Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

SLD za wspólnym startem lewicy do Sejmu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lipca 2015 08:16

Nie wiadomo pod jakim szyldem - "Zjednoczona lewica" czy "Porozumienie lewicy" - ale wspólnie! Po 5-godzinnej dyskusji 59 członków Rady Krajowej SLD było "za", 12 "przeciw", a 5 wstrzymało się od głosu. Leszek Miller, szef SLD, jednoznacznie opowiedział się za wyborem takiego rozwiązania. - Uważam się za patriotę SLD, ale w trudnej sytuacji powinniśmy opowiedzieć się za zjednoczona lewicą.Przebieg negocjacji, które przez kilka tygodni toczyły się pod egidą OPZZ, przedstawił sekretarz generalny SLD, Krzysztof Gawkowski. Ujawnił m.in. że był taki moment, w którym pozostali partnerzy zgłosili łącznie zapotrzebowanie na ponad 50 pierwszych miejsc na listach wyborczych w... 41 okręgach. Ostatecznie ustalono, że partnerzy SLD w koalicyjnym komitecie wyborczym obsadzą 12 pierwszych miejsc, na przykład "jedynką" w Lublinie chce być Janusz Palikot, który w wyborach prezydenckich nie osiągnął 1,5 proc. poparcia.


Paulina Piechna Więckiewicz, wiceprzewodnicząca SLD, która uczestniczyła w pracach zespołu programowego przedstawiła uzgodnione minimum programowe przyszłej koalicji. Oparte jest ono o przepisy Konstytucji RP i opisane jest w trzech punktach: państwo sprawiedliwości społecznej, państwo przyjazne dla obywateli, państwo równych szans i praw.


Zabierając w głos w dyskusji Joanna Senyszyn zwróciła uwagę, że nie będzie jednej listy lewicy, bo Partia Razem i Biało-czerwoni wykluczają wspólny start. Rozważała, czy aby samodzielność SLD nie jest ważniejsza niż krótkotrwały uzysk wyborczy, tym bardziej, że główne media nie lubią lewicy jakkolwiek by się nie nazywała.


W dyskusji głos zabierali m.in. Włodzimierz Czarzasty, Dariusz Joński, Jerzy Wenderlich, Bogusław Liberadzki, Katarzyna Piekarska, Stanisław Kiereński, Janusz Zemke - wszyscy opowiedzieli się za koalicyjnym startem w wyborach parlamentarnych, a także Bogusław Wontor, Jacek Czerniak, którzy stawiali na samodzielność SLD.


- Decyzja Rady Krajowej SLD kończy czas spekulacji i domysłów, okoliczności startu zostały zdefiniowane, to jest dla wyborców lewicy, czyli dla około 20 procent Polaków dobra wiadomość, bo mają pewność, że ich głosy dadzą polityczną jakość w nowym parlamencie, że ich prawa zapisane w rozdziale II Konstytucji będą miały reprezentanta i obrońcę - powiedział szef pomorskiego SLD, Jerzy Śnieg.


Rada Krajowa w przyjętej uchwale dopuszcza jednak taką możliwość, że w przypadku fiaska negocjacji koalicyjnych, SLD będzie gotowy do samodzielnego startu. Jak zauważył Tadeusz Iwiński, cytując chińską mądrość: "Mądry nie ryzykuje życia dla... utrzymania życia".


Zaapelowano także do prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, o rezygnację z pozbawionego sensu i ogłoszonego w wyborczej gorączce, wrześniowego referendum.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież