Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Smoleńsk 2010 – Trójmiasto 2012: Marsze Milczenia i Pamięci

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 11 kwietnia 2012 11:58

Ponad pół tysiąca mieszkańców Gdańska m.in. stoczniowcy, wśród nich lider gdańskiej „Solidarności” Krzysztof Dośla, kombatanci, byli parlamentarzyści (Czesław Nowak, Antoni Szymański) i samorządowcy uczestniczyli w Marszu milczenia, który po godz. 20. przeszedł 10 kwietnia ulicami Gdańska. Dla upamiętnienia drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej jego uczestnicy nieśli w dłoniach żółte żonkile. Kwiaty wręczali wolontariusze z sopockiego hospicjum.Marsz otwierał  transparent z hasłem "Oddajcie wrak samolotu” i z biało-czerwoną szachownicą. To samo hasło umieszczone zostało na innym bannerze, na którym uczestnicy uroczystości składali swoje podpisy. Banner z podpisami ma on być przekazany ambasadzie Federacji Rosyjskiej. Marsz odbył się w całkowitym milczeniu. 


Marsz milczenia poprzedziła msza św. w bazylice św. Brygidy w intencji ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Na zakończenie nabożeństwa zabrzmiał hymn "Boże coś Polskę", śpiewany przez część uczestników ze słowami: "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie".


To po tym nabożeństwie wyszedł pochód ulicami Starego Miasta do konkatedry Mariackiej. Czekał tam na nich ks. infułat Stanisław Bogdanowicz. Kwiaty przyniesione przez uczestników marszu zostały złożone przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy na lotniku pod Smoleńskiem. 
Również w Sopocie uczono dramat smoleński z 2010 roku. Ponad dwieście osób w garnizonowym kościele św. Jerzego uczestniczyło we mszy świętej w intencji ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Wieczorem odbył się Marsz Pamięci, który przeszedł deptakiem Bohaterów Monte Cassino i zakończył się w Parku im. Lecha i Marii Kaczyńskich uroczystym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.


- Życzę wszystkim, by dzisiaj nie zabrakło nam osobistej odwagi w czynieniu przestrzeni wolności, która wypływa z prawdy. Prawda jest najważniejsza. Wolność bez prawdy zniewala -  powiedział Stanisław Fudakowski, w 1981 roku w komitecie strajkowym Stoczni Gdańskiej przeciwko stanowi wojennemu, ze Stowarzyszenia "Godność".
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież