Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk w hołdzie ofiarom sowieckiego totalitaryzmu

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 13 kwietnia 2012 16:28

Gdańszczanie uczcili pamięć ofiar sowieckiego totalitaryzmu. Uroczystość odbyła się w piątek, 13 kwietnia 2012 r. przed południem u stóp pomnika Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.Gdański magistrat reprezentował wiceprezydent Maciej Lisicki. Wśród kombatantów byli reprezentanci Gdańskiej Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków Oddział Gdańsk. Wśród delegacji była m.in. prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku Hanna Śliwa – Wielesiuk i prezes Związku Sybiraków prof. Stefan Angielski. Wśród uczestników uroczystości byli też przedstawiciele SLD.
- Tam gdzie kształtowała się polska historia, gdzie wykuwała się nasza tożsamość tam też powinna być i jest polska lewica – powiedział Marek Formela, przewodniczący Rady Miejskiej gdańskiego SLD.


13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 72. rocznica II masowej zsyłki Polaków na dalekowschodnie tereny Związku Sowieckiego. Jest obchodzony na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2007 r.


- W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – uchwalili posłowie Sejmu, którego marszałkiem był wówczas obecny prezydent RP Bronisław Komorowski.


13 kwietnia to też data ujawnienia zbrodni katyńskiej w 1943 r. Wówczas w wydawanych polskojęzycznych gazetach okupujący Polskę narodowo-socjalistyczne Niemcy opublikowali komunikaty o odkryciu masowych grobów pod Smoleńskiem i widomość tą podało Radio Berlin. w nocy z 25 na 26 kwietnia polski ambasador Tadeusz Romer otrzymał notę o zerwaniu stosunków dyplomatycznych. Jest to też data, w której w 1990 r. ZSRS przyznał, że to władze stalinowskiego państwa są odpowiedzialne za zbrodnię. Wiosną 1940 roku straciło życie co najmniej 21 768 obywateli polskich, wśród nich 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji władz ZSRS podjętej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) . Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonali funkcjonariusze policji politycznej - NKWD.  Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Konwoje z obozu w Kozielsku do miejsca kaźni w lesie katyńskim były organizowane od 3 kwietnia do 12 maja. Wśród ofiar zbrodni znaleźli się m.in. kontradmirał Xawery Czernicki generałowie Bronisław Bohatyrewicz (Bohaterewicz), Henryk Minkiewicz i Mieczysław Smorawiński, naczelny rabin WP mjr Baruch Steinberg a także jedna kobieta – ppor. pilot Janina Lewandowska. 13 kwietnia 1990 roku Moskwa przyznała, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
ASG  
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież