Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O... Szósty przejazd tramwaju „Zrób prezent - podziel się sobą” » 6 grudnia po raz szósty po Gdańsku jeździł specjalny tramwaj w ramach akcji „Zrób prezent - podziel ... Radni PiS pytają o udostępnienie Teatru Szekspirowskiego na konwencję ... » Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, złożyli ... Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich » W niedzielę podczas wydarzenia „Dlaczego i po co?” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Szymon Hołownia... Paweł Soloch: Największe ćwiczenia od zimnej wojny » Z ministrem Pawłem Solochem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawia Krzysztof Świątek- Pre...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nowy teatr w Sopocie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 lipca 2015 14:35

„Impro Atak!” to nowa propozycja na improwizacyjnej mapie Polski. Sopocki Teatr Impro postanowił wpisać się w coraz popularniejszy nurt aktorsko-kabaretowy. Spektakle można oglądać w sopockiej PFK przy ul. Moniuszki.Teatr improwizacyjny ma w naszym kraju już całkiem niezłą historię, bo istnieje od około piętnastu lat. Jednak dopiero od kilku zaczyna rosnąć w siłę. Zapewne spora tu zasługa popularyzacji stand-upu. Zrobił również mocny krok jakościowy. Publiczność przyciąga natomiast niepowtarzalność tego rodzaju występów, bo to tak naprawdę ona jest odpowiedzialna za sporą część programu. W przypadku „Impro Atak!” jest też pewien niuans. Widzowie nie tylko podsuwają pomysły w trakcie występu, ale także przed jego rozpoczęciem. Tego typu zagrywki nie tylko budują lepszą więź między sceną a widownią, ale także dają bezpieczny rodzaj interaktywności. Nie musimy się obawiać, że aktorzy wyciągną nas na scenę. Bo tak naprawdę już to zrobili, wyciągając od nas pomysły.


Dzięki temu w trakcie występu mamy multum kuriozalnych rozwiązań, gagów i sytuacji. Bo dzięki zbitce pomysłów rzucany przez publiczność możemy zobaczyć na przykład posła na wakacjach w zakrystii znajdującej się w irańskim hipermarkecie. Tu jest wszystko możliwe. Nie ma barier.


Piątka aktorów z Łodzi proponuje najbardziej klasyczne formy impro-występu. Jest „freeze” (scenka przerywana na komendę „stop” i kolejny gracz zajmuje pozę poprzednika, kontynuując historię), „dyrygent” (improwizowana opowieść kontynuowana przez osobę wskazaną w dowolnym momencie przez prowadzącego), „kwestie z kieszeni” (scenki, podczas których korzystają ze zdań zapisanych na kartkach przez widzów) czy „gatunki filmowo-teatralne” (odgrywanie opowieści w wybranych konwencjach filmowych lub teatralnych). Dodają do tego nieco mniej popularne „wywiad-ręce” (wywiad dziennikarski z bohaterem, któremu rąk użycza schowana za nim improwizatorka), czy „barman”, gdzie kolejni klienci wyśpiewują barmanowi swoje problemy.


Jednak publiczność musi pamiętać o tym, że prowadzący występ Jacek Stefanik będzie stronił od kontekstów polityczno-religijnych. To bardzo bezpieczne dla wykonawcy, jednak często może być nudnawe dla publiczności. Widzowie kabaretowi, a zwłaszcza stand-upu, mają bardzo duży dystans do rzeczywistości i takie rzeczy im nie przeszkadzają. Widać to chociażby podczas występów trójmiejskiego Abordażu czy kiedyś W Gorącej Wodzie Kompani.


Całość wypada całkiem przyjemnie dzięki swojej wspomnianej już różnorodności. Na pewno warto udać się do sopockiej PFK, żeby zapoznać się z łódzką formacją zwłaszcza w kontekście planowanego na listopad „musicalu improwizowanego”.

goch


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież