NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Białoruś w obiektywach gdańskich fotografów

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 24 maja 2013 22:09

W Galerii Fotograficznej Manhattan odbył się wernisaż wystawy fotografii członków Stowarzyszenia "Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne" pod tytułem "Я люблю тебя, Беларусь". Wernisaż odbył się w ramach cyklu "Wspólne korzenie".


Projekt „Wspólne Korzenie” ma na celu podkreślenie wielonarodowościowego charakteru Polski przedwojennej. Obejmuje zbieranie materiału fotograficznego dokumentującego zabytki, pomniki i tablice informacyjne lub pamiątkowe, stanowiące dowody zdarzeń i wspólnej historii jak i współczesnych ludzi. To poszukiwane wspólnych historycznych wydarzeń, powiązań, które stanowią pomost między przeszłością a teraźniejszością i mogą stanowić ważne oparcie dla przyszłości.


alt


alt


Wyjazd na Białoruś odbył się pod koniec marca 2011 roku. Jego efektem są fotografie z Grodna, Starych Wasiliszek, Nieświeża, Nowogródka, Mińska, Mohylewa i innych miejsc. W wyprawie wzięło udział 11 fotografików. Efekt ich wyjazdu można podziwiać w Galerii Fotograficznej Manhattan. Prezentowane są prace: Jolanty Herbutowskiej, Elżbiety Błaszkiewicz, Wojciecha Żaglewskiego, Ryszarda Górnowicza i Jacka Kołakowskiego.


alt


alt


- Genezą projektu "Wspólne korzenie" są wspólne korzenie - wyznał Jacek Kołakowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne". - Historia jest wspólna, polityka pozmieniała granice. Trzeba kultywować to co było piękne na wschodzie czy na zachodzie i na południu. To staramy się przekazać przz fotografię. Na pierwszym wernisażu pokazujemy perełki dobrane kontrastowo. Wśród prac jest między innymi dom w którym urodził się i spędził pierwsze lata swojego życia Czesław Niemen. W kolejnych wystawach będziemy stawiali na różnorodność prac.
Nowe prace mają być pokazywane co 2-3 miesiące.


alt


alt

Z lewej zdjęcie domu w którym wychowywał się Czesław Niemen.


alt


- Współpraca między Białorusią a regionem pomorskim jest bardzo obszerna - stwierdził Aleksandr Korol, Konsul Generalny Republiki Białorusi w Gdańsku. - Jest współpraca gospodarcza bardzo szeroka, w sferze kulturalnej, naukowej, sportowej. Jeśli mówimy o gospodarce to ogólny obrót towarowy między Polską i Białorusią wynosi 3 miliardy dolarów. Nasz okręg konsularny obejmuje pięć województw w tym pomorskie i na niego przypada 1/3, jeśli nie więcej, z puli obrotu towarowego. Województwa w naszym okręgu konsularnym mają bardzo duży potencjał gospodarczy. Wymiana handlowa odbywa się bardzo aktywnie. Bardzo dobrze rozwinięty jest przemysł na bazie polskich inwestycji. Na Białorusi istnieje bardzo dużo wspólnych przedsiębiorstw. To daje bardzo wysoką ocenę naszej współpracy. Zainteresowanie gospodarcze z roku na rok wzrasta, co jest podyktowane między innymi tym, że Białoruś staje się pomostem dla polskich firm do wyjścia na rynek rosyjski i Kazachstanu. Pozytywnie oceniam naszą współpracę. Ta wystawa pokazuje, że nasi polscy przyjaciele są zainteresowani Białorusią jako krajem, społeczeństwem i rozwojem dobrych stosunków.


alt

Aleksandr Korol, Konsul Generalny Republiki Białorusi (w środku), w rozmowie z Anną Firlej, Prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód w Gdańsku


alt


- Celem naszego stowarzyszenie jest działanie na rzecz dobrosąsiedzkich, poprawnych i partnerskich z krajami wschodnimi - powiedziała Anna Firlej, Prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód w Gdańsku. - Dziś konkretnie chodzi o stosunki z Białorusią. Ta wystawa to bardzo cenna inicjatywa ponieważ wyszła od związku fotografików. To są zawodowcy. Pojechali, zobaczyli tą Białoruś na żywo, zrobili zdjęcia i teraz będą je sukcesywnie pokazywać. Te zdjęcia pokazują, że jest wiele mitów i przekłamań na temat dzisiejszej Białorusi. My, czyli pan konsul i nasze stowarzyszenie, staramy się uciekać od polityki. Białoruś to kraj, który trzysta lat żył z nami w symbiozie. To był wspólny organizm. Nigdy nie prowadziliśmy żadnych wojen, żadnych sporów. Wielu Polaków pochodzenia białoruskiego mieszka na terenie województwa pomorskiego, a bardzo dużo Polaków jest na Białorusi.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież