Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Felix Meseck - słynny gdański rysownik
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24
Felix Meseck - słynny gdański rysownik
Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dwa lata minęły: Aram Rybicki na łamach "Gazety Gdańskiej"

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 kwietnia 2012 14:01

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Jedną z ofiar tragedii był Arkadiusz "Aram" Rybicki, który na łamach "Gazety Gdańskiej" publikował swoje felietony "Z fotela 320". Przypominamy jeden z nich z 6 czerwca 2009 roku.Z fotela 320
Kawałek gdańskiej historii…czeka na odkrycie
Na obchody 30 tej rocznicy powstania Ruchu Młodej Polski w zeszłym tygodniu przyjechało do Gdańska z całej Polski kilkuset „Młodopolaków”. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył kilkudziesięciu z nich orderami. Nieobecny w Polsce premier Tusk napisał do uczestników specjalny adres a Lech Wałęsa – tez zagranicą – napisał „bez Ruchu Młodej Polski nie byłoby niepodległej i wolnej Rzeczypospolitej”. Powtórzyli to marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i senatu Bogdan Borusewicz.


Ruch Młodej Polski, działający w latach 1979-82, to jeden z niezwykłych epizodów współczesnej historii Polski. W 1968 roku w Gdańsku licealiści założyli młodzieżową organizację antykomunistyczną, która przetrwała wiele lat. W 1970 wzięli udział w Wydarzeniach Grudniowych, w 1976 pomagali represjonowanym robotnikom w Radomiu i Ursusie, w 1977 założyli pismo młodych „Bratniak” a w 1979 - Ruch Młodej Polski, który Służba Bezpieczeństwa uznała za jeden z najbardziej niebezpiecznych dla systemu PRL. 


alt


Deklarację RMP podpisali m.in. lider RMP - Aleksander Hall, Marek Jurek, Jacek Bartyzel, Maciej Grzywaczewski, Grzegorz Grzelak raz Bożena,  Mirosław i Arkadiusz Rybiccy. RMP nawiązywał do tradycji narodowej, używał słowa „naród” „kościół” i  „jednostka ludzka”. W Polsce lat 70.tych, w której intelektualiści żyli jeszcze złudzeniami, ze marksizm jest ideologią, która rozwiąże problemy społeczne, to była nowość. RMP zyskiwała wśród młodzieży szerokie  uznanie akcją „Nauczanie bez kłamstwa”. Aby temu przeciwdziałać, w 7 komendach wojewódzkich MO powołano pełnomocników SB do zwalczania RMP. Było to bezskuteczne. „Młodopolscy” nawiązali kontakt z robotnikami, w tym z Lechem Wałęsą. Razem organizowali demonstracje w dniu 3 Maja, i 16 grudnia, w rocznicę tragicznego grudnia 1970.  Właśnie do nich zgłosił się Adam Hodysz,  kapitan SB, współczesny Konrad Wallenrod. Ostrzegł on „Solidarność”, że będzie stan wojenny. Aresztowany spędził 6 lat w więzieniu.


W czasie strajku sierpniowego 1980 roku dwie młode i piękne dziewczyny, Bożena Rybicka i  Magdalena Modzelewska z RMP – nie czekając na decyzję hierarchów -  wspólnie z Wałęsą prowadziły modlitwy w Stoczni Gdańskiej. Fotografie  z tamtego czasu nie kłamią -  dziewczyny wraz z Wałęsą,  wzmocniły duchową siłę strajku. W 4. jego dniu dwaj „Młodopolacy” Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki namalowali słynne „Tablice z 21 postulatami”, które w 2003 roku UNESCO wpisało na listę najważniejszych dokumentów ludzkości „Pamięć świata”.
To tylko początek jednej z wielu ciekawych, gdańskich historii…Za mało ją znamy, aby być z niej dumnym.
Arkadiusz Rybicki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież