Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?! » Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu European Jamboree, które się... nie odb... 3. urodziny Muzeum II Wojny Światowej » 6 kwietnia 2020 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje 3. Urodziny.Z tej okazji Muzeu... W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo...
Reklama
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:12
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu Eur ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:20
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
Arkadiusz Bruliński, który ostatnio był szefem Biura PR i Nowych Me ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
niedziela, 29 marca 2020 13:52
XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
Malarska sztuka XIX wieku wstrząsnęła posadami Europy. Stare poglą ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Skwierawski: Mieszkańcy wskazują inwestycje

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 15:19

O budżecie obywatelskim z pełnomocnikiem prezydenta Sopotu Marcinem Skwierawskim rozmawia Artur S. Górski- Budżet państwa, budżet gminy to nam się mniej lub bardziej precyzyjnie kojarzy. Gorzej z deficytem budżetowym, czy długiem publicznym. Ale czym jest budżet obywatelski?
Marcin Skwierawski: Od kilku lat w Sopocie uruchomione były procedury konsultacji budżetu z mieszkańcami. Prezydent miasta spotykał się z sopocianami i przedstawiał założenia budżetu. Tak było. Od ubiegłego roku zmieniła się ta formuła. Na zasadzie porozumienia między prezydentem a radnymi wprowadzone zostały nowe formy zgłaszania obywatelskich propozycji. Od 1 czerwca do 15 sierpnia mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty inwestycji, które uznają za najbardziej potrzebne. Są to zarówno inwestycje dzielnicowe, małe, jak i te o charakterze ogólnomiejskim.


- A co z kosztami propozycji budżetowych? Przecież budżet nie jest z gumy…

Marcin Skwierawski: W tym roku zgłoszonych zostało około osiemdziesięciu propozycji i inicjatyw lokalnych. Na te dzielnicowe projekty przeznaczamy po około pół miliona złotych, a na ogólnomiejskie - około dwóch milionów. Mówię około, bo szczegółowe wyliczenia powstaną w trakcie procesowania i przygotowania inwestycji.


- Zatem mieszkańcy zgłaszają swoje postulaty, ale przecież radni mogą odrzucać projekty zgłaszane przez mieszkańców, zanim znajdą się one w projekcie budżetu?
Marcin Skwierawski: Jest umowa społeczna, by nie odrzucać projektów, które zostaną wskazane przez mieszkańców. Oczywiście spośród tych, wskazywanych w ankietach, musimy wybrać te, które mogą być zrealizowane. Na przykład miasto nie może ingerować, poza ramami narzuconymi przez plany zagospodarowania, w tereny należące do spółdzielni mieszkaniowych lub osób prywatnych.


- Radni pozostawili sobie więc możliwość sprawdzania projektów pod kątem gospodarności i realności realizacji. A jak w praktyce odbywa się to wskazywanie priorytetów?
Marcin Skwierawski: Są dostępne wydrukowane ankiety. Można je otrzymać w magistracie, w filiach bibliotek publicznych. Kilkanaście tysięcy ankiet zostało rozesłanych. Będą też uruchomione w najbliższą niedzielę specjalne punkty, gdzie można będzie oddać swój głos, wskazać swoje inwestycyjne preferencje.


- Co jest na pierwszej pozycji ważności według sopocian w projekcie budżetu „ogólnomiejskiego” - pojemniki do segregacji odpadów, czy może remonty ulic?
Marcin Skwierawski: W ubiegłym roku segregacja odpadów rzeczywiście była istotna. Podobnie remont ulicy 23 Marca. Głównie są to projekty infrastrukturalne. Propozycje lokalne zaś dotyczą ławek, placów zabaw, ale są też społeczne jak dofinansowanie do zajęć ruchowych. W sumie w ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego wydatkowane zostało około 7 milionów złotych. W tym roku zapewne będzie podobnie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież