Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gala wręczenia nagród im. Lecha Bądkowskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 marca 2014 20:40

Uroczysta gala wręczenia nagród im. Lecha Bądkowskiego odbyła się w sobotę 22 marca, po raz pierwszy na stadionie PGE Arena Gdańsk. Rozpatrując 32 zgłoszone wnioski do trzech kategorii, przyznano wyróżnienia nazwane imieniem słynnego społecznika i działacza kaszubskiego oraz uczestnika solidarnościowych Porozumień Sierpniowych 1980 roku.


Spośród 16 nominowanych najlepszych organizacji pozarządowych, za najlepiej działające uznano Stowarzyszenie Morena z siedzibą przy ul. Jaśkowa Dolina 7 we Wrzeszczu. Przyznawany po raz dziewiąty tytuł Gdańskiego Darczyńcy Roku spośród zgłoszonej trójki przypadł Justynie Zdunek. Natomiast przyznawany po raz pierwszy od tego roku tytuł Społecznika Roku otrzymał Grzegorz Kozłowski, zawodowo związany z Rafinerią Gdańską.


Nagroda dla Organizacji Pozarządowej Roku ma formę pieniężną i wynosi 20  tys. zł. Kapituła przyznała także w tej kategorii dwa wyróżnienia w wysokości po 3 tys. zł każde. Nagrody dla Społecznika Roku oraz Darczyńcy Roku mają charakter honorowy.


Galę poprowadził Adam Hlebowicz, redaktor naczelny Radia Plus, a nagrody wręczał prezydent miasta Paweł Adamowicz, który wyraził pochlebną opinię o  społeczności z organizacji pozarządowych, cieszącej się z faktu niesienia innym pomocy.


altDwa wyróżnienia w kategorii najlepszych organizacji pozarządowych otrzymały Fundacja Wspólnota Gdańska, kierowana przez Andrzeja Stelmasiewicza, za wspieranie rozwoju społeczności lokalnych poprzez kulturę, sztukę i edukację oraz rozwijanie współpracy z partnerami (galerie sztuki, szkoły artystyczne, organizacje pozarządowe) zaangażowanymi w rozwój społeczności lokalnych w różnych miastach europejskich.
Laureatem drugiego wyróżnienia w tej kategorii została Fundacja Inicjatyw Społecznych i kulturalnych FORUM, za prowadzenie zróżnicowanych działań w zakresie rozwoju szeroko pojmowanej aktywności osób w wieku senioralnym, a której przesłaniem jest działanie również na rzecz społeczności lokalnej. 


alt


Główny laureat Stowarzyszenie Morena, kierowane przez prezesa Adama Niemkiewicza, jako najlepsza gdańska organizacja pozarządowa 2013 roku,  otrzymało pieniężną nagrodę 20 tys. zł w dowód uznania za wdrażanie innowacyjnych modeli wsparcia młodzieży i organizacji młodzieżowych oraz stworzenie największej w Europie regionalnej sieci informacji młodzieżowej.


alt


Honorowe wyróżnienie Gdańskiego Darczyńcy Roku otrzymała Justyna Zdunek, (na zdjęciu z prawej) nominowana przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej (GFIS). Justyna Zdunek prowadzi działalność charytatywną wspierającą głównie dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej i przebywające w Domach Dziecka. Od 2007 roku bardzo duże wsparcie kieruje do Domów dla Dzieci prowadzonych przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Największym wsparciem otoczyła Dom na Trakcie GFIS. W etapie powstawania tego Domu Justyna Zdunek przekazała środki pieniężne na remont i wyposażenie tego Domu tak, aby stworzyć w nim cieple i rodzinne miejsce dla przebywających tam dzieci. Bez tego wsparcia uruchomienie tego Domu byłoby bardzo trudne.

Justyna Zdunek w dalszym ciągu wspiera ten Dom w pracach remontowych, na które GFIS nie posiada własnych środków finansowych. Przekazuje nie tylko materiały potrzebne do prac remontowych, ale zapewnia także pracowników, którzy je wykonują. Dodatkowo co miesiąc zakupuje i przekazuje do tego Domu środki higieny osobistej dla dzieci i środki czyszczące.

Justyna Zdunek kieruje również wsparcie do starszej młodzieży. Wyszła z inicjatywą wdrożenia ścieżek zawodowych dla usamodzielniających się wychowanków GFIS w prowadzonym przez nią salonie samochodowym oraz restauracji. Pragnie kształcić profesjonalistów w gastronomii, pracy administracyjno-biurowej i branży motoryzacyjnej. Ma być to miejsce zdobywania praktycznego doświadczenia i zawodu dla wychowanków Domów dla Dzieci wchodzących na rynek pracy.

Laureatka tej nagrody organizuje także wychowankom z gdańskich Domów prowadzonych przez GFIS imprezy okolicznościowe typu mikołajki, imprezy plenerowe itp. Zapewnia także wsparcie GFIS w postaci nieodpłatnych przeglądów okresowych samochodu będącego własnością Fundacji w swoim salonie RENAULT Zdunek. W okresie wakacyjnym, podczas którego wychowankowie z Domów GFIS wyjeżdżają na wakacje, Justyna Zdunek w razie potrzeby użycza nieodpłatnie samochód, aby zorganizować transport dzieci do miejsca wypoczynku.

Ponadto wspiera także inne Domy Dziecka w okolicy Gdańska, w tym również te, w których przebywają dzieci z porażeniem mózgowym.
Odbierając nagrodę z rąk prezydenta miasta Pawła Adamowicza, powiedziała jakże wymowne zdanie: - Przyznanie mi tej zaszczytnej nagrody uświadamia, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie dobra na rzecz dzieci i młodzieży.


altPo raz pierwszy wybierano Gdańskiego Społecznika Roku. W tej kategorii nominowano 13 osób, a zaszczytny tytuł w wyniku tajnego głosowania zdobył Grzegorz Kozłowski, nominowany przez Centrum Partycypacji Społeczno-Ekonomicznej. Wyróżniony po raz pierwszy Społecznik Roku otrzymał oprócz pamiątkowego grawertonu, także notebook, który przyda się w jego codziennej działalności.

Grzegorz Kozłowski swoje życie prywatne, zawodowe, społeczne związał z Gdańskiem i jego mieszkańcami. Jest absolwentem Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego. Po zakończeniu edukacji i podjęciu pracy zawodowej nie zaniechał kontaktów ze szkołą. Przez dziesięć lat pracował społecznie w Radzie Rodziców wspierając swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami prace wychowawczą szkoły. Zawodowo od początku związany jest z Rafinerią Gdańską, gdzie oprócz obowiązków pracowniczych zaangażował się w pracę związków zawodowych, działalność socjalną na rzecz pracowników i ich rodzin. W powszechnej opinii osób współpracujących i zaprzyjaźnionych z Panem Grzegorzem jest on osobą pełną życzliwości, gotowości do bezinteresownej pomocy niesionej wszystkim potrzebującym.

Jako instruktor ZHP jest współorganizatorem od 1998 r. trzydziestu obozów i zimowisk, w których w sumie wzięło udział ponad 3 tysiące młodych ludzi zrzeszonych i niezrzeszonych w ZHP. Zorganizował i przeprowadził kilkaset szkoleń z zakresu ratownictwa medycznego, w ramach których podstawowe umiejętności ratownicze uzyskało kilka tysięcy młodych ludzi (harcerzy, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum).
Zorganizował w 2000 roku Harcerską Grupę Ratowniczą Alfa. Jako Prezes Stowarzyszenia Grupa Ratownicza Alfa od 2007 roku prowadzi stały nabór i szkolenie jej członków (do chwili obecnej przeszkolenie uzyskało 221 osób), organizuje sprzęt, potrzebne materiały i artykuły medyczne (grupa posiada m.in. własną w pełni wyposażoną karetkę oraz wiele kompletnych zestawów ratowniczych). Od początku swojego istnienia uczestniczy w zabezpieczeniu medycznym wielu imprez i uroczystości odbywających się na terenie Gdańska i Polski (Parada Niepodległości – co roku, Orszak Trzech Króli, Litania za Miasta, Euro 2012 – przez cały miesiąc grupa pełniła stały dyżur).


altWręczeniu nagród towarzyszyła wykonana przez młodych ludzi wystawa komiksowa poświęcona Lechowi Bądkowskiemu oraz oprawa artystyczna. Na gali obecne były także córka słynnego społecznika Sławina Kosmulska (na powyższym zdjęciu) oraz jego wnuczka Miłosława.


Córka Lecha Bądkowskiego przypomniała, iż urodził się on w 1920 roku w Toruniu. Przed wojną zdążył ukończyć gimnazjum. W 1939 jako absolwent Brodnickiej Szkoły Podchorążych wziął czynny udział w walkach nad Bzurą. W 1945 roku ukazała się w Londynie broszura „Pomorska myśl polityczna”, która zawiera wiele przemyśleń programowych aktualnych do dziś. Po wojnie Bądkowski rozpoczął pracę jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”.  Był on nie tylko publicystą, ale też aktywnym organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był też założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”. W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach. Bądkowski był negocjatorem i sygnatariuszem porozumień gdańskich. Był pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność.”


altPo gali wszyscy chętni mogli zwiedzić stadion PGE Arena oprowadzani grupowo wraz z przewodnikiem.


W tym roku wszystkie organizacje nominowane do Nagrody im. Lecha Bądkowskiego wezmą także udział w kwietniowej kampanii promocyjnej na terenie Miasta Gdańska (m.in. nośniki reklamowe na przystankach).

Dotychczasowi Laureaci nagrody im. Lecha Bądkowskiego dla najlepszej organizacji pozarządowej działającej na terenie Gdańska:
- za rok 2000 - Gdańskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności
- 2001 r. - Gdańskie Stowarzyszenie Pedagogów Praktyków
- 2002 r. - Stowarzyszenie Pomocy Charytatywnej "Wspólnota" oraz Hospicjum Pallotinum
- 2003 r.- Hufiec ZHP "Gdańsk Śródmieście"
- 2004 r. - Stowarzyszenie Muzyczne „FORZA" oraz Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników
- 2005 r. - Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta
- 2006 r. - Polskie Stowarzyszenie na Recz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Gdańsku
- 2007 r. - Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych
- 2008 r. - Stowarzyszenie Stara Oliwa
- 2009 r. - Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku
- 2010 r. - Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej
- 2011 r. - Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
- 2012 r. - Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

Dotychczasowi Laureaci nagrody Gdańskiego Darczyńcy Roku:
- za rok 2005 - Lech Kaźmierczyk
- 2006 r. - Bogumiła Rydlewska
- 2007 r. - Henryk Janikowski
- 2008 r. - nie wyłoniono
- 2009 r. - Piotr Dzik
- 2010 r. - nie wyłoniono
- 2011 r. - Barbara Piasecka-Johnson
- 2012 r. - nie wyłoniono

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież