Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi... Wasze Historie Po Oruńsku: podróż w czasie do roku 1901 » 30 grudnia w Stacji Orunia odbyła się premiera szóstego numeru gazetki "Wasze Historie Po Oruńsku". ...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Sparingowe plany gdańskich żużlowców
czwartek, 16 stycznia 2020 12:34
Sparingowe plany gdańskich żużlowców
Co najmniej pięć treningów punktowanych odjadą zawodnicy Zdunek Wy ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

SLD za wspólnym startem lewicy do Sejmu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lipca 2015 08:16

Nie wiadomo pod jakim szyldem - "Zjednoczona lewica" czy "Porozumienie lewicy" - ale wspólnie! Po 5-godzinnej dyskusji 59 członków Rady Krajowej SLD było "za", 12 "przeciw", a 5 wstrzymało się od głosu. Leszek Miller, szef SLD, jednoznacznie opowiedział się za wyborem takiego rozwiązania. - Uważam się za patriotę SLD, ale w trudnej sytuacji powinniśmy opowiedzieć się za zjednoczona lewicą.Przebieg negocjacji, które przez kilka tygodni toczyły się pod egidą OPZZ, przedstawił sekretarz generalny SLD, Krzysztof Gawkowski. Ujawnił m.in. że był taki moment, w którym pozostali partnerzy zgłosili łącznie zapotrzebowanie na ponad 50 pierwszych miejsc na listach wyborczych w... 41 okręgach. Ostatecznie ustalono, że partnerzy SLD w koalicyjnym komitecie wyborczym obsadzą 12 pierwszych miejsc, na przykład "jedynką" w Lublinie chce być Janusz Palikot, który w wyborach prezydenckich nie osiągnął 1,5 proc. poparcia.


Paulina Piechna Więckiewicz, wiceprzewodnicząca SLD, która uczestniczyła w pracach zespołu programowego przedstawiła uzgodnione minimum programowe przyszłej koalicji. Oparte jest ono o przepisy Konstytucji RP i opisane jest w trzech punktach: państwo sprawiedliwości społecznej, państwo przyjazne dla obywateli, państwo równych szans i praw.


Zabierając w głos w dyskusji Joanna Senyszyn zwróciła uwagę, że nie będzie jednej listy lewicy, bo Partia Razem i Biało-czerwoni wykluczają wspólny start. Rozważała, czy aby samodzielność SLD nie jest ważniejsza niż krótkotrwały uzysk wyborczy, tym bardziej, że główne media nie lubią lewicy jakkolwiek by się nie nazywała.


W dyskusji głos zabierali m.in. Włodzimierz Czarzasty, Dariusz Joński, Jerzy Wenderlich, Bogusław Liberadzki, Katarzyna Piekarska, Stanisław Kiereński, Janusz Zemke - wszyscy opowiedzieli się za koalicyjnym startem w wyborach parlamentarnych, a także Bogusław Wontor, Jacek Czerniak, którzy stawiali na samodzielność SLD.


- Decyzja Rady Krajowej SLD kończy czas spekulacji i domysłów, okoliczności startu zostały zdefiniowane, to jest dla wyborców lewicy, czyli dla około 20 procent Polaków dobra wiadomość, bo mają pewność, że ich głosy dadzą polityczną jakość w nowym parlamencie, że ich prawa zapisane w rozdziale II Konstytucji będą miały reprezentanta i obrońcę - powiedział szef pomorskiego SLD, Jerzy Śnieg.


Rada Krajowa w przyjętej uchwale dopuszcza jednak taką możliwość, że w przypadku fiaska negocjacji koalicyjnych, SLD będzie gotowy do samodzielnego startu. Jak zauważył Tadeusz Iwiński, cytując chińską mądrość: "Mądry nie ryzykuje życia dla... utrzymania życia".


Zaapelowano także do prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, o rezygnację z pozbawionego sensu i ogłoszonego w wyborczej gorączce, wrześniowego referendum.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież