Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sopot: Rowerzyści ćwiczą na niezalegalizowanych trasach?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
poniedziałek, 15 marca 2021 15:52

altSopoccy - i nie tylko sopoccy - miłośnicy ekstremalnej jazdy na dwóch kółkach od lat ćwiczą w sopockich lasach na tamtejszych trasach crossowych. Pojawiło się jednak pytanie, czy ścieżki te są zalegalizowane i odpowiednio zabezpieczone? Z informacji miejscowego magistratu jednak konkretów nie można się dowiedzieć. A jedynym zabezpieczeniem – jak by nie było wyczynowych torów - są... znaki ostrzegające przez niebezpieczeństwem...


- Jak wielu mieszkańców Sopotu jestem również sympatykiem jazdy na rowerze po naszym mieście, a szczególnie lubię rowerowe leśne wędrówki. I tam właśnie, w okolicach ulicy Smolnej oraz ulicy Moniuszki napotkałem jakiś czas temu głębokie wykopy i nasypy, utwardzenie betonem, deskami i innymi materiałami trasy crossowe - zauważył Paweł Petkowski, radny z kurortu.


I do władz miasta skierował kilka pytań, m.in. "kto jest odpowiedzialny za wykonanie tych tras?"; "czy trasy posiadają zgody na użytkowanie, regulamin, opinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?" oraz "dlaczego miasto Sopot, skoro trasy te istnieją od lat nie dokonało ich legalizacji zapewniając bezpieczeństwo użytkowników?"


Jak czytamy w odpowiedzi sopockiego ratusza, lasach w mieście znajduje się kilka miejsc, wykorzystywanych przez rowerzystów wyczynowych. Pierwsze z nich, przy ul. Moniuszki, to krótki tor składający się z kilku „hopek” do ćwiczenia akrobacji. Drugie, przy ul. Smolnej, to tzw. Bikepark Smolna – istniejący od kilkunastu lat zespół profesjonalnych, rowerowych tras zjazdowych. Jedyny taki w północnej Polsce - zachwalają miejscowi urzędnicy.
- Oba tory wykonane zostały ręcznie, na przestrzeni wielu lat, z wykorzystaniem istniejącego, dogodnego ukształtowania terenu. Trasy poprowadzone są po istniejących ścieżkach leśnych, bez szkody dla okolicznego drzewostanu. Ich istnienie nie wymaga też zmiany sposobu gospodarowania lasem, w tym wyłączenia z produkcji leśnej. W tracie wielu kontroli nie stwierdzono tam wykorzystywania materiałów takich jak beton. Trasy ukształtowane są z materiałów naturalnych, głównie piachu i gliny. Wszelkie przeszkody są wyprofilowane zgodnie ze sztuką, zapewniając maksimum bezpieczeństwa podczas korzystania z nich - wyjaśnił Marcin Skwierawski, zastępca prezydenta Sopotu.


Jak dodał, tor przy ul. Smolnej prowadzony jest obecnie przez Fundację Animacji Leśnych More Flow, która uzyskała zgodę miasta na opiekę nad tym torem. Ale już tor przy ul. Moniuszki nie ma formalnego opiekuna.
- Oba tory są oznakowane znakami ostrzegającymi osoby postronne o ryzyku korzystania z nich. Miejsca są czyste, użytkownicy dbają o porządek, na bieżąco usuwając wszelkie śmieci - zapewnił wiceprezydent.


Dlaczego jednak miasto tras crossowych nie zalegalizowało i czy posiadają zgody na użytkowanie - o tym w odpowiedzi zastępcy prezydenta Jacka Karnowskiego zabrakło...
raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Older news items: