Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie Misterium po raz ósmy - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 29 marca 2013 19:05

Tegoroczne, ósme z kolei Misterium gdańskie odbyło się w Wielki piątek, 29 marca 2013 r. Rozpoczęło się ono na przedprożach Dworu Artusa, a po trzech godzinach zakończyło na Górze Gradowej. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób.

GALERIA


Trasa Misterium wiodła spod Dworu Artusa, ulicami. Długa, Tkacka, Wielkie Młyny, Rajska, obok City Forum, następnie przejściem podziemnym, schodami ruchomymi prowadzącymi na Dworzec PKS, po czym ul. Gradową na wzniesienie Gradowej Góry.


alt


W tym roku organizatorzy Stowarzyszenie SUM i oo. kapucyni, zaproponowali nieco odmienną inscenizację uliczną niż dotychczas. Jak powiedział nam Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM, tegoroczną przygotował inny zespół aktorski pod pieczą reżyserską Jakuba Kornackiego, na co dzień związanego z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Większość aktorów pochodzi ze Studium Wokalno-Aktorskiego, działającego przy tej scenie. Pojawili się też aktorzy Teatru Wybrzeże i Teatru Muzycznego. Statyści w większość pochodzili z trójmiejskich duszpasterstw akademickich. Oprawę muzyczną zapewnił zespół i Diakonia Muzyczna „Jezus Żyje” kierowane przez Czarka Paciorka, a wsparcie rytmiczne zespół Ikenga Druumers. Wyjątkowa muzyka autorstwa Czarka Paciorka do słów Tomasza Pohla, skomponowana specjalnie pod kątem Drogi Krzyżowej, zapewniła niepowtarzalny nastrój i skupienie.


altW tym roku dramaturgia wydarzeń skupiała się głównie wokół kilku Stacji Drogi Krzyżowej, usytuowanych wokół Dworu Artusa i Ratusza Głównego Miasta (sąd nad Chrystusem), skrzyżowania ulicy Rajskiej z Heweliusza (upadek Jezusa) oraz Góry Gradowej (ukrzyżowanie i śmierć na krzyżu).


alt- Zrealizowaliśmy pełną Drogę Krzyżową, z odtwarzaniem poszczególnych scen, przy czym nie było typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego nabożeństwa - powiedział nam Adam Hlebowicz. - Naszym celem było wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Gdańska, a poprzez udział wielu mediów i transmisje z inscenizacji, także odbiorców tych mediów w całym kraju, że w tym dniu przed prawie 2000 laty wydarzyło się coś niezwykle ważnego. Chcieliśmy skonfrontować normalne życie miasta, jak zakupy, ruch, pośpiech, codzienne zabieganie, z bardzo wyrazistym wspomnieniem tamtych chwil. Dlatego też część naszych aktorów była ubrana w normalne, współczesne stroje.


alt


Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież