Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk w hołdzie ofiarom sowieckiego totalitaryzmu

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 13 kwietnia 2012 16:28

Gdańszczanie uczcili pamięć ofiar sowieckiego totalitaryzmu. Uroczystość odbyła się w piątek, 13 kwietnia 2012 r. przed południem u stóp pomnika Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.Gdański magistrat reprezentował wiceprezydent Maciej Lisicki. Wśród kombatantów byli reprezentanci Gdańskiej Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków Oddział Gdańsk. Wśród delegacji była m.in. prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku Hanna Śliwa – Wielesiuk i prezes Związku Sybiraków prof. Stefan Angielski. Wśród uczestników uroczystości byli też przedstawiciele SLD.
- Tam gdzie kształtowała się polska historia, gdzie wykuwała się nasza tożsamość tam też powinna być i jest polska lewica – powiedział Marek Formela, przewodniczący Rady Miejskiej gdańskiego SLD.


13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 72. rocznica II masowej zsyłki Polaków na dalekowschodnie tereny Związku Sowieckiego. Jest obchodzony na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2007 r.


- W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – uchwalili posłowie Sejmu, którego marszałkiem był wówczas obecny prezydent RP Bronisław Komorowski.


13 kwietnia to też data ujawnienia zbrodni katyńskiej w 1943 r. Wówczas w wydawanych polskojęzycznych gazetach okupujący Polskę narodowo-socjalistyczne Niemcy opublikowali komunikaty o odkryciu masowych grobów pod Smoleńskiem i widomość tą podało Radio Berlin. w nocy z 25 na 26 kwietnia polski ambasador Tadeusz Romer otrzymał notę o zerwaniu stosunków dyplomatycznych. Jest to też data, w której w 1990 r. ZSRS przyznał, że to władze stalinowskiego państwa są odpowiedzialne za zbrodnię. Wiosną 1940 roku straciło życie co najmniej 21 768 obywateli polskich, wśród nich 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji władz ZSRS podjętej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) . Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonali funkcjonariusze policji politycznej - NKWD.  Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach. Konwoje z obozu w Kozielsku do miejsca kaźni w lesie katyńskim były organizowane od 3 kwietnia do 12 maja. Wśród ofiar zbrodni znaleźli się m.in. kontradmirał Xawery Czernicki generałowie Bronisław Bohatyrewicz (Bohaterewicz), Henryk Minkiewicz i Mieczysław Smorawiński, naczelny rabin WP mjr Baruch Steinberg a także jedna kobieta – ppor. pilot Janina Lewandowska. 13 kwietnia 1990 roku Moskwa przyznała, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
ASG  
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież