Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Większość gmin nierzetelnie wypełnia sprawozdania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 listopada 2013 13:11

Na 123 gminy województwa pomorskiego, które złożyły sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2012 r. stwierdzono, że 115 jest sporządzona w sposób nierzetelny i wymagają one poprawienia. Sprawozdania  zawierały liczne błędy, a poziomy recyklingu zostały obliczone w sposób niezgodny z obowiązującymi rozporządzeniami.


Zaledwie 8 sprawozdań zostało uznane za poprawne przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. I dlatego wezwano wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast do sporządzenia i przedłożenia korekty sprawozdań. W efekcie część gmin poprawiała i składała sprawozdania dwu, a nawet trzykrotnie.


We wrześniu 2013 r. pomorski urząd marszałkowski przy współudziale inspektorów WIOŚ przeprowadził dla pracowników gmin szkolenie dotyczące prawidłowego sposobu wypełniania sprawozdań, obliczania poziomów oraz sankcji karnych przewidzianych ustawą.


Jak informuje Barbara Gdaniec-Rohde, rzecznik prasowy pomorskiego WIOŚ, według danych zawartych w sprawozdaniach z 2012 roku, poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, nie osiągnęło 26 gmin (tj. około 21 proc. gmin w województwie). Poziomu recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów budowlanych i rozbiórkowych nie osiągnęło 45 gmin (ok. 36,6 proc. gmin w województwie). Poziomu ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania nie osiągnęło 66 gmin (ok. 54 proc. gmin w województwie).


altW okresie od 16 lipca 2013 roku, w ramach ogólnokrajowego cyklu kontrolnego w zakresie przestrzegania przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do kontroli wytypowano 10 proc. gmin w województwie pomorskim. Na 123 gminy województwa pomorskiego, inspektorzy skontrolowali 13. Najczęściej występujące nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli, to: w 7 gminach nie osiągnięto wymaganych w 2012 roku poziomów recyklingu, w 3 gminach nie zorganizowano przetargów na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W kilku gminach nie dostosowano zapisów uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości do wprowadzonych ustawą z dnia 25 stycznia 2013 r. zmian dających możliwość składania deklaracji drogą elektroniczną oraz obligujących radę gminy do określenia warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Stwierdzono brak spójności pomiędzy zapisami uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach oraz uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami, w zakresie częstotliwości odbioru odpadów. Występuje też niezgodność stanu rzeczywistego z zapisami uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zgodnie z regulaminem odpady opakowaniowe o charakterze surowcowym, powinny być zbierane w lokalnych punktach selektywnej zbiórki, tzw. dzwonach. Natomiast w rzeczywistości w 2/3 utworzonych punktów brak jest pojemników na papier. Brak jest także udostępnienia na stronie internetowej gminy wszystkich wymaganych w tym zakresie informacji.


W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami podjęto działania pokontrolne, min. gminom, w których wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie zorganizował przetargu wymierzono administracyjne kary pieniężne w wysokości 50 000 zł każda. Gminy te, to Brusy, Hel oraz gmina Sopot. Od decyzji gminy złożyły odwołania do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.


altGminnej jednostce organizacyjnej w Sopocie zostanie wymierzona kara za nieterminowe złożenie sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za pierwszy kwartał.

Po terminie ustawowym przekazano 6 sprawozdań do WIOŚ oraz 5 do UMWP. W związku z tym zostały wymierzone administracyjne kary pieniężne w łącznej kwocie 3900 zł.


Podsumowując, w przypadku 95 proc. gmin sprawozdania złożono terminowo z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2012 r., przy czym zaledwie 7 proc. gmin sporządziło je w sposób poprawny. Znaczna część gmin nie osiągnęła wymaganych poziomów.
Sytuacja powinna ulec poprawie wraz z przejęciem z dniem 1 lipca 2013 r. obowiązku gospodarowania odpadami przez gminy. Problemy jednakże wystąpią w gminach, znajdujących się w regionach gdzie nie zostały zakończone budowy regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych tzw. (RIPOK-ów). W przypadku takich gmin odpady w 2013 r. kierowano do wskazanych w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami instalacji zastępczych, tj. na składowiska.


Ponadto problem z osiągnięciem poziomu ograniczenia masy odpadów biodegradowalnych występuje w przypadku gmin ze znacznym przyrostem liczby mieszkańców w stosunku do 1995 roku, a co za tym idzie zwiększeniem masy wytwarzanych odpadów.

Co istotne ku przestrodze, że w 2014 roku za nieosiągnięcie poziomów recyklingu wymierzane będą administracyjne kary pieniężne.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież