W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dariusz Chmielewski Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 20:15

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski wręczył 12 października Dariuszowi Chmielewskiemu dokument, powołujący go z dniem 1 listopada br. na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wcześniej kandydaturę tą oceniono jako najlepszą w postępowaniu konkursowym, które odbyło się 11 października.


W skład komisji, której przewodniczył wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, weszli trzej przedstawiciele wojewody pomorskiego i dwaj przedstawiciele Generalnego Konserwatora Zabytków. W głosowaniu tajnym członkowie komisji jednogłośnie wskazali kandydaturę Dariusza Chmielewskiego, który wypadł najlepiej zarówno w części, w której oceniano kompetencje merytoryczne, jak i w etapie oceniającym zdolności kierownicze. Do postępowania konkursowego przystąpiło 6 kandydatów, z których 5 spełniło wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie.


Kandydaturę Chmielewskiego zaakceptował Generalny Konserwator Zabytków, który w myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi, też musiał wyrazić zgodę na jego powołanie.


altDariusz Chmielewski ma 40 lat. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych o kierunku ochrona dóbr kultury w zakresie konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości zatrudniony był na stanowisku Inspektora Wojewódzkiego w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków w Toruniu. Pracował również w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Był również pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. odbudowy kościoła Św. Katarzyny po pamiętnym pożarze. Kandydat prowadził również działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony zabytków.


Jak zapowiedział, to od listopada w urzędzie rozpocznie od przeglądu finansów, organizacji pracy i spraw personalnych. Zamierza też ujednolicić procedury urzędowe dla klientów.


altPrzypomnijmy, że organem odpowiedzialnym za ochronę zabytków i nadzorującym jest wojewoda pomorski, w imieniu którego zadania i kompetencje z tym związane wykonuje Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kieruje on Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku, jednostką organizacyjną wchodzącą w skład zespolonej administracji rządowej województwa. Zasięg terytorialny urzędu obejmuje cały obszar województwa pomorskiego. Bezpośrednio WUOZ w Gdańsku podlegają następujące powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski.


Przypomnijmy również, że ten sam wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, kilka miesięcy wcześniej odwołał z tego stanowiska  Mariana Kwapińskiego, nie podając przyczyny swej decyzji. Wiadomo jednak, że w ostatnich latach wiele działań Kwapińskiego spotykało się z krytyką ze strony władz samorządowych Gdańska oraz organizacji zajmujących się zabytkami. Co do wydawania przez niego błędnych decyzji  i zaniechań, interweniowali również gdańscy posłowie.


altWe wrześniu 2011 roku do wojewody z wnioskiem o odwołanie Kwapińskiego zwrócił się Jerzy Borowczak, poseł PO, a wcześniej gdański radny. Jako powód wymienił ponad 20 przykładów błędnych działań konserwatora, a wśród nich m.in. wydanie zgody na rozebranie gotyckich murów w kamienicach na terenie historycznego centrum Gdańska, przedproża kamienicy przy ul. Piwnej, kamienic przy ul. Jana z Kolna oraz budynków zespołu historycznego młyna przy ul. Tartacznej. Poseł zarzucił też Kwapińskiemu brak właściwego nadzoru nad Domem Młynarza w zespole młyna Emaus przy ul. Kartuskiej w Gdańsku, w efekcie czego obiekt ten został zniszczony. Podobnie stało się także ze średniowiecznymi cegłami, tynkami i malowidłami ściennymi z XIV w. w Katedrze Oliwskiej. W ocenie posła Borowczaka, konserwator ten ponosi również odpowiedzialność za zniszczenie oryginalnych parkietów i mozaikowych posadzek w historycznej Sali BHP  Stoczni Gdańskiej i zastąpienie ich nowymi. Borowczak zarzucił też Kwapińskiemu bezczynność i pozorowane działania w przypadku innych zabytków. Efektem wniosku Borowczaka była przeprowadzona wiosną tego roku kontrola, zwolnienie Kwapińskiego i powołanie w jego miejsce nowego Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Dariusza Chmielewskiego, przed którym stoi ogrom pracy i odpowiedzialności.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież