"Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O... Szósty przejazd tramwaju „Zrób prezent - podziel się sobą” » 6 grudnia po raz szósty po Gdańsku jeździł specjalny tramwaj w ramach akcji „Zrób prezent - podziel ... Radni PiS pytają o udostępnienie Teatru Szekspirowskiego na konwencję ... » Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, złożyli ... Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich » W niedzielę podczas wydarzenia „Dlaczego i po co?” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Szymon Hołownia... Paweł Soloch: Największe ćwiczenia od zimnej wojny » Z ministrem Pawłem Solochem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawia Krzysztof Świątek- Pre... ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA » ​PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obow... ”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH z kłopotami kadrowymi, ale zwycięski
sobota, 07 grudnia 2019 10:22
LOTOS PKH z kłopotami kadrowymi, ale zwycięski
Bez siedmiu graczy przystąpili do meczu z GKS Tychy hokeiści LOTOS P ...
Lechia to Gdańsk…
sobota, 07 grudnia 2019 10:27
Lechia to Gdańsk…
Przed II wojną światową nazwa Lechia była znana we Lwowie. Wprawdz ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rewolucja w kontroli biletów?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 lipca 2015 14:33

Zapytany na Facebooku przez jednego z gdańszczan, Jędrzeja Włodarczyka, o to czy jest możliwość unowocześnienia kontroli biletów, jak chociażby w Amsterdamie, gdzie przy wejściach zamontowane są bramki i skanery biletów, prezydent miasta, Paweł Adamowicz odpowiedział przychylnie. Adamowicz obiecał, że takie lub podobne rozwiązanie zostanie wdrożone w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.Skąd pomysł na rewolucję? Albo chociaż częściową modernizację? Przede wszystkim z frustracji gdańskich pasażerów. Większość z nich porusza się komunikacją korzystając z karty miejskiej. Część z nich nie nosi przy sobie dowodu zakupu biletu okresowego i nie musi pamiętać do kiedy ma ważny bilet. Dodatkowo przecież automaty biletowe nie znajdują się na każdym przystanku, więc nie ma możliwości sprawdzenia daty w każdym miejscu.
Żeby uniknąć ewentualnego stresu podczas kontroli najpierw wypadałoby zastosować rozwiązanie, które stosuje Warszawa czy – żeby daleko nie szukać – Gdynia, czyli czytniki kart w każdym ze środków transportu. W Gdańsku także można sprawdzić ważność swojej karty, ale sięgając do kieszeni lub po laptopa. Jednak przecież nie wszyscy mają smartfony czy inne urządzenia, które pozwolą im mobilnie sprawdzić do kiedy ma się bilet. Czytniki są ogromnym ułatwieniem.


Wielkim fanem ułatwień jest Jędrzej Włodarczyk, przewodniczący zarządu dzielnicy Siedlce. Na Facebooku zapytał prezydenta Pawła Adamowicza co sądzi o wspomnianym wyżej rozwiązaniu z Amsterdamu. - W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych chcemy w całym Gdańskim Obszarze Metropolitalnym właśnie takie rozwiązanie znaleźć, wdrożyć i sfinansować - odpowiedział prezydent. Należy też wspomnieć, że amsterdamska karta miejska działa również w Hadze czy Rotterdamie, czyli na zasadzie tego, nad czym wciąż się w Trójmieście pracuje, czyli jednym biletem dla wszystkich rodzajów transportu.


Sam ZIT jest jednak w kropce. Wszystko wynika z faktu, że trudno o porozumienie i wybranie najlepszej koncepcji unowocześniania systemu kontroli biletów. Wszystko jest wciąż na wstępnym etapie projektowania. Samorządowcy od lat próbują znaleźć złoty środek, który uprościłby system biletowy w metropolii oraz element kontroli opłat za przejazdy. Póki co jednak należy skupić się na wprowadzeniu w życie zintegrowanego biletu dla całej metropolii, a dopiero później systemu jego kontroli. Nie wszystko da się zrobić jednocześnie. Głównie ze względu na ograniczenia finansowe.

goch


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież