Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po spotkaniu z prezydentem Adamowiczem: Jasień to nie jest gdańska prowincja

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 kwietnia 2012 13:49

Osiedle Jasień było w środę miejscem spotkania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z mieszkańcami w cyklu „Mój Dom, Moja Dzielnica, Moje Miasto”. W spotkaniu z prezydentem i urzędnikami magistratu uczestniczyło około dwustu mieszkańców.Wstępem do spotkania z mieszkańcami były ankiety przesłane przez mieszkańców osiedla Jasień. W głosowaniu internetowym internauci wskazali priorytetowe tematy: stan dróg i chodników, komunikację miejską oraz sport i rekreację. 


Od godz. 16. w szkolnych korytarzach zaczęły ustawiać się stoiska informacyjne miejskich instytucji wyposażone w przeróżne  gadżety parasolki, breloki, znaczki, materiały promocyjne, a nawet cukierki – „krówki” przygotowane przez GIK. Ten zabieg miał z jednej strony zachęcić mieszkańców do zapoznania się z planami komunalnymi, jak i rozładować być może napiętą atmosferę spotkań mieszkańców z lokalnymi włodarzami. Mieszkańcy osiedli Jasień i Wiszące Ogrody mogli więc zapoznać się z zakresem zadań m.in. Gdańskich Inwestycji Komunalnych, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Saur Neptun Gdańsk, Referatu Profilaktyki i Promocji Zdrowia, Biura Rozwoju Gdańska, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na biurku Wydziału Obsługi Mieszkańców przyjmowane były wnioski mieszkańców. Nie zabrakło też Straży Miejskiej w Gdańsku i Zarządu Transportu Miejskiego. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaczął od zachwalania własnych dokonań.


- W latach 2010-15 na inwestycje przeznaczonych zostanie 4,3 miliardy złotych. Miasto, ten zespół trzydziestu czterech dzielnic, wykorzystuje dobry czas na pozyskiwanie środków unijnych. Zapewniliśmy konieczny przy korzystaniu z unijnego wsparcia, wkład własny – wyliczył Adamowicz i przypomniał, że korzystanie z pieniędzy unijnych będzie możliwe do końca 2014 roku. Zatem w 2015 roku będzie możliwe jedynie dokończenie inwestycji już rozpoczętych. Jednak miejscy planiści zakładają, że kolejne pieniądze unijne będzie można pozyskiwać jeszcze do 2020 roku. Czy tak będzie w rzeczywistości – decyzja leży po stronie Brukseli. Prezydent Gdańska asekurował się przed obwinieniem o zbyt wolne tempo rozwoju nadmotławskiego grodu.
- Poziom życia w Rotterdamie czy Hamburgu osiągniemy za dwadzieścia lat. Tego nie da się przeskoczyć, tempa nadrabiania zaległości powstałych po 1945 roku nie da się oszukać. Luka cywilizacyjna będzie zasypana – obiecywał Adamowicz.


Obywatele, podatnicy, wyborcy słuchali tych zapewnień ze spokojem. Tym bardziej, że spotkanie z mieszkańcami zaczęło się od miłego akcentu. Za szczególną działalność na rzecz społeczności lokalnej, prezydent Gdańska wyróżnił  Magdalenę Nowicką, przewodniczącą Zarządu Osiedla Jasień i redaktor naczelną osiedlowej gazetki „Dzwonek Jasieński”, Iwonę Wilkowską, nauczycielkę wf w SP 85 na Jasieniu, a zarazem prezeskę i trenerkę Klubu Jasieniak oraz ks. Zygmunta Słomskiego, proboszcza parafii rzymsko-katolickiej pw. Św. Doroty z Mątów, animatora społeczności lokalnej. Później przyszedł czas na dyskusję i zadawanie pytań. Okazało się, że mieszkańców nie interesuje li tylko stan dróg i chodników. Zaczęło się od pytań o tereny rekreacyjne. Zarówno prezydent Adamowicz, jak jego zastępca Andrzej Bojanowski starali się przekonać, że tereny rekreacyjne w mieście powstają. Tyle, że nie na Jasieniu. Miejscy włodarze podparli się przykładem Jelitkowa i Zaspy oraz Parkiem im. Reagana w pasie nadmorskim. Mieszkańcy innych dzielnic powinni zatem korzystać ze ścieżek rowerowych i komunikacji miejskiej by dotrzeć do stref wypoczynku.  Jasień musi poczekać, ale plan jest. To projekt zbiornika retencyjnego Jasień, który ma powstać kosztem 12 mln złotych, a wokół niego do 2015 r. mają być zorganizowane tereny rekreacyjne.


alt


Ciągi komunikacyjne to oczywiście w skali makro projekty skomunikowania Gdańska Południe, czyli ciąg dalszy prac na węźle Szadółki i Karczemki, przebudowa Jabłoniowej, Pomorska Kolej Metropolitalna. Jednak mieszkańców ciekawiło głównie to, co dotyczy ich ulicy. Chodnik nie poprowadzony do przystanku autobusu 127, likwidacja kursowania linii autobusowych, to, gdzie młodzież ma uprawiać sport. Nie udało się więc tych mikroproblemów przykryć „globalną” polityką miasta. Tutaj miejscy urzędnicy odwoływali się do wypełnienia ankiet rozdanych podczas spotkania i obiecali, że wszelkie sugestie wnikliwie rozpatrzą. Jednak jak mantra powtarzane było zdanie, że przede wszystkim miasto skupia się na inwestycjach dofinansowywanych z Unii Europejskiej. Zatem na te „drobne” kwestie czas przyjdzie de facto za dwa-trzy lata. Jest też konkret. To skrzyżowanie ul. Pólnicy z ul. Kartuską, którego przebudowa ma ruszyć w wakacje i zakończyć się pod koniec sierpnia. Mieszkańcy Wiszących Ogrodów starali się dowiedzieć, co miasto zrobi, by ciężarówki nie rozjeżdżały dróg wewnątrz osiedla, jak ulice Przytulna i Sympatyczna.


- Nie możemy zabronić budującym nowe osiedla poruszania się po drogach. Czy mamy przesunąć ten ruch w inny rejon miasta, gdzie też są mieszkańcy? Budujcie tylko nie w naszym sąsiedztwie? Tak nie rozumujmy, litości – mówił wiceprezydent Maciej Lisicki.
Inny problem komunikacyjny to czas dojazdu z Jasienia na lotnisko. Otóż jeden z mieszkańców zauważył, że trwa on do dwóch godzin – o ile podróżuje się środkami komunikacji miejskiej.


Wiceprezydent Andrzej Bojanowski błysnął poczuciem humoru, kiedy rozwiewając obawy mieszkańców o ryzyko związane z gigantycznym parkingiem przy Auchan na czas Euro 2012 stwierdził:
- To ryzyko będzie mniejsze przynajmniej o 25 procent, bo kierujący autami muszą być trzeźwi – puentował wiceprezydent odpowiedzialny za politykę gospodarczą.


Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Mój Dom, Moja Dzielnica, Moje Miasto” dotyczyć będzie spraw mieszkańców osiedla Brzeźno i odbędzie się 24 maja 2012 24 maja 2012 r. w godz. 17.00-18.30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. I. Krasickiego 10.


I tym razem na stronie internetowej www.gdansk.pl zamieszczona jest ankieta służąca wskazaniu przykładów wymagających podjęcia działań przez urzędników i służby komunalne.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Mcg 2012-04-13 19:20
A po Euro 2012 - stadionowy smutek... i przeinwestowani e w nadziei na iluzoryczny urobek promocyjny
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież