Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Arogancja gdańskich włodarzy wyprowadza protest na ulice

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 stycznia 2015 11:57

Kilkaset osób w tym dzieci, uczniowie gdańskich szkół, przyszło do gdańskiego magistratu w środę wieczorem na spotkanie by prowadzić spóźniony przez arogancję władzy dialog o przyszłości Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz szkół, przeznaczonych do likwidacji. Spotkanie, jak można było się spodziewać było burzliwe. "Pałac Młodzieży nam się należy, Kochamy Pałac Młodzieży”,  "Zamykacie szkoły, zamykacie głowy", "Zysk miasta, strata uczniów” – to hasła z którymi młodzi gdańszczanie przyszli na spotkanie z urzędnikami.Spotkanie zakończyło się opuszczeniem sali przez mieszkańców, którzy poczuli się obrażeni wypowiedziami urzędników. Zastępczyni dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji Mariola Paluch powiedziała do wychowanki Pałacu Młodzieży, że przynosi ona wstyd placówce. Wcześniej nowy wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za sprawy społeczne Piotr Kowalczuk, próbował uzasadnić reformy oświatowe w Gdańsku m.in. względami ekonomicznymi.


Na sobotę od godz. 13.15 zapowiedziany jest przemarsz protestacyjny ulicami gdańskiego Głównego i Starego Miasta.  
Co szczególnie bulwersujące to fakt, że o planowanych zmianach uczniowie i rodzice dowiedzieli się za pośrednictwem portali społecznościowych. W trakcie niedawnej kampanii wyborczej o zmianach w oświacie mowy nie było. Wyszły na jaw sześć tygodni po wyborach.


Tymczasem gdańska oświatowa „Solidarność” popiera protesty przeciwko likwidacji Zespołu Szkół Energetycznych oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 9.  


Obydwie szkoły mają zostać zlikwidowane i wchłonięte przez inne placówki. Szkopuł w tym, że władze miasta nie konsultowały tych planów ani z dyrektorami placówek do likwidacji, ani z władzami szkół, które mają je przyjąć pod swoje skrzydła.
– Sposób informowania dyrektorów szkół o planach restrukturyzacji oceniamy jako skandaliczny. Projekty uchwał otrzymaliśmy dopiero w poniedziałek, tak aby został spełniony wymóg ich formalnego przedstawienia na 30 dni przed sesją Rady Miasta Gdańska. Dyrektorzy placówek natomiast dopiero po doniesieniach medialnych byli informowani telefonicznie o planach likwidacji i łączenia szkół – mówi Bożena Brauer, przewodnicząca KM NSZZ „S” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku i dodaje: - Jakie to ma być poprawianie jakości kształcenia, skoro miasto chce oszczędzać na jakości.   


Do planów restrukturyzacji wybrano szkoły, które dobrze funkcjonują.
Zespól Szkół Zawodowych nr 9, który kształci m.in. przyszłych fryzjerów, kosmetyczki i krawcowe ma na swoim koncie wiele osiągnięć. W 2011 r. w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez MEN otrzymał tytuł „Lidera edukacji zawodowej”. Placówka teraz ma być częścią Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych.


Zespół Szkół Energetycznych to także dobrze działająca placówka. Uczęszcza do niej ok. 700 uczniów. W ostatnich latach szkoła przeznaczyła znaczne fundusze na przygotowanie pracowni zawodowych i sal komputerowych. Placówka otwiera nowe kierunki, m.in. energetyki odnawialnej. Uczniowie mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami na egzaminach maturalnych i zawodowych. Według planów magistratu, ujawnionych niespełna dwa miesiące po wyborach prezydenckich, placówka ma zostać wchłonięta przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku.


Oświata „Solidarność” nie godzi się z planem likwidacji Pałacu Młodzieży.
– To marnotrawienie dorobku, tradycji, historii tej placówki. Gdańsk stać na ECS, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej, dlaczego chce likwidować Pałac Młodzieży? – mówi przewodnicząca gdańskiej oświatowej „S”.  


Warto więc raz jeszcze przypomnieć włodarzom w mieście „Wolności i Solidarności”, stawiającym pomniki swej władzy - a to teatr, a to centrum, jakżeby inaczej – „europejskie”, jak to z tym dialogiem jest. W przeciwnym razie, o problemach  oświaty, młodzieży przyjdzie nam rozmawiać na ulicach.


W preambule do konstytucji czytamy: „Ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot”.


Art. 20 Konstytucji RP stanowi, że społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież