Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

1025 wodowanie w Stoczni Gdańsk - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 13 kwietnia 2012 17:04

Z pochylni B1 w Stoczni Gdańsk został czołowo zwodowany prom pasażersko-samochodowy „Stavanger Fjord”. Jest to 1025 jednostka zwodowana w 65-letniej historii działalności Stoczni Gdańsk.


GALERIAUroczystość odbyła się 12 kwietnia i podobnie jak przy ceremoniach palenia blach i położenia stępki, tak i tym razem wodowanie uświetnili swoją obecnością goście z Norwegii. Ze strony Fjord Line - armatora jednostki oraz Bergen Group Fosen, dla której Stocznia Gdańsk jest podwykonawcą.


altCeremonia wodowania była otwarta dla pracowników Stoczni Gdańsk, ich rodzin, a także dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób, w tym zorganizowane grupy przedszkolne, szkolne i studenckie. Było też wielu zawodowców i amatorów rejestrowania ważnych wydarzeń przy pomocy aparatów fotograficznych i kamer filmowych.


altWejście na uroczystość wodowania dla mieszkańców Trójmiasta  tradycyjnie prowadziła przez bramę nr 3 na wysokości przystanku SKM – Gdańsk Stocznia. Trzeba było się stawić na 30 minut przed planowanym na godz. 12 wodowaniem.


alt- Stavanger Fjord to bardzo nowoczesna  jednostka, przygotowana na zaimplementowanie ekologicznych rozwiązań. Na śródokręciu znajduje się specjalne pomieszczenie umożliwiające zainstalować napęd gazowy, tłumaczy project manager Przemysław Kaszubowski. Użycie takiego paliwa w istotny sposób ogranicza zanieczyszczenie środowiska. Prom ma jedenaście pokładów i posiada też lądowisko dla helikoptera.


alt- Jest moim ogromnym życzeniem, aby dalsza realizacja tego projektu, jak i znajdującej się za mną bliźniaczej jednostki już budowanej w sekcjach, przebiegła bez przeszkód i w atmosferze wzajemnego zaufania - oświadczył Arkadiusz Aszyk, członek Zarządu Stoczni Gdańsk. Ostatnia jednostka  typu ropax opuściła Stocznię Gdańsk w połowie lat 90-tych i także popłynęła do Skandynawii. Obecny kontrakt na dwa takie promy mam nadzieję że jest zapowiedzią powrotu takich zamówień do tej stoczni, zatrudniającej obecnie 1700 stoczniowców. Dziękując im za włożony trud, życzył nowej jednostce pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem. Drugi taki prom ma być gotowy już w połowie września 2012 roku.


alt


Prom Stavanger Fjord został wybudowany dla norweskiego armatora Fjord Line. Parametry promu są następujące:
długość - 170 metrów
szerokość - 27,5 metra
wyporność - 6400 ton
ilość pasażerów - 1500
ilość pojazdów - 600
Prom został wykonany w części, dokończenie jego budowy nastąpi w Skandynawii. Po wykończeniu pojawi się on na linii Bergen - Stavanger – Hirtshals.

Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież