Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie?

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 września 2020 16:48

Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej przez środowisko gdańskiej władzy.


Było zabawnie. Agnieszka Owczarczak (PO), przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, beneficjentka rządowego programu "500+", powtarzała refren o przymiotach demokracji: wolności, równości i sprawiedliwości. Z wypowiedzi zdaje się wynikać, że deficyt tych wartości - lub rzeczy jako... rzecze A. Dulkiewicz - łączy się z wynikami ostatnich demokratycznych wyborów.


Na cnotę sprawiedliwego osądu czeka zaś w sądzie inna spikerka demokratycznego bon tonu, eurodeputowana Magdalena Adamowicz. Prawdopodobnie wtedy definitywnie wyjaśni publiczności gdańskiej skąd ma 400 tys. złotych, których, zdaniem śledczych, mieć nie powinna. Parlamentarzystka oświeciła zebranych przyjaciół demokracji gdańskiej wyjaśnieniem kim jest zdrajca Polski: "jest nim ten, kto myli demokrację z bolszewickim zamordyzmem".


Niezbyt było to taktowne wobec mówcy kolejnego, Aleksandra Żubrysa, przewodniczącego gdańskiej rady senioralnej, który 16 stycznia 1982 roku, w przyjemnej, demokratycznej atmosferze stanu wojennego, objął funkcję sekretarza Komitetu Dzielnicowego PZPR - i pełnił ją starannie do 6 marca 1986. Jak się okazało, reprezentant partii dyktatury proletariatu "przez kilkadziesiąt lat okresu powojennego dowiadywał się co to jest demokracja, co to są prawa człowieka i praworządność".


Tę zaś pod siedzibą KD PZPR Gdańsk-Śródmieście na Hucisku w 1982 roku wprowadzały czołgi i zwarte oddziały ZOMO. Wspomnienie tych chwil połączyło przed Dworem Artusa działaczy PO i weterana PZPR. Tym bardziej, że A. Żubrys posiadł w demokracji ludowej, którą praktykował, umiejętność oddzielania "ziarna od plew".


Odpowiadając za nomenklaturę gospodarczą na swoim terytorium istotnie błędów kadrowych nie popełniał. Jego dawni partyjni podopieczni świetnie odnaleźli się w strukturach lobbingowych nowej elity gdańskiego biznesu. Dziwne, ale jeszcze 20 lat temu, mąż wdowy uważał, że A. Żubrys odpowiadał światowi wartości NSDAP. Był to sąd niestosowny i P. Adamowicz z niego się wycofał. Za to uczący się pilnie zasad nowej demokracji A. Żubrys, jak to ujawniła zdumionym członkom SLD Krystyna Gozdawa Nocoń, poprowadził kandydata lewicy na funkcję włodarza miasta, Krzysztofa Andruszkiewicza, przed oblicze urzędującego prezydenta na międzypartyjne konsultacje.


Dialektyka czasu oraz interesów buduje współczesną wartość demokracji. Przez Ruch Młodej Polski szedł do niej ojciec prezydent Gdańska, Zbigniew Dulkiewicz, a przez partie centralizmu demokratycznego A. Żubrys. Na przedprożach Dworu Artusa nowa symboliczna koalicja PO-PZPR wygląda całkiem, całkiem...

(gg)Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież