Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Siedem lat urzędniczej przepychanki w Sopocie

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 26 maja 2013 12:30

Już siedem lat, od 2007 roku, w Sopocie trwają przepychanki pomiędzy Urzędem Miasta, a firmą Panorama Development.


W połowie 2007 roku Panorama złożyła wniosek do Urzędu Miasta Sopotu o wydanie opinii o przeznaczeniu w planie miejscowym dla działki nr 1 KM 1 położonej przy ul. Kolberga 26-28 w Sopocie. Urząd Miasta odpowiedział, że nie ma planu miejscowego dla tej działki. W tej sytuacji, w niespełna dwa miesiące później, Panorama złożyła wniosek do Urzędu o wydanie decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy dla tej działki. Po tym samy czasie, Urząd zawiadomił Panoramę o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zabudowie mieszkaniowej, wielorodzinnej przy ul. Kolberga 26-28 w Sopocie.


Sprawa wydawała się prosta, trwały nawet rozmowy z naczelnikiem wydziału architektury który stwierdził, że ze względu na korzystną lokalizacje działki jest nawet celowe  wybudowanie w tym miejscu jeszcze wyższej dominanty uzupełniającej obecne osiedle (!) Jednak nagle, po pół roku, wydano decyzje odmawiającą wydania warunków zabudowy. Argumenty odmowy były takie, że jest to działka rolna, a nie budowlana, w studium nic nie jest napisane o budownictwie wielorodzinnym, że jest też problem z miejscami postojowymi a także że budynek…..zakłóci ruch powietrza w dolinie…


Dla Panoramy, co do realizacji tej inwestycji, raptem postawiono strome schody. Zaczęła się papierkowa przepychanka na różne argumenty.
Deweloper planuje budowę 11-kondygnacyjnego budynku, podobnego do okolicznych aby ceny około 80 mieszkań były w miarę przystępne. Tylko takie mieszkania mogą zachęcić do zakupu młode sopockie rodziny „ożywiając” ten fragment miasta. Lokalna szkoła, która posiada spore rezerwy też powinna być zainteresowana napływem młodych ludzi. Póki co, wtóruje w protestach.  W międzyczasie sopoccy radni przyjęli plan zagospodarowania tych terenów i stanowczo stoją na stanowisku, że owszem może być zabudowa mieszkaniowa, ale tylko do czterech kondygnacji. Jakby nie dostrzegali, że w tej okolicy już wcześniej zostało wybudowanych kilkanaście wieżowców.


alt

Koncepcja budynku, który Panorama Development chce wybudować na Brodwinie


Spór do tego stopnia się zaognił, że deweloper ponownie złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na uchwałę sopockich radnych z sierpnia 2012, dotyczącą właśnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Deweloperowi nie opłaca się budowa niskiego budynku, bo włączając w to cenę nabycia gruntu, mieszkania musiałyby być bardzo drogie. Przy obecnej dekoniunkturze na rynku mieszkaniowym, mogły by nie znaleźć nabywców. Deweloper i tak już poniósł dodatkowe liczne koszty zlecając przeprowadzenie różnych analiz. Jedna z nich dotyczyła udowodnienia miejskim urzędnikom, że budowa kolejnego wieżowca na Brodwinie nie wpłynie na zwiększenie korków samochodowych w tej części miasta.


W tych licznych przepychankach, Panorama nieco wcześniej, jeszcze przed 2010 rokiem nie mogąc się doczekać wydania decyzji o warunkach zabudowy, wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Organ ten uznał, że ze względu na notoryczne łamanie prawa przez prezydenta miasta Sopotu odbiera mu prowadzenie tej sprawy i przekazało ją magistratowi w Kartuzach.


Ten uznał, że na Brodwinie może stanąć 11-kondygnacyjny budynek mieszkalny. Decyzję tą podjęto, ale już po uchwaleniu w 2010 roku przez sopockich radnych miejscowego planu. Co prawda Wojewódzki Sąd Administracyjny w 2011 roku unieważnił ten plan, ale już w rok później przegłosowano nowy plan.


Z istotnych poczynań warto wspomnieć, że w maju 2010 roku w lokalnej prasie ukazało się ogłoszenie Panoramy Development Sp. z .o.o „NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE W SOPOCIE”,  informujące o propozycji złożonej Prezydentowi Miasta Sopotu w/s przekazania dziesięciu mieszkań komunalnych w planowanym budynku przy ul. Kolberga 26/28 w Sopocie. Władze miasta nie były zainteresowane taką propozycją.


Z kolei w czerwcu 2010 roku w III LO na Brodwinie odbyły się, zorganizowane przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta Sopotu, konsultacje z mieszkańcami Brodwina w sprawie sposobu zagospodarowania działki przy ul. Kolberga 26/28. Obecni byli radni Miasta Sopotu, przedstawiciele Wydziału Architektury Urzędu Miasta oraz Panoramy. Pojawił się również Prezydent Miasta Sopotu. Na spotkaniu mieszkańcy ul. Kolberga i ul. Cieszyńskiego mogli wypełnić ankietę przygotowaną przeze Radnych. Pomimo zarzutów radnych, że prezydent zakłócił i zmanipulował to spotkanie, ponad 30 % mieszkańców nie miało nic przeciwko planom Panoramy. Z naszej analizy dokumentów planistycznych a w szczególności uwag jakie mieszkańcy dwukrotnie składali do projektów planów wynika paradoks, że projekt budynku wielorodzinnego zyskuje coraz większe poparcie. Głosy za budową wieżowca rozkładają się mniej więcej po połowie, nawet z przewaga za.


Niespełna rok temu, 4 czerwca 2012 roku, odbyła się dyskusja publiczna w Urzędzie Miasta Sopotu na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Brodwino w Sopocie. Wzięli w niej udział: Naczelnik Wydziału Architektury Krzysztof Swędrzyński, Wiceprezydent Miasta Sopotu Bartosz Piotrusiewicz, przedstawiciele Rady Miasta Sopotu, Panoramy Development oraz mieszkańcy Sopotu. Najbardziej aktywna okazała się niezmienna w składzie grupa mieszkańców Brodwina, przeciwników planowanego budynku (bojkotująca inwestycję Panoramy także podczas debaty publicznej, która odbyła się 10.05.2010r.) i wysuwająca niezmienne, niedorzeczne argumenty, wielokrotnie obalane przez Panoramę.


Urzędnicy sopoccy wyrazili dążenie do jak najszybszego zatwierdzenia nowego planu, co urzeczywistniło się w kilka miesięcy później. Ale już wtedy wyczuwało się brak chęci porozumienia z inwestorem, co trwa do dzisiaj.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 żuczek 2013-05-28 06:24
Sotys nie lubi Panoramy, ma wasna ... panoramę na swiat
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież