Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 15:10

W Polsce do 2025 roku może powstać około 9 tysięcy nowych miejsc pracy, a to dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. O niej przez dwa dni debatowano na zorganizowanej w Sopocie I Konferencji i Targach Offshore. W obradach uczestniczyło ponad 200 osób z kilkudziesięciu firm zajmujących się tą tematyką. Na targach zaprezentowało się 9 firm, w tym Stocznia Crist z Gdańska i Energomontaż Północ Gdynia.W ocenie prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Krzysztofa Prasałka, nasz kraj dysponuje na Bałtyku znaczącym obszarem terytorialnym oraz posiada jeden z najlepszych potencjałów technicznych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (offshore). Potencjał ten szacuje się na 20 GW. Pierwsza polska farma wiatrowa może powstać nawet przed 2020 rokiem, gdzieś na wysokości Karwi oraz Białogóry. Budowa farmy wiatrowej o mocy 6 GW oznacza zainwestowanie ok. 20 mld euro. Potrzebne jest wsparcie rządowe i preferencyjne ulgi w energetykę odnawialną.
Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, Bogdan Gutowski podczas konferencji prasowej wyraził opinię, że Polska ma bardzo duże zasoby wiatrowe i grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Tym bardziej, że takie państwa jak Wielka Brytania czy Niemcy już z tego korzystają, dzięki czemu lepiej rozwija się u nich gospodarka i tworzą się nowe miejsca pracy. U nas jednak gospodarka morska nie może się jakoś przebić u decydentów w Warszawie.


Uczestnicząca w konferencji Anne-Benedicte Genachte, ekspert ds. offshore z Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej powiedziała dziennikarzom, że w Europie pod koniec czerwca 2012 roku moc morskiej energetyki wiatrowej wynosiła 4,5 GW, zaś w branży tej zatrudnionych było 35 tys. osób. Stwierdziła również, że do 2020 r. w Europie moc tej energetyki będzie wynosić ok. 40 GW, a zatrudnionych będzie ok. 170 tys. osób. W 2030 r. ma to już być 150 GW mocy i miejsc pracy dla ponad 300 tysięcy osób. Jest to też ogromna szansa dla polskich stoczni i zakładów metalurgicznych.


alt


Ekspertka od tej energetyki powiedziała również, że wszystkie dotychczasowe badania dotyczące wpływu farm wiatrowych na środowisko wykazały, że nie jest on negatywny. Wokół takich farm wzbroniony jest ruch statków i dzięki temu stają się one schronieniem dla wielu gatunków fauny i flory. Tworzy się sztuczna rafa przydatna do wzrostu populacji różnych gatunków ryb. Pierwsza taka farma wiatrowa powstała w 1991 r. w Danii, jednak dopiero od 2000 r. nastąpił wzrost budowy coraz nowocześniejszych farm, i to na skalę przemysłową.


Z kolei dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Królikowski poinformował, że do ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wpłynęły 62 wnioski o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp do budowy konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych. Ministerstwo wydało 13 pozwoleń, z tego trzy decyzje negatywne, zaś w pozostałych przypadkach trwa postępowanie administracyjne.
Do stawiania morskich farm wiatrowych szykują się PGE (ma koncesje dla 3,5 tys. MW), kontrolowana przez Jana Kulczyka Polenergia (2,7 tys. MW) oraz Orlen (1,2 tys. MW).


Przy czym postawienie 1 MW mocy na morzu, to koszt rzędu 3 – 3,5 mln euro, tj. ponad dwa razy więcej niż w oparciu o węgiel. Tyle tylko, że morska energetyka wiatrowa jest najczystszą, nie ma pozostałości ubocznych, tak jak konwencjonalna czy jądrowa.


By jednak ruszyła u nas budowa morskich wiatraków, konieczne są zmiany w prawie, m.in. przepisów morskich oraz środowiskowych. Od niedawna obowiązuje nowa ustawa o obszarach morskich, umożliwiająca wydawanie pozwoleń dla farm wiatrowych na morzu. Kluczowy dla tych inwestycji jest ostateczny kształt ustawy o odnawialnych źródłach energetyki, nad którą prace właśnie zakończyło Ministerstwo Gospodarki.  Pojawia się jednak element ryzyka, gdyż przewidziane jest stopniowe obniżanie wsparcia, co burzy stabilność biznesu i może być istotną przeszkodą w rozpoczęciu kosztownej budowy takich elektrowni.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież