NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Białoruski „Universtar” koncertował w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 maja 2013 15:00

Koncert estradowo-symfonicznej orkiestry Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki „Universtar” odbył się 26 maja w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Koncert został zorganizowany przez Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.


Od maja do lipca 2013 roku Ambasada Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Białoruś organizuje Dni Kultury Białoruś w Polsce. Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach zawartego programu o współpracy na lata 2012-2014 pomiędzy ministerstwami kultury obu państw. Przewiduje on organizację wystaw artystycznych i występów zespołów Białorusi w Warszawie, Sopocie, Gdańsku, Rzeszowie, Bytomiu, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku oraz w innych miastach Polski.


altOrkiestra „Universtar” powstała w 1982 roku, jej założycielem był wielki entuzjasta, artysta i doskonały organizator M.M Sołdatow. W pierwszym okresie działalności zespół był nastawiony na szukanie i profesjonalne przygotowanie młodych artystów estradowych. Obecnie jest on twórczym laboratorium, które wyszukuje i profesjonalnie kształci młode talenty. Obecnie z orkiestrą występuje młode pokolenie wykonawców, w tym Egijazar Faraszijan, który reprezentował Białoruś w 2009 roku na festiwalu Eurowizji wraz z zespołem Trzy plus dwa. Orkiestra posiadająca w repertuarze muzykę różnych gatunków i stylów, ma na swoim koncie sporo sukcesów, m.in. w 2006 roku została laureatem Ósmego Międzynarodowego Konkursu Wykonawców „Biała Ruś".


altPubliczności bardzo do gustu przypadł występ solisty Aleksandra Kowalewa (na zdjęciu powyżej), który znakomicie wykonał Arię Chrystusa z rockopery Jesus Christ Superstar.


Orkiestrą dyrygował Wiaczesław Bartnowski, jeden z najznakomitszych białoruskich dyrygentów, absolwent konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Leningradzie (obecny Petersburg). Obecnie jest profesorem, dziekanem wydziału sztuki muzycznej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Honorowy członek Międzynarodowej Humanistycznej Akademii Europa-Azja. Z powodzeniem łączy występy artystyczne z funkcją dydaktyczną. W 2005 roku jako pierwszy na świecie nagrał na CD Hymn Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wiele koncertuje po świecie.


Podczas gdańskiego koncertu solistka Marina Wasilewskaja dwukrotnie, w tym raz na bis, wykonała piosenkę Maryli Rodowicz "Kolorowe Jarmarki". Dwukrotnie też, w tym raz na bis, orkiestra wykonała piosenkę „Huragan” z repertuaru grupy Scorpions.


altSponsorem głównym koncertu białoruskich artystów była najsilniejsza budowlana marka w Polsce, koncern „Atlas”, której gdański przedstawiciel przekazał głównemu dyrygentowi orkiestry symbol firmy - pluszową maskotkę bociana. I tak jak ptaki te wracają do gniazd, tak i orkiestra białoruska również powinna ponownie zawitać do Gdańska, taką wyrażono nadzieję.


Orkiestrze za występ podziękował Aleksander Korol, Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku. Muzyczną imprezę poprowadziła Marzena Nieczuja Urbańska, aktorka Teatru Wybrzeże.


alt


Liczący prawie 40 osób zespół białoruskiej orkiestry na pamiątkę koncertowania w Gdańsku wykonał sobie pamiątkowe zdjęcia.


W koncercie spośród VIP-ów uczestniczyli: Czesław Elzanowski, członek zarządu województwa pomorskiego, Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Henryk Wojciechowski, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego, były wojewoda gdański, Leszek Glaza, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa, Marek Rintz, burmistrz Pucka, Aleksander Karaczewcew, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Miron Jankiw, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Jelena Wołgina, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, Anna Firlej, prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Polska-Białoruś.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież