Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie?

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 września 2020 16:48

Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej przez środowisko gdańskiej władzy.


Było zabawnie. Agnieszka Owczarczak (PO), przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, beneficjentka rządowego programu "500+", powtarzała refren o przymiotach demokracji: wolności, równości i sprawiedliwości. Z wypowiedzi zdaje się wynikać, że deficyt tych wartości - lub rzeczy jako... rzecze A. Dulkiewicz - łączy się z wynikami ostatnich demokratycznych wyborów.


Na cnotę sprawiedliwego osądu czeka zaś w sądzie inna spikerka demokratycznego bon tonu, eurodeputowana Magdalena Adamowicz. Prawdopodobnie wtedy definitywnie wyjaśni publiczności gdańskiej skąd ma 400 tys. złotych, których, zdaniem śledczych, mieć nie powinna. Parlamentarzystka oświeciła zebranych przyjaciół demokracji gdańskiej wyjaśnieniem kim jest zdrajca Polski: "jest nim ten, kto myli demokrację z bolszewickim zamordyzmem".


Niezbyt było to taktowne wobec mówcy kolejnego, Aleksandra Żubrysa, przewodniczącego gdańskiej rady senioralnej, który 16 stycznia 1982 roku, w przyjemnej, demokratycznej atmosferze stanu wojennego, objął funkcję sekretarza Komitetu Dzielnicowego PZPR - i pełnił ją starannie do 6 marca 1986. Jak się okazało, reprezentant partii dyktatury proletariatu "przez kilkadziesiąt lat okresu powojennego dowiadywał się co to jest demokracja, co to są prawa człowieka i praworządność".


Tę zaś pod siedzibą KD PZPR Gdańsk-Śródmieście na Hucisku w 1982 roku wprowadzały czołgi i zwarte oddziały ZOMO. Wspomnienie tych chwil połączyło przed Dworem Artusa działaczy PO i weterana PZPR. Tym bardziej, że A. Żubrys posiadł w demokracji ludowej, którą praktykował, umiejętność oddzielania "ziarna od plew".


Odpowiadając za nomenklaturę gospodarczą na swoim terytorium istotnie błędów kadrowych nie popełniał. Jego dawni partyjni podopieczni świetnie odnaleźli się w strukturach lobbingowych nowej elity gdańskiego biznesu. Dziwne, ale jeszcze 20 lat temu, mąż wdowy uważał, że A. Żubrys odpowiadał światowi wartości NSDAP. Był to sąd niestosowny i P. Adamowicz z niego się wycofał. Za to uczący się pilnie zasad nowej demokracji A. Żubrys, jak to ujawniła zdumionym członkom SLD Krystyna Gozdawa Nocoń, poprowadził kandydata lewicy na funkcję włodarza miasta, Krzysztofa Andruszkiewicza, przed oblicze urzędującego prezydenta na międzypartyjne konsultacje.


Dialektyka czasu oraz interesów buduje współczesną wartość demokracji. Przez Ruch Młodej Polski szedł do niej ojciec prezydent Gdańska, Zbigniew Dulkiewicz, a przez partie centralizmu demokratycznego A. Żubrys. Na przedprożach Dworu Artusa nowa symboliczna koalicja PO-PZPR wygląda całkiem, całkiem...

(gg)Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież