS w stołówce KC PZPR...
Reklama
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
czwartek, 08 kwietnia 2021 17:15
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za
Rybnickie
niedziela, 11 kwietnia 2021 14:16
Rybnickie
Miało być pewne zwycięstwo, a po ostatnim wyścigu gdańszczanie
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
sobota, 10 kwietnia 2021 20:22
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
Remisem 1:1 (1:1) zakończył się wyjazdowy mecz Lechii we

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chrzest gazowca w Stoczni Gdańsk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 kwietnia 2014 19:09

Uroczysty chrzest statku typu gazowiec o nazwie Syn Antares odbył się 16 kwietnia na terenie Stoczni Gdańsk. Na stoczniowe Nabrzeże Kaszubskie przybyli m.in. były prezent RP Lech Wałęsa i córka ukraińskiego prezesa stoczni Sergieja Taruty. Ceremonii chrztu dokonała  Paola Mattioli, córka prezesa firmy Synergas i jednocześnie armatora jednostki.


Syn Antares ma 123 metrów długości i 19 metrów szerokości. Kadłub jest wyposażony w dwa samonośne, cylindryczne zbiorniki o łącznej pojemności 9 tys. m sześć., izolowane termicznie, z systemem ładunkowym typu półciśnieniowego. Gaz będzie na nim przewożony w postaci skroplonej, w temperaturze do 104 °C poniżej zera i pod ciśnieniem do 5,7 barów. W projekcie statku zawarto szereg rozwiązań pozwalających na nadanie mu "ekologicznej" notacji klasy Clean-Sea towarzystwa klasyfikacyjnego RINA. Na statku zamontowano ok. 95 km kabli i ok. 45 km rur.
W dwóch ogromnych zbiornikach gazowiec będzie mógł przewozić skroplone gazy ropopochodne (LPG), głównie etylen, propylen, propan, butan, butyleny, a także amoniak.


Obsługę statku może stanowić 21-osobowa załoga. Zbiornikowiec jest wyposażony w cztery agregaty prądotwórcze, silnik główny oraz prądnicę wałową, która zasilona z agregatów może pracować jako napęd awaryjny. Statek będzie obecnie pływał pod włoską banderą.


altPomarańczowa sylwetka gazowca na długo wtopiła się w gdański krajobraz. Jego budowa zaczęła się bowiem już w 2008 roku. Niestety światowy kryzys w tamtym okresie spotęgował problemy finansowe włoskiej firmy CNP. Dopiero po dłuższej przerwie pod koniec 2012 r. włoski Synergas zlecił Stoczni Gdańsk dokończenie budowy jednostki.


Lech Wałęsa swoją obecność na uroczystości chrztu tłumaczył tym, że kilka miesięcy temu włączył się do rozmów na temat losów gdańskiego zakładu, rozmów które z różnym skutkiem i w trudnej atmosferze toczą się od ponad roku pomiędzy kilkoma udziałowcami. Na tym gazowcu stocznia wiele nie zarobiła, ale Syn Antares ma być marketingową wizytówką Stoczni Gdańskiej, która udowadnia, że potrafi tak skomplikowane technicznie jednostki budować. Statki na które rośnie obecnie w świecie zapotrzebowanie do przewozu skroplonego gazu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież