Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nowy teatr w Sopocie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 lipca 2015 14:35

„Impro Atak!” to nowa propozycja na improwizacyjnej mapie Polski. Sopocki Teatr Impro postanowił wpisać się w coraz popularniejszy nurt aktorsko-kabaretowy. Spektakle można oglądać w sopockiej PFK przy ul. Moniuszki.Teatr improwizacyjny ma w naszym kraju już całkiem niezłą historię, bo istnieje od około piętnastu lat. Jednak dopiero od kilku zaczyna rosnąć w siłę. Zapewne spora tu zasługa popularyzacji stand-upu. Zrobił również mocny krok jakościowy. Publiczność przyciąga natomiast niepowtarzalność tego rodzaju występów, bo to tak naprawdę ona jest odpowiedzialna za sporą część programu. W przypadku „Impro Atak!” jest też pewien niuans. Widzowie nie tylko podsuwają pomysły w trakcie występu, ale także przed jego rozpoczęciem. Tego typu zagrywki nie tylko budują lepszą więź między sceną a widownią, ale także dają bezpieczny rodzaj interaktywności. Nie musimy się obawiać, że aktorzy wyciągną nas na scenę. Bo tak naprawdę już to zrobili, wyciągając od nas pomysły.


Dzięki temu w trakcie występu mamy multum kuriozalnych rozwiązań, gagów i sytuacji. Bo dzięki zbitce pomysłów rzucany przez publiczność możemy zobaczyć na przykład posła na wakacjach w zakrystii znajdującej się w irańskim hipermarkecie. Tu jest wszystko możliwe. Nie ma barier.


Piątka aktorów z Łodzi proponuje najbardziej klasyczne formy impro-występu. Jest „freeze” (scenka przerywana na komendę „stop” i kolejny gracz zajmuje pozę poprzednika, kontynuując historię), „dyrygent” (improwizowana opowieść kontynuowana przez osobę wskazaną w dowolnym momencie przez prowadzącego), „kwestie z kieszeni” (scenki, podczas których korzystają ze zdań zapisanych na kartkach przez widzów) czy „gatunki filmowo-teatralne” (odgrywanie opowieści w wybranych konwencjach filmowych lub teatralnych). Dodają do tego nieco mniej popularne „wywiad-ręce” (wywiad dziennikarski z bohaterem, któremu rąk użycza schowana za nim improwizatorka), czy „barman”, gdzie kolejni klienci wyśpiewują barmanowi swoje problemy.


Jednak publiczność musi pamiętać o tym, że prowadzący występ Jacek Stefanik będzie stronił od kontekstów polityczno-religijnych. To bardzo bezpieczne dla wykonawcy, jednak często może być nudnawe dla publiczności. Widzowie kabaretowi, a zwłaszcza stand-upu, mają bardzo duży dystans do rzeczywistości i takie rzeczy im nie przeszkadzają. Widać to chociażby podczas występów trójmiejskiego Abordażu czy kiedyś W Gorącej Wodzie Kompani.


Całość wypada całkiem przyjemnie dzięki swojej wspomnianej już różnorodności. Na pewno warto udać się do sopockiej PFK, żeby zapoznać się z łódzką formacją zwłaszcza w kontekście planowanego na listopad „musicalu improwizowanego”.

goch


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież