Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Forum Gospodarcze za Festiwal Filmowy (?)

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 października 2012 17:31

Sporo spostrzeżeń dało uczestnictwo w Międzynarodowym Forum Gospodarczym, które już po raz dwunasty, 12 października (piątek) zorganizowało miasto Gdynia. Około 600 przedsiębiorców, samorządowców, polityków, naukowców i ciekawskich słuchaczy, dyskutowało o aktualnych problemach w ramach trzech przewodnich paneli tematycznych: „Przyszłość polskiej gospodarki morskiej na tle trendów światowych oraz polityki UE"; „Moda na sport. Szanse, zagrożenia i praktyczne doświadczenia", a także „Gospodarka odpadami - wyzwania, którym musimy sprostać".


Pierwszy temat, ten chyba najistotniejszy dla Pomorza, ze względu na nasze nadmorskie położenie, odbywał się w okazałym i ze wspaniałym widokiem na Zatokę Gdańską, oszklonym wieżowcu z napisem PROKOM asseco POLAND.


alt


alt


Aby doń dotrzeć, samochód można było zaparkować z tyłu tegoż budynku, na wskazanym przez portiera... parkingu. Mimo sporej powierzchni, z trudem udało nam się dojechać w dostrzeżone jedno wolne miejsce. W Gdyni widocznie mieszkają co bardziej zasobniejsi ludzie, bo tamtejszy z nazwy parking, jest przystosowany wyłącznie dla wytrzymałych samochodów terenowych. Dziura za dziurą, po deszczu wypełnione błotnistą mazią. Można się zwłaszcza o tym przekonać, idąc spory kawałek pieszo z samochodu do głównego wejście budynku Prokomu, kiedy spod kół mijających nas samochodów bryzgają fontanny ciemnej wody.


altTen znakomicie zlokalizowany w centrum miasta samochodowy tor przeszkód, doskonale jest widoczny z góry. A konkretnie z balkonu 7 piętra wieżowca PROKOM POLAND, na którym to piętrze, w sali do tego nie przystosowanej, obywało się morskie forum gospodarcze.


Podobny tor przeszkód był przy Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, ale gdańszczanie w miarę jakoś szybko z nim się uporali. Ostatnio też pięknie wybrukowali dojazd do Filharmonii na wysokości Centralnego Muzeum Morskiego. Może zatem gdyńskie forum gospodarcze przejmie Gdańsk, w rewanżu za Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który Gdańskowi swego czasu podebrała Gdynia, organizując go w Teatrze Muzycznym. I tak już pozostało. Ale wtedy w Gdańsku nie było odpowiedniej bazy. Obecnie jest chyba odwrotnie.


altW Gdyni, na tak szeroko nagłaśnianym w mediach forum, w oszklonym budynku zapomniano o wydzieleniu odrębnego pomieszczenia dla dziennikarzy. W holu, obok sali wykładowej, nie ustawiono choćby kilku krzeseł. Koleżanka po fachu, Bożena Leszczyńska z gdańskiego oddziału PAP, który miał patronat medialny nad imprezą, przez dłuższy czas, nie mając na czym usiąść, musiała klęczeć nad laptopem z którego na bieżąco wysyłała relacje w świat. Był to widok iście żenujący.


Inna osoba rozsiadła się między rozciągniętymi banerami na podłodze, aby można było w nieco wygodniejszej pozie popisać na laptopie. Chyba o tym, że polski przemysł stoczniowy wciąż znajduje się w kryzysie. Owszem poprawia się nieco sytuacja w stoczniach prywatnych, jednak nadal gorsza jest w państwowych przedsiębiorstw okrętowych.


W obecności Anny Wypych - Namiotko (PO)  wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, próbowano też przeanalizować strategię rozwoju terminali kontenerowych Gdyni i Gdańska, na tle światowej sytuacji gospodarczej oraz w odniesieniu do założeń rządowej strategii rozwoju gospodarki morskiej. Z jakim skutkiem, ano może dowiemy się za rok, na kolejnym 13. forum. Oby tylko zorganizowanym w innej scenerii. Przykłady należy wziąć choćby z Europejskiego Forum Nowych Idei, które pod koniec września 2012, już po raz drugi zostało zorganizowane w Sopocie. Też było międzynarodowe, a organizacja wręcz perfekcyjna.


altAle jak się okazuje, nasze nadmorskie położenie daje też inne szanse rozwoju gospodarczego. Związane są one z istniejącą już u nas infrastrukturą widowiskowo sportową. To tak zwana turystyka „ewentowa”. Czyli duże imprezy, które ściągać mają do nas turystów choćby z państw basenu morza Bałtyckiego. Mowa o trójmiejskich halach i stadionach oraz troska o ich rentowność. Zwłaszcza o odpowiednie wykorzystanie sportowo widowiskowej infrastruktury, zbudowanej przed i na Euro 2012. Warunkiem jest wcześniej zaprogramowany odpowiedni kalendarz takich imprez i ich rozreklamowanie. A trudno tym nazwać jedyny jak na razie koncert amerykańskiej piosenkarki Jennifer Lopez na PGE Arena Gdańsk, która tylko w połowie była wypełniona. 


W ocenie  prowadzącego ten panel Adama Giersza, byłego ministra sportu,  również duże imprezy sportowe mogą być magnesem przyciągającym gości do naszego regionu. Debata o tym, odbyła się w bardziej przyzwoitych warunkach, jakie panują w gdyńskim parku naukowo-technologicznym.


altTegoroczny panel środowiskowy został poprowadzony przez prezesa zarządu Eko Doliny Sp. z o.o. – Cezarego Jakubowskiego i poświęcony był zagadnieniom dotyczącym gospodarki odpadami. Głównie w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. W ramach konferencji, eksperci z Polski i zagranicy przedstawili obowiązujące i praktykowane w krajach Europy modele gospodarki odpadami. Przybliżyli również temat kosztów selektywnej zbiórki, zarówno dla mieszkańca, jak i firm wywozowych. Program spotkania przewidział też omówienie najważniejszych kwestii dotyczących transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym surowców za granice kraju.


Panel ten odbywał się w najbardziej przyzwoitych warunkach Hotelu Nadmorskiego, mieszczącego się tuż obok kortów tenisowych i bulwaru nadmorskiego.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież