Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
piątek, 19 lipca 2019 21:09
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
Lechia Gdańsk sezon 2019/2020 zaczęła od zdobycia punktu. Biało-zi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kwiaty na rondzie Izabeli Jarugi-Nowackiej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 kwietnia 2012 15:12

Wiązanki kwiatów na rondzie imienia Izabeli Jarugi-Nowackiej, na skrzyżowaniu ulic Polskiej i Rotterdamskiej w Gdyni, 10 marca 2012 złożyły delegacje kobiecych środowisk lewicowych, gdyńscy działacze SLD oraz przewodniczący zarządów SLD Gdyni, Sopotu i Gdańska. To na ich wniosek Rada Miasta Gdyni jednogłośnie dnia 22 czerwca 2011 podjęła uchwałę o nadaniu temu rondzie imienia byłej posłanki i wicepremier za rządów premiera Marka Belki.Po złożeniu kwiatów w siedzibie gdyńskiej SLD odbyło się spotkanie podczas którego Mieczysław Chabowski, przewodniczący zarządu SLD w Sopocie, powiedział, że był zaprzyjaźniony z rodziną tragicznie zmarłej posłanki. To od niej podczas jednej z prywatnych rozmów dowiedział się, że urodziła się ona nie w szpitalu, lecz w budynku przyległym do Kaplicy Królewskiej, na zapleczu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. To w nim tuż po drugiej wojnie światowej pracowała jej mama. Zatem miejscem urodzenia w 1950 roku zmarłej tragicznie posłanki jest Gdańsk, chociaż wychowała się ona w Warszawie, gdyż do stolicy wraz z nią przeprowadzili się rodzice.


alt


Marek Formela, przewodniczący SLD w Gdańsku, zaproponował, by niezależnie od składania kwiatów znaleźć formułę publicznej dyskusji np. z udziałem młodzieży wokół zagadnień, które były osią działalności publicznej byłej wicepremier.


Z kolej przewodniczący Koła SLD w Gdyni Andrzej Różański zgłosił projekt powołania społecznego komitetu budowy pomnika upamiętniającego postać zmarłej tragicznie posłanki. Projekt ten został zaaprobowany i należy domniemać, że po uzbieraniu odpowiednich funduszy, na rondzie imieniem Izabeli Jarugi-Nowackiej może za rok, a może za dwa odsłonięte zostanie jej popiersie.  


Przypomnijmy przy okazji, że Izabela Jaruga-Nowacka jako swe najważniejsze zadanie jako polityka, wymieniła "walkę o to, by w naszym kraju nie było nędzy". Podkreślała, że "państwo musi stworzyć obywatelom warunki do godzenia życia zawodowego z rodzinnym, musi wspierać najuboższych, wyrównując ich szanse na awans społeczny".


W Sejmie Jaruga-Nowacka zasiadała w komisjach: Etyki Poselskiej oraz Polityki Społecznej i Rodziny. W ostatnich tygodniach  pracowała m.in. nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także ustaw, które regulują kwestie związane z zapłodnieniem in-vitro. Wzywała do jak najszybszego przyjęcia w Izbie ustawy wprowadzającej parytety na listach wyborczych. Była jedną z organizatorek Kongresu Kobiet Polskich, po którym opracowany został projekt w sprawie parytetów.


alt


Przypomnijmy też, że zasiadała ona w Sejmie II, IV, V i VI kadencji. W latach 2001-2004 pełniła funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Jak można przeczytać na jej stronie internetowej, w trakcie swego urzędowania doprowadziła do przyjęcia Krajowego Programu Działań na Rzecz Kobiet; zainicjowała i doprowadziła do uchwalenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W Kodeksie Pracy wprowadziła przepisy chroniące przed dyskryminacją, m.in. przed mobbingiem.


W latach 2004-2006 pełniła funkcję wicepremiera i ministra polityki społecznej w rządzie premiera Marka Belki. Wówczas doprowadziła do zwielokrotnienia pomocy państwa osobom najuboższym m.in. realizując program dożywiania. Dzięki jej staraniom, zwiększono środki na rządowy program przeciwdziałania bezdomności, a także znacząco obniżono składki ZUS dla rozpoczynających własną działalność gospodarczą.
Wielokrotnie występowała w obronie praw człowieka i osób dyskryminowanych, za co została wyróżniona w 2005 r. przez organizacje działające na rzecz praw kobiet, nominacją wśród 1000 innych kobiet, do Pokojowej Nagrody Nobla.


W wyborach parlamentarnych 2007 r. Jaruga-Nowacka po raz czwarty uzyskała mandat poselski kandydując z gdyńskiej listy koalicji Lewica i Demokraci. Od kwietnia 2008 r., po rozpadzie LiD, zasiadała w klubie Lewicy; była jego wiceprzewodniczącą. Po odejściu z Unii Pracy w 2005 r. pozostała bezpartyjna. Była żoną prof. Jerzego Pawła Nowackiego - rektora Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Osierociła dwie córki - Barbarę i Katarzynę oraz wnuka Jakuba.


Jaruga-Nowacka ukończyła etnografię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, pracowała naukowo w PAN. Od połowy lat 80. działała w Lidze Kobiet Polskich, pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Głównego tej organizacji. Kierowała też Unią Pracy i Unią Lewicy.

Wła-49

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież