Kwiaty przy tablicy pomordowanych Gedanistów » Westerplatte, Poczta Polska i Gedania to trzy najważniejsze dla Polaków miejsca w przedwojennym Gdań... Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

SLD za wspólnym startem lewicy do Sejmu

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lipca 2015 08:16

Nie wiadomo pod jakim szyldem - "Zjednoczona lewica" czy "Porozumienie lewicy" - ale wspólnie! Po 5-godzinnej dyskusji 59 członków Rady Krajowej SLD było "za", 12 "przeciw", a 5 wstrzymało się od głosu. Leszek Miller, szef SLD, jednoznacznie opowiedział się za wyborem takiego rozwiązania. - Uważam się za patriotę SLD, ale w trudnej sytuacji powinniśmy opowiedzieć się za zjednoczona lewicą.Przebieg negocjacji, które przez kilka tygodni toczyły się pod egidą OPZZ, przedstawił sekretarz generalny SLD, Krzysztof Gawkowski. Ujawnił m.in. że był taki moment, w którym pozostali partnerzy zgłosili łącznie zapotrzebowanie na ponad 50 pierwszych miejsc na listach wyborczych w... 41 okręgach. Ostatecznie ustalono, że partnerzy SLD w koalicyjnym komitecie wyborczym obsadzą 12 pierwszych miejsc, na przykład "jedynką" w Lublinie chce być Janusz Palikot, który w wyborach prezydenckich nie osiągnął 1,5 proc. poparcia.


Paulina Piechna Więckiewicz, wiceprzewodnicząca SLD, która uczestniczyła w pracach zespołu programowego przedstawiła uzgodnione minimum programowe przyszłej koalicji. Oparte jest ono o przepisy Konstytucji RP i opisane jest w trzech punktach: państwo sprawiedliwości społecznej, państwo przyjazne dla obywateli, państwo równych szans i praw.


Zabierając w głos w dyskusji Joanna Senyszyn zwróciła uwagę, że nie będzie jednej listy lewicy, bo Partia Razem i Biało-czerwoni wykluczają wspólny start. Rozważała, czy aby samodzielność SLD nie jest ważniejsza niż krótkotrwały uzysk wyborczy, tym bardziej, że główne media nie lubią lewicy jakkolwiek by się nie nazywała.


W dyskusji głos zabierali m.in. Włodzimierz Czarzasty, Dariusz Joński, Jerzy Wenderlich, Bogusław Liberadzki, Katarzyna Piekarska, Stanisław Kiereński, Janusz Zemke - wszyscy opowiedzieli się za koalicyjnym startem w wyborach parlamentarnych, a także Bogusław Wontor, Jacek Czerniak, którzy stawiali na samodzielność SLD.


- Decyzja Rady Krajowej SLD kończy czas spekulacji i domysłów, okoliczności startu zostały zdefiniowane, to jest dla wyborców lewicy, czyli dla około 20 procent Polaków dobra wiadomość, bo mają pewność, że ich głosy dadzą polityczną jakość w nowym parlamencie, że ich prawa zapisane w rozdziale II Konstytucji będą miały reprezentanta i obrońcę - powiedział szef pomorskiego SLD, Jerzy Śnieg.


Rada Krajowa w przyjętej uchwale dopuszcza jednak taką możliwość, że w przypadku fiaska negocjacji koalicyjnych, SLD będzie gotowy do samodzielnego startu. Jak zauważył Tadeusz Iwiński, cytując chińską mądrość: "Mądry nie ryzykuje życia dla... utrzymania życia".


Zaapelowano także do prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, o rezygnację z pozbawionego sensu i ogłoszonego w wyborczej gorączce, wrześniowego referendum.
GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież