Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zainaugurowano połączenie lotnicze Gdańska i Lublina

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 26 maja 2013 12:23

Przelot samolotu z Gdańska do Lublina i na trasie powrotnej, zainaugurował 24 maja sezonowe połączenie lotnicze. Nową linię obsługuje spółka „Eurolot”. Loty odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w piątek i niedzielę, w okresie do 31 września. Wylot z Gdańska o godzinie 12.35, a w drogę powrotną do Gdańska o godz. 14.25.Lot trwa niespełna 1,5 godziny. Za podróż w obie strony trzeba zapłacić około 250 złotych. Nowe połączenie zdecydowanie ułatwi lublinianom podróż nad morze w okresie wakacyjnym. Ma także zachęcić mieszkańców Gdańska do odwiedzenia Lublina, szczególnie podczas weekendów i dużych wydarzeń kulturalnych.


W pierwszym rejsie uczestniczyli trójmiejscy dziennikarze, przedstawiciele samorządu Gdańska i Województwa Pomorskiego, dyrekcja Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Urząd Miejski w Gdańsku i Radio Gdańsk pod hasłem „Bądźcie ambasadorami Gdańska w Lublinie!”. Nagrodą był właśnie udział w locie inaugurującym połączenie lotnicze Lublina i Gdańska, w który udało się czworo zwycięzców wraz z osobami towarzyszącymi.


altPodczas lotu do Lublina rzecznik prasowy gdańskiego portu lotniczego Michał Dargacz powiedział, że cieszy każde nowe połączenie lotnicze, bo to oznacza większe wpływy finansowe. Na  sezon letni uruchomionych zostanie wiele atrakcyjnych połączeń lotniczych, w tym, głównie na północ Europy, zwłaszcza do Norwegii. To być może zrekompensuje kilkuprocentową obniżkę jaką ostatnio odnotowano w przewozach pasażerskich w porównaniu do analogicznego okresu z 2012 roku. Ale wówczas magnesem do przylotów do Gdańska były czerwcowe rozgrywki piłkarskie w ramach mistrzostw Europy.  


Wszyscy uczestnicy lotu, po wylądowaniu w Porcie Lotniczym Lublin, udali się autokarem na Plac Zamkowy. Stamtąd przeszli spacerem przez Stare Miasto do lubelskiego Urzędu Miasta.


altPodczas konferencji prasowej w lubelskim ratuszu prezydent Lublina Krzysztof Żuk (na zdjęciu po środku) powiedział: - Trójmiasto jest jednym z głównych kierunków wybieranych przez mieszkańców Lublina na urlop. Mam nadzieje, że z połączenia skorzystają także mieszkańcy północnej Polski, odwiedzając Lublin. Corocznie mamy u nas w czerwcu Noc Kultury, w lipcu Festiwal Graffiti, a w sierpniu święto kuglarzy i artystów nowego cyrku, Jarmark Jagielloński i wiele innych imprez, które będziemy promować w Trójmieście. Cieszy nas fakt, że bilety na przeloty do Gdańska już są wykupywane. Lublinianie dzięki temu połączeniu lotniczemu mają ułatwione dotarcie do portów Gdańska i Gdyni, z których wypływają dalej statkami pasażerskimi głównie do państw skandynawskich. Lublin dysponuje sporą bazą hotelową i hostel;ową. Mamy około 100 tys. studentów, co czwarty mieszkaniec spośród 360 tys. jest osobą uczącą się na studiach. Ma zatem kto podróżować.


Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman powiedział: - Bardzo się cieszę, że rozwój krajowych połączeń lotniczych na niedawno uruchomionym lotnisku zaczynamy właśnie od Gdańska. Mam nadzieję, że nie tylko my, ale również gdańszczanie skorzystają na tym połączeniu. Postaramy się, aby mogli docenić walory turystyczne i krajobrazowe gościnnej Ziemi Lubelskiej. Nie ukrywam, że bardzo liczymy też na to, że sprawne połączenie lotnicze zachęci przedsiębiorców i inwestorów do zainteresowania się naszymi ofertami.


W konferencji uczestniczyli także Mateusz Kokosiński, dyrektor handlowy „Eurolotu”, Krzysztof Wiecki – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, Agnieszka Owczarczak – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Marek Cabaj (Gmina Pruszcz Gdański), Katarzyna Mazanowicz-Heinze (Gdańska Organizacja Turystyczna), Krystyna Hartenberger-Pater (Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna) oraz dyrekcja Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy i dyrekcja Portu Lotniczego Lublin.


W konferencji udział wzięli także przedstawiciele biur podróży i środowisk biznesowych. Goście mieli możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną Lublina i regionu.
- Pierwszy raz jestem w Lublinie, ale mam nadzieję, że dzięki nowemu połączeniu, które tak skraca czas potrzebny do odwiedzenia tego miasta, będę odwiedzała je częściej – powiedziała na konferencji wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. Zachęcała też mieszkańców Lublina do przylatywania do tysiącletniego Gdańska obfitującego w wiele imprez kulturalnych i organizującego duże koncerty na stadionie PGE Arena czy w Filharmonii na Ołowiance.


alt


Koordynatorem wydarzenia był Urząd Miasta Lublina, a jego organizatorami Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublina oraz Zarząd Portu Lotniczego Lublin.


Regularne sezonowe połączenia obu miast uruchomione zostaną 21 czerwca.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież