Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lampiony do nieba

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 kwietnia 2012 09:54

96 lampionów, tyle ile było ofiar katastrofy smoleńskiej, wypuścili do nieba gdańszczanie 10 kwietnia 2012 r., w drugą rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W ten niecodzienny, ale jakże widowiskowy sposób, podobnie jak przed rokiem, uczczono pamięć wszystkich ofiar tej tragedii.Lampiony po wzniesieniu w górę zatoczyły kręgi nad placem, po czym niesione wschodnim wiatrem, ocierając się o dachy i kominy domów przy ulicy Podwale Staromiejskie, poleciały w stronę kościoła św. Katarzyny i dalej nad Stocznią Gdańską w kierunku Zatoki Gdańskiej.


altI tym razem inicjatorem było Stowarzyszenie Młody Gdańsk, dzięki któremu na placu im. Dariusza Kobzdeja pojawiło się wiele osób z pietyzmem przygotowujących lampiony do lotu w przestworza. Nieprzypadkowo o godzinie 21, kiedy na dworze było już ciemno, spotkano się ponownie na placu w sercu gdańskiej starówki. Dariusz Kobzdej, zmarły w latach 90. lekarz i działacz opozycji z czasów PRL, był przyjacielem polityków, którzy zginęli w Smoleńsku - Arkadiusza Arama Rybickiego i Macieja Płażyńskiego.


altKatarzyna Hall: - Pomysłodawcami tej formy pamięci ofiar  smoleńskiej tragedii są młodzi ludzie. Jak tu się spotykamy, to wspominamy naszych przyjaciół. Ja bardzo ściśle współpracowałam z Maciejem Płażyńskim, ale i bardzo bliski był mi Aram. Te lampiony ulatujące do nieba, to kierowane do nich nasze pozdrowienia tu z ziemi.


altElżbieta Płażyńska: - Dostrzegam tu wielu znajomych. Takie spotkanie to również okazja popatrzenia na siebie. W ten nietypowy symboliczny sposób w gronie przyjaciół na koniec rocznicowego dnia pozdrawiamy naszych bliskich.


altRyszard Gruda: - Rok temu też takie lampiony wzniosły się do nieba. Pocieszającym jest, że to już nie my organizujemy takie spotkanie, ale dzieci naszych kolegów. Pomysł znakomity, warto go kontynuować. Wszyscy się spotykamy i wspominamy naszych bliskich. My cały dzisiejszy dzień poświęcamy naszym zmarłym tragicznie kolegom.


altMałgorzata Rybicka: - Jest to piękna forma uczczenia pamięci naszych bliskich. Symboliczne pokazania łączności między nami,  tymi bliskimi, którzy są już gdzie indziej. Należy sądzić, że w tym lepszym świecie. Ja staram się skupić na tym wydarzeniu także i w taki sposób, ponieważ mój mąż zginął w katastrofie smoleńskiej. Staram się zachować o nim jak najlepszą pamięć.  Ale mam też świadomość, że dużo złych emocji towarzyszy tym rocznicowym obchodom.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież