Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dariusz Chmielewski Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 20:15

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski wręczył 12 października Dariuszowi Chmielewskiemu dokument, powołujący go z dniem 1 listopada br. na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wcześniej kandydaturę tą oceniono jako najlepszą w postępowaniu konkursowym, które odbyło się 11 października.


W skład komisji, której przewodniczył wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, weszli trzej przedstawiciele wojewody pomorskiego i dwaj przedstawiciele Generalnego Konserwatora Zabytków. W głosowaniu tajnym członkowie komisji jednogłośnie wskazali kandydaturę Dariusza Chmielewskiego, który wypadł najlepiej zarówno w części, w której oceniano kompetencje merytoryczne, jak i w etapie oceniającym zdolności kierownicze. Do postępowania konkursowego przystąpiło 6 kandydatów, z których 5 spełniło wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie.


Kandydaturę Chmielewskiego zaakceptował Generalny Konserwator Zabytków, który w myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi, też musiał wyrazić zgodę na jego powołanie.


altDariusz Chmielewski ma 40 lat. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych o kierunku ochrona dóbr kultury w zakresie konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości zatrudniony był na stanowisku Inspektora Wojewódzkiego w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków w Toruniu. Pracował również w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Był również pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. odbudowy kościoła Św. Katarzyny po pamiętnym pożarze. Kandydat prowadził również działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony zabytków.


Jak zapowiedział, to od listopada w urzędzie rozpocznie od przeglądu finansów, organizacji pracy i spraw personalnych. Zamierza też ujednolicić procedury urzędowe dla klientów.


altPrzypomnijmy, że organem odpowiedzialnym za ochronę zabytków i nadzorującym jest wojewoda pomorski, w imieniu którego zadania i kompetencje z tym związane wykonuje Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kieruje on Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku, jednostką organizacyjną wchodzącą w skład zespolonej administracji rządowej województwa. Zasięg terytorialny urzędu obejmuje cały obszar województwa pomorskiego. Bezpośrednio WUOZ w Gdańsku podlegają następujące powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski.


Przypomnijmy również, że ten sam wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, kilka miesięcy wcześniej odwołał z tego stanowiska  Mariana Kwapińskiego, nie podając przyczyny swej decyzji. Wiadomo jednak, że w ostatnich latach wiele działań Kwapińskiego spotykało się z krytyką ze strony władz samorządowych Gdańska oraz organizacji zajmujących się zabytkami. Co do wydawania przez niego błędnych decyzji  i zaniechań, interweniowali również gdańscy posłowie.


altWe wrześniu 2011 roku do wojewody z wnioskiem o odwołanie Kwapińskiego zwrócił się Jerzy Borowczak, poseł PO, a wcześniej gdański radny. Jako powód wymienił ponad 20 przykładów błędnych działań konserwatora, a wśród nich m.in. wydanie zgody na rozebranie gotyckich murów w kamienicach na terenie historycznego centrum Gdańska, przedproża kamienicy przy ul. Piwnej, kamienic przy ul. Jana z Kolna oraz budynków zespołu historycznego młyna przy ul. Tartacznej. Poseł zarzucił też Kwapińskiemu brak właściwego nadzoru nad Domem Młynarza w zespole młyna Emaus przy ul. Kartuskiej w Gdańsku, w efekcie czego obiekt ten został zniszczony. Podobnie stało się także ze średniowiecznymi cegłami, tynkami i malowidłami ściennymi z XIV w. w Katedrze Oliwskiej. W ocenie posła Borowczaka, konserwator ten ponosi również odpowiedzialność za zniszczenie oryginalnych parkietów i mozaikowych posadzek w historycznej Sali BHP  Stoczni Gdańskiej i zastąpienie ich nowymi. Borowczak zarzucił też Kwapińskiemu bezczynność i pozorowane działania w przypadku innych zabytków. Efektem wniosku Borowczaka była przeprowadzona wiosną tego roku kontrola, zwolnienie Kwapińskiego i powołanie w jego miejsce nowego Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Dariusza Chmielewskiego, przed którym stoi ogrom pracy i odpowiedzialności.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież