Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SLD o przygotowaniach do wybororów samorządowych w 2014 roku

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 26 maja 2013 12:15

O terminie wyborów samorządowych, które odbędą się 7 grudnia 2014 (pierwsza tura) oraz 21 grudnia 2014 (druga tura), poinformowano w Warszawie podczas narady Przewodniczących Rad Powiatowych SLD w miastach na prawach powiatu. Wiele mówiono też o przygotowaniach do wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.


Do Warszawy 25 maja przyjechali szefowie zarządów partii z miast prezydenckich. W siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy ul. Złotej 9,  uczestnicy narady szczególną uwagę zwrócili na zasady i kryteria doboru kandydatów na prezydentów miast, na ramowe plany kampanii samorządowej oraz sposób jej finansowania. Dwaj przedstawiciele pomorskiej SLD Marek Formela z Gdańska i Andrzej Różański z Gdyni, stanowczo opowiedzieli się za dwukadencyjnością.


altZabierając głos w dyskusji, Andrzej Różański, szef gdyńskiej SLD (na zdjęciu drugi z lewej) mówił też o potrzebie wyboru do władz samorządowych właściwych ludzi Lewicy. Przy ewentualnych ich przegranych w wyborach, jak stwierdził, nie należy tego traktować jako porażka. Partia musi z tego wyciągać właściwe wnioski na przyszłość. Różański wskazał na potrzebę dostrzeżenia ewentualnych mankamentów w ordynacji wyborczej, a także optowania za dwukadencyjnoscią.


Szef gdańskiej SLD Marek Formela (na zdjęciu z prawej) również mówił o potrzebie wprowadzenia dwukadencyjności władz lokalnych. Nie może być tak jak dotychczas, że w Trójmieście władza jest ciągle w tych samych rękach. Z perspektywy kraju można rzecz, że w Gdańsku, Sopocie i Gdyni ma monopol na władzę tylko jedna ta sama partia. A przy takim monopolu władzy rodzą się różne wypaczenia i patologie. Prezydenci miast zasiadają w radach nadzorczych kilku spółek, czy są w stanie sprawnie nimi zarządzać? Kolejnym przykładem złego rządzenia jest ponad 64 procentowe zadłużenie Gdańska. Zadłużenie bezpośrednie na mieszkańca grodu nad Motławą na koniec 2011 roku wyniosło 2.461 zł i wzrosło w porównaniu do roku 2010 o 31,7 proc. A prezydent miasta Paweł Adamowicz chwali się, że skutecznie powiększa swój własny majątek. Może więc najwyższa pora, aby przeszedł do sektora prywatnego i otworzył własną restaurację skoro tak lubi chodzić na bankiety. W pomorskim ponadto szwankuje służba zdrowia, szpitale są pozadłużane. Za państwowe pieniądze owszem buduje się i wyposaża szpitale, po czym się je prywatyzuje, jak np. nowy szpital traumatologiczny w Gdańsku. Formela podał też przykład przeforsowania przez radnych PO powierzchniowej stawki ustawy śmieciowej, wbrew woli mieszkańców Gdańska opowiadających się za bardziej logiczną metodą osobową.


Inny mówca Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca podczas narady powiedział, że u nich spółki komunalne nie są sprywatyzowane i przynoszą dochód. Górski zwrócił też uwagę na to, aby SLD w sejmowych rozmowach nie używała natarczywego słownictwa PO. Staraniem SLD powinno być upublicznianie błędów jakie popełnia w rządzeniu PO, aby do społeczeństwa docierały te informacje. 


altW trakcie obrad szef SLD Leszek Miller spotkał się z dziennikarzami na specjalnej konferencji. Zaczęto pytać o wybory w Platformie Obywatelskiej. - To jest wewnętrzna sprawa PO. Te wybory będą miały o tyle znaczenie, jeśli wpłyną na to, co dzieje się w kraju i wśród obywateli. Bo PO traci poparcie nie z powodu własnych wewnętrznych kłopotów, ale dlatego, że w Polsce przybywa bezrobotnych, a ubywa miejsc pracy. Ponadto PKB rośnie wolniej, a wśród obywateli przybywa rozgoryczenia i ubywa nadziei - odpowiadał Miller na pytania dziennikarzy. Według niego, to czy Donald Tusk będzie szefem PO, nie ma dla większości Polaków większego znaczenia. W kraju dzieje się źle, bo to co miało rosnąć, maleje, a co miało maleć, rośnie, a to dotyczy właśnie PKB i bezrobocia.


Podsumowując dyskusję Miller powiedział, że wypłynęło z niej dużo wniosków, które będą stanowiły podstawę do działań organów wykonawczych partii. - Pragniemy przygotować się do zbliżających kampanii jak najlepiej i wykorzystać nasz samorządowy oraz europejski charakter. Nasi kandydaci do wyborów muszą się cechować kompetencją, odwagą i rzetelnością. Miller nawiązał także do  10-tej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, jako podstawy do działań w kampanii do Parlamentu Europejskiego.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież