Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skwierawski: Mieszkańcy wskazują inwestycje

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 15:19

O budżecie obywatelskim z pełnomocnikiem prezydenta Sopotu Marcinem Skwierawskim rozmawia Artur S. Górski- Budżet państwa, budżet gminy to nam się mniej lub bardziej precyzyjnie kojarzy. Gorzej z deficytem budżetowym, czy długiem publicznym. Ale czym jest budżet obywatelski?
Marcin Skwierawski: Od kilku lat w Sopocie uruchomione były procedury konsultacji budżetu z mieszkańcami. Prezydent miasta spotykał się z sopocianami i przedstawiał założenia budżetu. Tak było. Od ubiegłego roku zmieniła się ta formuła. Na zasadzie porozumienia między prezydentem a radnymi wprowadzone zostały nowe formy zgłaszania obywatelskich propozycji. Od 1 czerwca do 15 sierpnia mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty inwestycji, które uznają za najbardziej potrzebne. Są to zarówno inwestycje dzielnicowe, małe, jak i te o charakterze ogólnomiejskim.


- A co z kosztami propozycji budżetowych? Przecież budżet nie jest z gumy…

Marcin Skwierawski: W tym roku zgłoszonych zostało około osiemdziesięciu propozycji i inicjatyw lokalnych. Na te dzielnicowe projekty przeznaczamy po około pół miliona złotych, a na ogólnomiejskie - około dwóch milionów. Mówię około, bo szczegółowe wyliczenia powstaną w trakcie procesowania i przygotowania inwestycji.


- Zatem mieszkańcy zgłaszają swoje postulaty, ale przecież radni mogą odrzucać projekty zgłaszane przez mieszkańców, zanim znajdą się one w projekcie budżetu?
Marcin Skwierawski: Jest umowa społeczna, by nie odrzucać projektów, które zostaną wskazane przez mieszkańców. Oczywiście spośród tych, wskazywanych w ankietach, musimy wybrać te, które mogą być zrealizowane. Na przykład miasto nie może ingerować, poza ramami narzuconymi przez plany zagospodarowania, w tereny należące do spółdzielni mieszkaniowych lub osób prywatnych.


- Radni pozostawili sobie więc możliwość sprawdzania projektów pod kątem gospodarności i realności realizacji. A jak w praktyce odbywa się to wskazywanie priorytetów?
Marcin Skwierawski: Są dostępne wydrukowane ankiety. Można je otrzymać w magistracie, w filiach bibliotek publicznych. Kilkanaście tysięcy ankiet zostało rozesłanych. Będą też uruchomione w najbliższą niedzielę specjalne punkty, gdzie można będzie oddać swój głos, wskazać swoje inwestycyjne preferencje.


- Co jest na pierwszej pozycji ważności według sopocian w projekcie budżetu „ogólnomiejskiego” - pojemniki do segregacji odpadów, czy może remonty ulic?
Marcin Skwierawski: W ubiegłym roku segregacja odpadów rzeczywiście była istotna. Podobnie remont ulicy 23 Marca. Głównie są to projekty infrastrukturalne. Propozycje lokalne zaś dotyczą ławek, placów zabaw, ale są też społeczne jak dofinansowanie do zajęć ruchowych. W sumie w ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego wydatkowane zostało około 7 milionów złotych. W tym roku zapewne będzie podobnie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież