100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Sopocie dyskutowano o blaskach i cieniach budżetu obywatelskiego

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
poniedziałek, 18 czerwca 2018 20:04

"Zaczęło się w Sopocie - blaski i cienie budżetu obywatelskiego" to temat konferencji poświęconej zagadnieniom budżetu obywatelskiego, która odbyła się na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie. Organizatorami konferencji byli Fundacja Rozwoju Kocham Sopot oraz Uniwersytet Gdański.


- Na początku 2011 roku, w poprzedniej kadencji, Sopot był pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło elementy tak zwanego budżetu partypacyjnego potocznie zwanego budżetem obywatelskim - powiedział Wojciech Fułek, Fundacja Rozwoju Kocham Sopot. - Udało się to zrobić mimo ogromnego oporu prezydenta i jego sopockich radnych, którzy przekonywali, że w Sopocie cały budżet jest obywatelski. Oczywiście inne są zasady budżetu obywatelskiego. To ludzie proponują projekty, to ludzie je wybierają, to ludzie na nie głosują. Myślę, że po dwóch kadencjach, bo już druga kadencja jest z budżetem obywatelskim, warto przypomnieć, że po pierwsze zaczęło się to w Sopocie, po drugie pokazać dobre, niekoniecznie te najlepsze wzorce i doświadczenia i zastanowić się, w którym kierunku budżet obywatelski nie tylko w Sopocie, ale w Polsce powinien ewoluować. Chcemy porównać modele trójmiejskie. Wydaje się, że przyszedł czas na zmiany w formule budżetu ponieważ inne miasta wyprzedziły Sopot jeśli chodzi o innowacje. Wydaje się, że przyszedł również czas na wcześniejszą debatę, na zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w profesjonalny sposób i dopiero w stosunku do tych potrzeb ogłaszanie priorytetów budżetu obywatelskiego w konkretnym roku. Być może przyszedł również czas na zwiększenie kwoty, żeby to nie był mały procent budżetu, ale znacznie większy, bo większych miastach to ludzie znacznie lepiej niż władze samorządowe wiedzą co jest im najbardziej potrzebne, co szwankuje, co można poprawić, co można ulepszyć i co można zgłosić w budżecie obywatelskim. Tam gdzie ludzie czują, że mają bezpośredni wpływ na to co się realizuje w budżecie obywatelskim frekwencja jest wyższa. Ubolewam, że w Sopocie nie zalicza się do najwyższych. To może być związane z nie do końca klarowną metodą realizacji tego budżetu. Chcemy się zastanowić czy może przyszedł czas na model metropolitalny budżetu obywatelskiego.

alt


alt

Dr Marcin Gerwin


alt

Grażyna Czajkowska i Wojciech Fułek


W pierwszej części konferencji dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwoju mówił o znaczeniu budżetu obywatelskiego jako aktu demokracji bezpośredniej. Grażyna Czajkowska, prezes Fundacji Rozwoju Kocham Sopot, przewodnicząca pierwsze w Polsce Komisji ds. budżetu obywatelskiego przypomniała wprowadzenie pierwszego budżetu obywatelskiego w Sopocie oraz omówiła sopocki model wymieniając jego zalety i wady. Model gdyński budżetu obywatelskiego przedstawiła Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych. Łukasz Domagała z Ogólnopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych mówił o budżecie obywatelskim jako ważnym elemencie integracji i demokracji lokalnej.


W drugiej części odbyły się dwa panele dyskusyjne - "Budżet obywatelski a zadania własne samorządu i rozwiązania legislacyjne" i "Budżet obywatelski jako wyzwanie społeczne".

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items: