Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada niepodległości po raz kolejny przejdzie ulicami Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 listopada 2013 10:34

Coroczna parada niepodległości po raz jedenasty wyruszy w Gdańsk zmienioną trasą. Na 11 listopada zaplanowano wiele pokazów mających urozmaicić to wydarzenie i przyciągnąć jeszcze większą rzeszę ludzi.Parada organizowana jest od 2003 roku przez Stowarzyszenie SUM, zajmujące się organizacją imprez o charakterze patriotycznym, nawiązujących do tradycji Gdańska i regionu. Każdego roku parada  gromadzi ponad 20 tys. uczestników, w tym wielu znanych artystów, działaczy społecznych i polityków. W zeszłych latach uczestniczyli w niej m. in. Pani prezydentowa Danuta Wałęsa, była minister edukacji Katarzyna Hall, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, francuski muzyk Jean Michel Jarre czy szwedzki zespół metalowy Sabaton. Tegorocznymi gośćmi specjalnymi będą kpt. Weronika Sebastianowicz, żołnierz AK i działaczka polska na Białorusi, przedstawiciele zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz. Ponadto paradzie towarzyszyć będą liczni uczniowie gdańskich szkół, grupy rekonstrukcyjne oraz stowarzyszenia historyczne.

Dzień parady poprzedzony jest wydarzeniami towarzyszącymi zorganizowanymi w Kinie Neptun. 9 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert Tadka Polkowskiego "Niewygodna prawda". 10 listopada od godz. 17.00 można zaś wybrać się na pokaz filmów dokumentalnych, po którym nastąpi dyskusja pt. "Bohaterstwo, patriotyzm, edukacja" pod przewodnictwem Adama Hlebowicza, z udziałem Weroniki Sebastianowicz, Grzegorza Berendta oraz Arkadiusza Gołębiewskiego.

Tegoroczna parada niepodległości spotkała się również ze szczególnym zainteresowaniem zza granicy. W Gdańsku gościć będą dwie drużyny harcerskie z Białorusi i Rosji oraz członkowie hiszpańskiej organizacji "Poland first to fight". Dodatkowo udział wezmą także członkowie "Stowarzyszenia Inicjatyw Polonijnych" zrzeszających Polaków zamieszkujących obwód kaliningradzki.


alt


- Chcemy, by orszak parady, który był w poprzednich latach schowany na Targu Rybnym, tym razem, zanim wyruszy na trasę, w całości zaprezentował się publiczności. Dzięki temu, że orszak będzie się formował na Podwalu Staromiejskim, wszystkie grupy rekonstrukcyjne, pojazdy zabytkowe, husaria na koniach czy ułani będą stali już od godz. 9.30 i przez godzinę będzie można sobie na nich popatrzeć czy porobić z nimi zdjęcia – powiedział Adam Hlebowicz, Stowarzyszenie SUM.

Początek formowania się parady wyznaczono na godzinę 9 na Podwalu Staromiejskim (czoło parady znajdować się będzie na wysokości Hali Targowej). O 10:30 nastąpi wymarsz parady przez ulice Rajską, Heweliusza, Korzeną i Kowalską na Targ Drzewny pod pomnik Sobieskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty przez uczestników, a najważniejsi z nich będą mieli okazję przemówić do zgromadzonych. Przy akompaniamencie chóru zostaną odśpiewane hymn narodowy i inne pieśni patriotyczne. O godz. 11:50 uczestnicy będą mogli wziąć udział w uroczystej mszy za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej bądź przejść na Targ Węglowy, gdzie odbędą się pokazy historyczne grup rekonstrukcyjnych. Ponadto inscenizacja podziemnej drukarni opozycyjnej lat 80., pokazy sprzętów wojskowych i ratowniczych, prezentacje kultowych samochodów, w tym autobusu Ikarus 260.

Prócz pokazów, uczestników czeka także konkurs na najlepszą modową stylizację lat 20. i 30..
Koniec parady planowany jest na godz. 14.

Alicja Kołbuc


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 patriotka 2013-11-06 13:37
zapowiada się bardzo ciekawie, na pewno się wybiorę:)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież