Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 15:10

W Polsce do 2025 roku może powstać około 9 tysięcy nowych miejsc pracy, a to dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. O niej przez dwa dni debatowano na zorganizowanej w Sopocie I Konferencji i Targach Offshore. W obradach uczestniczyło ponad 200 osób z kilkudziesięciu firm zajmujących się tą tematyką. Na targach zaprezentowało się 9 firm, w tym Stocznia Crist z Gdańska i Energomontaż Północ Gdynia.W ocenie prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Krzysztofa Prasałka, nasz kraj dysponuje na Bałtyku znaczącym obszarem terytorialnym oraz posiada jeden z najlepszych potencjałów technicznych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (offshore). Potencjał ten szacuje się na 20 GW. Pierwsza polska farma wiatrowa może powstać nawet przed 2020 rokiem, gdzieś na wysokości Karwi oraz Białogóry. Budowa farmy wiatrowej o mocy 6 GW oznacza zainwestowanie ok. 20 mld euro. Potrzebne jest wsparcie rządowe i preferencyjne ulgi w energetykę odnawialną.
Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, Bogdan Gutowski podczas konferencji prasowej wyraził opinię, że Polska ma bardzo duże zasoby wiatrowe i grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Tym bardziej, że takie państwa jak Wielka Brytania czy Niemcy już z tego korzystają, dzięki czemu lepiej rozwija się u nich gospodarka i tworzą się nowe miejsca pracy. U nas jednak gospodarka morska nie może się jakoś przebić u decydentów w Warszawie.


Uczestnicząca w konferencji Anne-Benedicte Genachte, ekspert ds. offshore z Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej powiedziała dziennikarzom, że w Europie pod koniec czerwca 2012 roku moc morskiej energetyki wiatrowej wynosiła 4,5 GW, zaś w branży tej zatrudnionych było 35 tys. osób. Stwierdziła również, że do 2020 r. w Europie moc tej energetyki będzie wynosić ok. 40 GW, a zatrudnionych będzie ok. 170 tys. osób. W 2030 r. ma to już być 150 GW mocy i miejsc pracy dla ponad 300 tysięcy osób. Jest to też ogromna szansa dla polskich stoczni i zakładów metalurgicznych.


alt


Ekspertka od tej energetyki powiedziała również, że wszystkie dotychczasowe badania dotyczące wpływu farm wiatrowych na środowisko wykazały, że nie jest on negatywny. Wokół takich farm wzbroniony jest ruch statków i dzięki temu stają się one schronieniem dla wielu gatunków fauny i flory. Tworzy się sztuczna rafa przydatna do wzrostu populacji różnych gatunków ryb. Pierwsza taka farma wiatrowa powstała w 1991 r. w Danii, jednak dopiero od 2000 r. nastąpił wzrost budowy coraz nowocześniejszych farm, i to na skalę przemysłową.


Z kolei dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Królikowski poinformował, że do ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wpłynęły 62 wnioski o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp do budowy konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych. Ministerstwo wydało 13 pozwoleń, z tego trzy decyzje negatywne, zaś w pozostałych przypadkach trwa postępowanie administracyjne.
Do stawiania morskich farm wiatrowych szykują się PGE (ma koncesje dla 3,5 tys. MW), kontrolowana przez Jana Kulczyka Polenergia (2,7 tys. MW) oraz Orlen (1,2 tys. MW).


Przy czym postawienie 1 MW mocy na morzu, to koszt rzędu 3 – 3,5 mln euro, tj. ponad dwa razy więcej niż w oparciu o węgiel. Tyle tylko, że morska energetyka wiatrowa jest najczystszą, nie ma pozostałości ubocznych, tak jak konwencjonalna czy jądrowa.


By jednak ruszyła u nas budowa morskich wiatraków, konieczne są zmiany w prawie, m.in. przepisów morskich oraz środowiskowych. Od niedawna obowiązuje nowa ustawa o obszarach morskich, umożliwiająca wydawanie pozwoleń dla farm wiatrowych na morzu. Kluczowy dla tych inwestycji jest ostateczny kształt ustawy o odnawialnych źródłach energetyki, nad którą prace właśnie zakończyło Ministerstwo Gospodarki.  Pojawia się jednak element ryzyka, gdyż przewidziane jest stopniowe obniżanie wsparcia, co burzy stabilność biznesu i może być istotną przeszkodą w rozpoczęciu kosztownej budowy takich elektrowni.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież