Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Leki onkologiczne znikają z hurtowni

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 13 kwietnia 2012 15:43

Chorzy na choroby nowotworowe lada dzień mogą być pozbawieni podstawowych leków stosowanych w terapii. Pod koniec marca w szpitalach onkologicznych zaczęło brakować cytostatyków, czyli preparatów podawanych podczas chemioterapii.
Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwróci się do Nadzoru farmaceutycznego, Wojewódzkiego konsultanta d.s. onkologii klinicznej i NFZ o pilną informację o stanie zaopatrzenia w leki onkologiczne.
- Leki ściągamy skąd się tylko da. Na razie się nam to udaje. Pacjenci nie są odprawiani sprzed drzwi gabinetów. Jednak niepokoi nas, że leki, które były dostępne, nagle zniknęły z hurtowni, bo producentom się nie opłaca ich dostarczanie. Staramy się zastąpić brakujące leki innymi, często droższymi. Piszemy więc wnioski o możliwość zakupu droższych medykamentów. NFZ zwraca nam jednak tylko zakontraktowane kwoty. Fundusz może więc nam zapłacić mniej, ale podejmujemy to ryzyko. Wnioski o zgodę na zakup droższych leków wydłużają niestety procedury medyczne. Dokładamy wiec starań by pacjenci nie pozostali bez pomocy. Procedura potrafi się przeciągać. Pozbawienie leków to byłby scenariusz dramatyczny więc wierzę, że sytuacja wkrótce się unormuje – powiedziała nam Ewa Solska, dyrektor gdańskiego Wojewódzkiego Centrum Onkologii.


Tymczasem zarówno minister zdrowia jak NFZ za brak w hurtowniach leków przeciwnowotworowych obwiniają zagraniczne firmy farmaceutyczne.
 - Problemy z zaopatrzeniem w leki przeciwnowotworowe ma cała Europa i wynikają one po części z winy koncernów farmaceutycznych. Będziemy robić wszystko, by pacjenci chorzy na raka nie pozostawali bez leków – zapewnił przed Wielkanocą w TVP Info minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. 


Do Wydziału Gospodarki Lekami pomorskiego NFZ napływają sygnały o problemach z lekami.
- Fundusz refunduje terapie. Przekazujemy pieniądze na chemioterapię, na leczenie w programach terapeutycznych, jednak NFZ nie zajmuje się zakupami leków – zauważa Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.


Na razie trójmiejskie szpitale korzystają z rezerw i nie odsyłają pacjentów „z kwitkiem”.
- Problemy z lekami trwają już od jakiegoś czasu. Dotyczy to głównie cytostatyków. Dotychczas sobie radziliśmy. Nie odmówiliśmy żadnemu pacjentowi pomocy. Przeciwnie, przyjmowaliśmy pacjentów z innych regionów województwa. Nie wyobrażam sobie by ktokolwiek z pacjentów został bez pomocy. W piątek spotykamy się z dyrekcją apteki i przygotowujemy tak plan przeciwdziałania problemom, jak i szczegółowo przeanalizujemy nasze zasoby leków – powiedziała "Gazecie Gdańskiej" dr Elżbieta Kruszewska, dyrektor Gdyńskiego Centrum Onkologii.


alt


Dramatyczne luki w zaopatrzeniu szpitali w leki wynikają z ich braku w hurtowniach. Jest to tym boleśniejsze, że dotyczy leków od dawna stosowanych w terapii, leków podstawowych. Zatem wymaga to rozwiązań systemowych na poziomie całego kraju. Onkologiczne leczenie musi przejść co drugi ze 120 tys. pacjentów, u których co roku wykrywa się nowotwór. Konieczna jest zatem zgoda resortu zdrowia na import jednego z zamienników. Tu jednak napotykamy opór Komisji Europejskiej, która zakazuje np. importu leków spoza Unii Europejskiej, w sytuacji, gdy dany lek jest na liście leków dostępnych w kraju. 


Jaka jest skala niepokojącego zjawiska braków leków przeciwnowotworowych w woj. pomorskim?
- Do tej pory służby podległe wojewodzie pomorskiemu nie alarmowały o stanie zaopatrzenia w leki przeciwnowotworowe. Wojewoda zlecił jednak zbadanie tego tematu i zwróci się niezwłocznie z zapytaniem do NFZ, Nadzoru farmaceutycznego oraz Wojewódzkiego konsultanta d.s. onkologii z zapytaniem o skalę tego zjawiska. Na podstawie tych informacji wojewoda pomorski podejmie decyzje – informuje nas Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego. 


Procedury statystyczne i ewentualne zgody na zakup leków są jednak długotrwałe.
- Procedura importu leku dla pacjenta musi się odbyć, bo w grę wchodzi przecież kierunkowe dostarczenie leku dla konkretnej osoby. Ważne, by pacjent nie pozostał bez leków – wyjaśniał dziennikarzom minister Arłukowicz.
Jedną z przyczyn braku leków w hurtowniach jest polityka nastawionych na zysk firm farmaceutycznych. Otóż negocjując ceny medykamentów ministerstwo zaproponowało zbyt niską zdaniem producentów, cenę. Stąd ich decyzja o przeniesieniu ich zainteresowania z rynku polskiego, na inne kraje, w których mogą uzyskać lepszą cenę za swój towar.


Przypomnijmy, że leki cytostatyczne, cytostatyki, leki przeciwnowotworowe to grupa substancji naturalnych i syntetycznych używanych w chemioterapii nowotworów, działająca toksycznie na komórki nowotworowe charakteryzujące się szybkimi podziałami. Używa się ich, kiedy inne metody leczenia (chirurgiczna i radiologiczna) zawodzą lub przed albo po operacji usunięcia guza w celu zniszczenia ewentualnie pozostałych komórek rakowych. Zwykle podczas jednej chemioterapii stosuje się kilka leków z różnych grup cytostatyków. Powoduje to zwiększenie skuteczności leczenia. Leki dobiera się tak, aby miały różny mechanizm działania. Pod koniec lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną. Wśród nowych leków, które pojawiły się na liście, są preparaty stosowane w terapii m.in.: nowotworów, po przeszczepach, schizofrenii, raka piersi. Obniżką są objęte m.in. leki przeciwnowotworowe. Cóż z tego, skoro leków przeciwnowotworowych brakuje.
ASG
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież