72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Forum Gospodarcze za Festiwal Filmowy (?)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 października 2012 17:31

Sporo spostrzeżeń dało uczestnictwo w Międzynarodowym Forum Gospodarczym, które już po raz dwunasty, 12 października (piątek) zorganizowało miasto Gdynia. Około 600 przedsiębiorców, samorządowców, polityków, naukowców i ciekawskich słuchaczy, dyskutowało o aktualnych problemach w ramach trzech przewodnich paneli tematycznych: „Przyszłość polskiej gospodarki morskiej na tle trendów światowych oraz polityki UE"; „Moda na sport. Szanse, zagrożenia i praktyczne doświadczenia", a także „Gospodarka odpadami - wyzwania, którym musimy sprostać".


Pierwszy temat, ten chyba najistotniejszy dla Pomorza, ze względu na nasze nadmorskie położenie, odbywał się w okazałym i ze wspaniałym widokiem na Zatokę Gdańską, oszklonym wieżowcu z napisem PROKOM asseco POLAND.


alt


alt


Aby doń dotrzeć, samochód można było zaparkować z tyłu tegoż budynku, na wskazanym przez portiera... parkingu. Mimo sporej powierzchni, z trudem udało nam się dojechać w dostrzeżone jedno wolne miejsce. W Gdyni widocznie mieszkają co bardziej zasobniejsi ludzie, bo tamtejszy z nazwy parking, jest przystosowany wyłącznie dla wytrzymałych samochodów terenowych. Dziura za dziurą, po deszczu wypełnione błotnistą mazią. Można się zwłaszcza o tym przekonać, idąc spory kawałek pieszo z samochodu do głównego wejście budynku Prokomu, kiedy spod kół mijających nas samochodów bryzgają fontanny ciemnej wody.


altTen znakomicie zlokalizowany w centrum miasta samochodowy tor przeszkód, doskonale jest widoczny z góry. A konkretnie z balkonu 7 piętra wieżowca PROKOM POLAND, na którym to piętrze, w sali do tego nie przystosowanej, obywało się morskie forum gospodarcze.


Podobny tor przeszkód był przy Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, ale gdańszczanie w miarę jakoś szybko z nim się uporali. Ostatnio też pięknie wybrukowali dojazd do Filharmonii na wysokości Centralnego Muzeum Morskiego. Może zatem gdyńskie forum gospodarcze przejmie Gdańsk, w rewanżu za Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który Gdańskowi swego czasu podebrała Gdynia, organizując go w Teatrze Muzycznym. I tak już pozostało. Ale wtedy w Gdańsku nie było odpowiedniej bazy. Obecnie jest chyba odwrotnie.


altW Gdyni, na tak szeroko nagłaśnianym w mediach forum, w oszklonym budynku zapomniano o wydzieleniu odrębnego pomieszczenia dla dziennikarzy. W holu, obok sali wykładowej, nie ustawiono choćby kilku krzeseł. Koleżanka po fachu, Bożena Leszczyńska z gdańskiego oddziału PAP, który miał patronat medialny nad imprezą, przez dłuższy czas, nie mając na czym usiąść, musiała klęczeć nad laptopem z którego na bieżąco wysyłała relacje w świat. Był to widok iście żenujący.


Inna osoba rozsiadła się między rozciągniętymi banerami na podłodze, aby można było w nieco wygodniejszej pozie popisać na laptopie. Chyba o tym, że polski przemysł stoczniowy wciąż znajduje się w kryzysie. Owszem poprawia się nieco sytuacja w stoczniach prywatnych, jednak nadal gorsza jest w państwowych przedsiębiorstw okrętowych.


W obecności Anny Wypych - Namiotko (PO)  wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, próbowano też przeanalizować strategię rozwoju terminali kontenerowych Gdyni i Gdańska, na tle światowej sytuacji gospodarczej oraz w odniesieniu do założeń rządowej strategii rozwoju gospodarki morskiej. Z jakim skutkiem, ano może dowiemy się za rok, na kolejnym 13. forum. Oby tylko zorganizowanym w innej scenerii. Przykłady należy wziąć choćby z Europejskiego Forum Nowych Idei, które pod koniec września 2012, już po raz drugi zostało zorganizowane w Sopocie. Też było międzynarodowe, a organizacja wręcz perfekcyjna.


altAle jak się okazuje, nasze nadmorskie położenie daje też inne szanse rozwoju gospodarczego. Związane są one z istniejącą już u nas infrastrukturą widowiskowo sportową. To tak zwana turystyka „ewentowa”. Czyli duże imprezy, które ściągać mają do nas turystów choćby z państw basenu morza Bałtyckiego. Mowa o trójmiejskich halach i stadionach oraz troska o ich rentowność. Zwłaszcza o odpowiednie wykorzystanie sportowo widowiskowej infrastruktury, zbudowanej przed i na Euro 2012. Warunkiem jest wcześniej zaprogramowany odpowiedni kalendarz takich imprez i ich rozreklamowanie. A trudno tym nazwać jedyny jak na razie koncert amerykańskiej piosenkarki Jennifer Lopez na PGE Arena Gdańsk, która tylko w połowie była wypełniona. 


W ocenie  prowadzącego ten panel Adama Giersza, byłego ministra sportu,  również duże imprezy sportowe mogą być magnesem przyciągającym gości do naszego regionu. Debata o tym, odbyła się w bardziej przyzwoitych warunkach, jakie panują w gdyńskim parku naukowo-technologicznym.


altTegoroczny panel środowiskowy został poprowadzony przez prezesa zarządu Eko Doliny Sp. z o.o. – Cezarego Jakubowskiego i poświęcony był zagadnieniom dotyczącym gospodarki odpadami. Głównie w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. W ramach konferencji, eksperci z Polski i zagranicy przedstawili obowiązujące i praktykowane w krajach Europy modele gospodarki odpadami. Przybliżyli również temat kosztów selektywnej zbiórki, zarówno dla mieszkańca, jak i firm wywozowych. Program spotkania przewidział też omówienie najważniejszych kwestii dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym surowców za granice kraju.


Panel ten odbywał się w najbardziej przyzwoitych warunkach Hotelu Nadmorskiego, mieszczącego się tuż obok kortów tenisowych i bulwaru nadmorskiego.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież